Policie monitoruje Randákovy výhrůžky Nečasovi

Policie monitoruje výroky bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka, kterými vyhrožoval premiéru Petru Nečasovi. 

Bývalý šéf ÚZSI a nynější samozvaný bojovník proti korupci Karel Randák před časem vyhrožoval předsedovi vlády Petru Nečasovi.

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se nechal slyšet, že ho premiér naštval a on mu to nedaruje. „Teď mě opravdu nasral, to mu nedaruju a od teď jdu po něm,“ řekl viditelně nervově podrážděný agent Randák.

Reagoval tak na Nečasova slova z pořadu ČT Otázky Václava Moravce, kde premiér nepřímo obvinil Randáka ze zveřejnění odposlechů lobbisty Romana Janouška.

Redakce Prvnizpravy.cz se pokoušela zjistit, co na tato Randákova slova říkají policejní a bezpečnostní útvary a zda nejde o vyhrožování veřejně činné osobě a představiteli státu.

Dostat od policie v této záležitosti nějaké vyjádření, se nakonec ukázalo jako složité a zdlouhavé, jednotlivé útvary si totiž dotaz přehazovaly mezi sebou. V zásadě se ale jejich odpovědi dají shrnout do opatrného přitakání, že situaci sledují.

Redakce se nejprve obrátila na Bezpečnostní informační službu, s dotazem, jak Randákovy výroky vyhodnocuje.

„Velmi se omlouvám, ale odpověď zpravodajské služby – ze samé podstaty její role – bude obecná: Události a děje, které se odehrávají ve veřejném prostoru a které souvisejí s naší působností, velmi pečlivě sledujeme. Věcná, konkrétní reakce na jakékoliv adresné výhružky a možná ohrožení je v kompetenci policie, kde mj. funguje útvar zaměřený na ochranu ústavních činitelů,“ řekl pro Prvnizpravy.cz mluvčí BIS Jan Šubert.

Odkázal nás tak na útvar, který má ochranu veřejných činitelů přímo v popisu práce. Paradoxně ani ten nechtěl být o moc sdílnější.

„Útvar pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby Policie České republiky v souvislosti s ochranou osob vyhledává potenciální hrozby a přiijímá opatření k eliminaci případného nebezpečí. Mimo jiné samozřejmě monitorujeme i veřejné informační zdroje a registrujeme i hrozby verbální. Útvar však není orgánem činným v trestním řízení a cílené vyhledávání a vyšetřování možného porušení zákonů neprovádí,“ odpověděl pro Prvnizpravy.cz náměstek ředitele plk. Mgr. Tomáš Kehár.

Kehár redakci odkázal na Úřad služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia České republiky, popřípadě radil obrátit se na tiskovou mluvčí Policejního prezidia České republiky.

S identickým dotazem jsme se tedy obrátili na v pořadí třetí instituci. I tento úřad odpověděl obdobně – žádná opatření jsme nezahájili, ale záležitost sledujeme.

„Na základě komentáře ze strany generála Karla Randáka není odůvodněn závěr zahájit šetření nebo mimořádná opatření. Nicméně celou záležitost monitorujeme,“ odpověděla pro Prvnizpravy.cz vedoucí Preventivně informačního odboru Policejního prezidia České republiky Pavla Kopecká.

Z řetězů utržený Randák

Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro ČT naznačil, že se domnívá, že za únikem odpolsechů Romana Janouška stojí právě Karel Randák. Nemá pro to sice žádné důkazy, ale má důvody si to myslet, řekl.

To Randáka rozzlobilo, přestože on si ve své práci nepočíná jinak – bez důkazů skandalizuje konkrétní osoby, které jsou předmětem jeho zájmů.

„Kde to žijeme?! Když si premiér země bez důkazů dovolí někoho obvinit, nemusí to být Karel Randák, ale jakákoli jiná osoba. Vždyť ten Moravec se ho výslovně ptal, zda pro to má důkaz a on uvedl jen, že má důvodné podezření a přesto si neodpustil mě jmenovat,“ rozzlobil se Randák v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz, které chtěly znát jeho reakci na premiérova slova.

V tu chvíli ale Randákovi ujely nervy. „Copak si premiér může dovolit někoho osočit bez důkazů? V tom případě by neměl být premiérem. Teď mě opravdu nasral, to mu nedaruju a od teď jdu po něm,“ odpověděl Randák rozčileně.

Randákova ostrá slova ale nelze brát na lehkou váhu. Člověk, která evidentně ovlivňuje politiku a má prostředky na to, aby manipuloval veřejným míněním a znepříjemňoval život (skrze odposlechy a sledování) lidem, na které je nasazen, zde veřejně vyhlásil válku předsedovi vlády.

Podle vyjádření oslovených policejních útvarů je zřejmé, že si je policie tohoto nebezpečí vědoma a nebere ho na lehkou váhu.

www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s