Jak jsme dělali rozhovor s Andrejem Babišem

Dostat z Andreje Babiše kloudnou odpověď na otázky, které k němu nejsou úplně vstřícné, je skoro nemožné. Ani nám se to nepodařilo. 

Redakce Prvnizpravy.cz uveřejnila dvoudílný rozhovor s miliardářem Andrejem Babišem. Cesta k rozhovoru nebyla jednoduchá a aby se vůbec uskutečnil, museli jsme vypustit téměř všechny kritické otázky.

čtěte také:
Andrej Babiš: Ovládá nás „gorilí parta“ (první část rozhovoru)
Babiš: Chceme vyčistit „Augiášův chlív“ (druhá část rozhovoru)

Získat od Babiše reakci na témata, na která nelze odpovědět marketingově vypulírovanou větou, je totiž téměř nemožné.

Autor tohoto článku rozhovor s mužem, který se staví do role téměř zachránce české politiky, domlouval několik měsíců.

Když ho kontaktoval poprvé, psal se prosinec loňského roku a podnikatel se vymluvil, že dává tolik rozhovorů, že už nemá čas ani spát. Musí také pracovat. Ozvěte se příští rok.

Zkusili jsme to v lednu. Sliby se mají plnit, ale asi ne, když už je po Vánocích. Babiš odepsal, že nemá čas a vše podstatné už řekl ostatním novinářům.

Přistupuji k mírnému nátlaku a píši vznětlivému slovenskému muži, že není čestný člověk a nedrží slovo.

To na Babiše platí. Tak pošlete otázky mailem, odpoví vzápětí.

Když mu později odesílám soubor asi patnácti otázek, drnčí telefon. Babiš je namíchnutý, takové otázky už asi dlouho nedostal. Kde jsem si to prý vymyslel, co je to za hlouposti, na tohle se musíme sejít osobně. „Chci, abyste se mi díval do očí, až mi ty dotazy budete pokládat,“ říká skoro výhružně.

přečtěte si: Otázky, které jsme poslali Babišovi

Dobrá. Beru ho za slovo, osobní rozhovor je vždy lepší a takový jsem si ostatně přál. Takže jsem tam, kde jsem chtěl být. Následně si domlouváme schůzku. Babiš asi nesvětí neděli, protože jako první termín navrhuje nedělní podvečer v průhonické sokolovně. Nakonec se domlouváme na pondělí. Odehrát se to má zhruba za měsíc, podnikatel odjíždí na několik týdnů do ciziny, ale termín rozhovoru si domluvil ještě před odjezdem. Tak důležitý ten rozhovor pro něj byl…

Po měsíci se Babiš ozývá pár dnů před domluvenou schůzkou. Potvrzujeme si termín, mezi množstvím mailů mezitím ztratil otázky, které ho tak rozzuřily a chce si je oživit, posílám mu je proto znovu. V pondělí vyrážím směrem k Agrofertu, sídlu Babišova chemicko-potravinářského impéria. Samozřejmě, že ještě týž den jsme si vše potvrdili, Babiš i trpělivě vysvětluje, jak se k němu dostat.

Po cestě mi pípne sms. Kdo nepíše? Babiš píše. Prý zjistil, kdo jsem – zaprodaný novinář a zkorumpovaný novinář a já-nevím-jaký-ještě-novinář, mé dotazy jsou hloupé výmysly a samá lež a já-nevím-co-všechno-ještě a nemíní na ně odpovídat. Schůzku s okamžitou platností ruší.

Tak.

Nenechám si to líbit a píšu mu, co si myslím. Tenhle tón si vyprošuji. A čeho se tak bojíte? Chcete bojovat proti korupci a přitom máte strach z otázek na své vlastní podnikání… To je ubohé.

Prý se nebojí, jen nechce mít nic společného s podporovatelem D.O.S.T.u.

Pokud vám uniká souvislost, nejste sami…

Naše redakce se ale nevzdává. Můj úkol, vyzpovídat ambicizozního podnikatele, přebírá kolega, posílá otázky znovu, vycházíme Babišovi vstříc a ty nejostřejší dáváme pryč. Naším cílem přece není podnikatele skandalizovat, ale zeptat se ho na to, co nás zajímá.

Po menších peripetiích si nechá Babiš domluvit, vzniká první část rozhovoru a po dalším více než týdnu část druhá. První se vesměs točí kolem aktivit jeho občanského sdružení ANO 2011 a kolem kritiky údajně korupčního systému, který v české politice vládne. Takový skoro až PR článek, kde má podnikatel možnost vystavit na odiv své znechucení nad tím, jak to všichni dělají špatně a jak on vše změní.

V druhé části rozhovoru jsme se ptali na Babišovy vztahy s Karlem Randákem, na dění kolem pražského dopravního podniku či na jeho kritiku prezidenta Václava Klause.

Babišovy odpovědi jsou však příliš obecné, asi jako kdybychom se ptali člověka z ulice. Od někoho, kdo se přitom pohybuje už skoro dvacet let v nejvyšších patrech českého byznysu a kdo slibuje zatočit s korupcí a odstranit téměř všechny zlořády, bychom ale čekali více než jen naučené fráze.

A to se vůbec raději nezmiňuji o otázkách, které Babiše tolik rozzuřily při prvním emailovém kontaktu a které jsme později raději vypustili. Otázky na Marca Davida Riche (Reicha), bohatého amerického podnikatele odsouzeného za obchod s embargovanou íránskou ropou v 80. letech, který podle tvrzení některých médií stojí za Agrofertem, otázky na podivná úmrtí kolem jeho osoby (například za podivných okolností zemřelý lobbista Tomáš Kejla), na jeho dobré vztahy s politiky, na otázky týkající se Babišovy pověsti a jak mu tato může pomoci / uškodit před voliči a tak dále.

Je toho spoustu, na co se novinář může Babiše ptát. Odpovědi ale nezíská, jak jsme si sami vyzkoušeli. Možná je čas se i přes Babišovo zarputilé mlčení a mlžení na tato témata podívat trochu více…

zdroj

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s