Svoboda tlačí bakalovce Licha. Padne koalice?

Pražská ODS je v rozvratu. Důvodem jsou podivné kroky primátora Bohuslava Svobody kolem výběru nového ředitele DPP. 

Server Prvnizpravy.cz už psal o manipulaci tendrem na výběr personální agentury, která měla doporučit kandidáta na post šéfa pražských dopravních podniků. Primátor Svoboda a jeho klika v ODS, napojená na pražskou TOP 09 a lidi kolem Zdeňka Tůmy a Zdeňka Bakaly, se na křeslo šéfa podniku snaží protlačit bakalovce Vladimíra Licha.

Počíná si přitom ale způsobem, který je nejen popřením jeho předchozích prohlášení o transparentnosti a boji proti korupci, ale navíc si proti sobě poštval skupiny, které jsou s jeho postupy nespokojené – ať už jde o odbory, jeho kolegy v radě či spolustraníky v ODS a přirozeně i opozici. Pod urputnou snahou dosadit za každou cenu do čela DPP Bakalova člověka se tak v samotných základech otřásá i sama nedávno utvořená a křehká koalice na magistrátu.

V rámci tendru Svoboda prosazoval podle dobře informovaného zdroje společnost Bubeník and Partners, která měla od počátku v záloze jméno, které chtěla Svobodovi doporučit – Čechoameričana Vladimíra Licha. Věc se ale zkomplikovala, když Budeník and Partners podala nejvyšší nabídku. Co s tím? Primátor byl nucen tendr na poslední chvíli zrušit. Protože ale dohody byly rozjednané, rozhodl se Licha dosadit i bez výběrového řízení.

Údajně preferovaná firma Bubeník a Partners patří Janu Bubeníkovi, bývalému studentskému vůdci, který byl před lety spolu s exministrem Ivanem Pilipem zadržen na Kubě za podvracení tamního režimu. Propojení s Lichem je zřejmé například z toho, že Pilip figuroval ve firmě Zahrady Hřebenka s.r.o. , ve které je 20% majitelem i novopečený ředitel Lich.

Z pěkné šlamastyky, kterou už na základě trestního oznámení na primátora řeší policie, se Svoboda a jeho vlivní poradci snaží vykroutit tvrzením o tom, že DPP potřebuje krizového manažera, protože se nachází v problémech – a v krizi jdou veškerá pravidla údajně stranou. Jenže Lich není krizový manažer a DPP krizi nečelí. To dobře vědí odbory, členové dozorčí rady i někteří radní – a primátorově vůli se proto vzpěčují.

Stěžují si na primátorovo arogantní počínání, kdy se Svoboda nejenže neporadil s kolegy v radě, obešel své spolustraníky a prosadil na radě hlavního města Prahy doporučení pro představenstvo DPP, aby novým generálním ředitelem DPP byl právě Lich, ale i poté, co se tento postup začal některým zajídat, dále skrze své poradce vykonává nátlak na to, aby Lich nakonec do křesla i přes protesty usedl.

Lich nikdy neřídil velkou společnost typu DPP. Údajně se i zesměšnil při jednání s odbory, když nebyl schopen předložit žádnou vizi nebo strategii a pouze předkládal fráze.

„Čekali jsme zkušeného manažera, místo toho přišel strejda, co jen povídá obecné naučené fráze,“ nechal se slyšet člověk, který byl schůzce s Lichem přítomen.

Podle informací serveru Prvnizpravy.cz se minulý týden uskutečnilo zasedání dozorčí rady DPP, kde chtěl Svoboda protlačit Licha do představenstva, ale neúspěšně. Podle zástupců odborů si Svoboda na schůzce počínal povýšeně. Jednání bylo odsunuto na tento týden, kdy se má dozorčí rada sejít znovu ve čtvrtek. Primátorovi poradci mezitím lobbovali u jednotlivých členů dozorčí rady, aby s Lichem souhlasili.

Čechoameričan Vladimír Lich, který se nechává nazývat s americkou výslovností (Lič) je člen Bakalova sdružení Lípa, spojenec Zdeňka Tůmy, zakladatel konzultační společnosti A. T. Kearney a člověk zapojený do přípravy obřího Kalouskova ekotendru či záležitostí kolem plzeňské škodovky.

Kromě Tůmy a Bakaly tlačí Licha i janouškovec Petr Žaluda z ČD. Cíl je prostý – zprivatizovat DPP plzeňskou Škodovkou. Kromě toho jde i o  prodej opraven, o Škodu Transportation, stejně jako o další zakázky či privatizace dalších pražských podniků.

Kdo s kým a proti komu

Svoboda Licha prosadil na operativní poradě členů rady hlavního města Prahy, kterou účelově změnil v jejím průběhu na řádnou radu. Nikdo z členů rady hlavního města nevěděl, o čem se bude hlasovat. Svoboda také jméno nekonzultoval se svými spolustraníky či s radním pro dopravu Josefem Noskem.

Podle informací redakce je Svobodova averze k Noskovi známá a primátorovo obejití svého kolegy nebylo náhodné. Svoboda by se rád Noska zbavil a celou oblast dopravy by rád svěřil někomu ze svých lidí. Nosek ale má podle důvěryhodných zdrojů velké zastání v některých vládních kruzích a jeho sesazení by znamenalo otevřenou válku mezi Svobodou a Nečasem.

Právě na počínání Noska a jeho týmu si prý u primátora stěžovali lidé jako Jaroslav Stůj, kterého nechal Nosek vyhodit, jakmile došlo k podezření na nekalé praktiky, ve kterých se mohl Stůj v minulosti angažovat.

Podle serveru freeglobe.cz se dne 24. února v restauraci Marina Grossetto sešla skupina lidí, která primátora ovládá, aby se o celé situaci poradila. „Paradoxně jde o skupinu napojenou na bývalého generálního ředitele Dvořáka. Jde rovněž o skupinu napojenou na vlivné lidi z TOP 09 v pozadí, včetně Zdeňka Tůmy, Zdeňka Bakaly, Lubomíra Oravce a další. Mezi účastníky byli Jaroslav Stůj, člen představenstva Dopravního podniku a bývalý pověřený generální ředitel, dále bývalý vedoucí obchodního oddělení Jiří Jeřábek, který musel skončit před několika týdny kvůli svému napojení na bývalého ředitele Dvořáka. Z Dopravního podniku byl vyváděn za účasti bezpečnostního oddělení a byla mu zapečetěna kancelář. Schůzky se účastnil i Jiří Rušikvas, bývalý vedoucí východočeské expozitury BIS a nyní poradce ředitele magistrátu Martina Trnky a zároveň blízký přítel Karla Randáka a konečně i další Trnkův poradce Jiří Dovhomilija, historický dodavatel IT služeb pro Dopravní podnik. Tito lidé patří do nejbližšího okolí primátora a jeho poradců,“ píše server.

Jiří Rušikvas má přitom vazby na Karla Randáka, bývalého šéfa vojenské rozvědky a současného představitele médii protežovaného Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka – dříve totiž tři roky pracoval BIS a vedl její východočeskou expozituru. Podle informací redakce Randák přes Rušikvase Svobodu ovládá a manipuluje jím.

Na primátora mají vliv i jeho poradci Martin Grmela z Hávova zbrojního impéria OMNIPOL a Marek Hanč, kterého si Svoboda nechal po svém předchůdci Pavlu Bémovi. Redakce Prvnizpravy.cz zveřejnila analýzu vypracovanou těmito primátorovými poradci, která rozebírá možnosti, jak upevnit Svobodovu pozici nejen v pražské ODS, ale i na celostátní úrovni. Ta také popisuje, jak vyvolat nestabilní situaci v DPP a tak jej ovládnout.

Na straně Svobody ještě stojí bývalý vysoký manažer ČEZu Vladimír Schmalz blízký Alexandru Vondrovi, stejně jako náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček, který má napojení na Ivana Langera. O nové lince Svoboda, Langer a Randák se hovoří už několik týdnů – jejím cílem je údajně sesadit Petra Nečase z čela ODS. I tomu se zveřejněná analýza primátorových poradců věnuje.

Svobodovy kroky ohrožují i samotnou koalici na pražském magistrátu, která závisí i na hlasu zastupitele Pavla Hurdy, člena dozorčí rady DPP, radního Josefa Noska či lobbisty Ondřeje Palounka.

Právě za pomoci Hurdy a Palounka se dostal Svoboda k moci, nyní se jich ale chce zbavit a oslabit jejich vliv. Zmiňovaná analýza uvádí Hurdu i Palounka jako osoby primátora ohrožující, kterých je třeba se stranit.

Zároveň se Hurda s Palounkem rozhádali, Hurda se snaží stát při primátorovi a vyostřenou situaci mezi primátorovými poradci uklidňovat. Nemluví spolu už ani další Svobodovi poradci Marek Hanč a Martin Grmela, Grmela už od prosince 2011 podle slov mluvčí magistrátu pro primátora nepracuje.

Mezi lidmi kolem Bohuslava Svobody se tak – pod vidinou privatizace dopravního podniku – rozehrála vysoká hra o to, kdo bude mít na primátora hlavní vliv.

www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s