Ovládne Nemocnici Na Homolce Kalouskův Barták?

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce předat nejúspěšnější nemocnici do rukou kontroverzního exministra Martina Bartáka. 

Mezi ODS a TOP 09 hrozí další velká hádka. Občanští demokraté nelibě nesou, jakým způsobem hodlá ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) přenechat vedení pražské Nemocnice Na Homolce lidem napojeným na Kalouskovu stranu.

Není to přitom jediné personální rozhodnutí ministra, které se setkalo s kritikou. Redakce Prvnizpravy.cz už dříve informovala o podivném dosazení Aleše Hermana do čela IKEM a o jeho propojení na Tomáše Chrenka – Herman před svým novým angažmá pracoval v Pardubicích ve firmě Kardio-Troll s.r.o, kterou sám založil, ale poté ji Chrenkovi prodal a stal se tak jeho zaměstnancem. Redakce má k dispozici pracovní smlouvu obsahující konkurenční doložku, kterou si Chrenek vymínil, že Herman nebude po dobu dvou let po případném odchodu pracovat v jiném konkurenčním zařízení. Pokud byl ale Herman dosazen do čela IKEMu (v rozporu s konkurenční doložkou), vzniká důvodné podezření, že se tak stalo s Chrenkovým vědomím a že byl na své místo vybrán, aby svému dřívějšímu šéfovi pomohl s převzetím prestižního zdravotnického zařízení. Ministerstvo ale takové úvahy na dotaz redakce popřelo. – čtěte také: Je nový ředitel IKEM Chrenkův člověk?

Až na druhém místě výběrového řízení tehdy skončil uznávaný profesor a primář radiologie Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal, který se přitom s ministrem Hegerem dobře zná (Heger rovněž pracoval na radiologii) a byl favoritem soutěže, protože měl podporu odborné veřejnosti a veškeré předpoklady pro vítězství.

Dalším nově dosazeným ředitelem za Hegerovy éry je šéf nemocnice Na Bulovce, kde tehdejší ředitelku Kateřinu Toběrnou nahradil Petr Zajíc. Změna se dotkla i vedení Fakultní nemocnice v Olomouci.

Za podivných okolností také došlo na konci února k odvolání Martina Beneše z postu ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), úřadu, který rozhoduje zhruba o 40 miliardách korun ročně. Člověka, který je považován za největšího odborníka na lékařskou politiku, odvolal ministr bez udání důvodů a aniž by ho o tom zpravil – Beneš se o svém odvolání dozvěděl až z médií.

Tím ale ministrova kontroverzní personální politika vůči nemocnicím nekončí. Nepochopitelné změny, které vyvolaly nespokojenost a značné emoce u tamních zaměstnanců, se nyní dějí také ve vedení prestižní pražské Nemocnice Na Homolce. Úspěšného ředitele Vladimíra Dbalého, který už pět let nemocnici řídí bez dluhů a na špičkové úrovni (takže jako jediná nemocnice v republice mohla třikrát za sebou obhájit speciální americkou certifikaci JCI), se Heger rozhodl bez udání důvodů nahradit novým šéfem. Současného ředitele si loni v prosinci pozval na osobní schůzku, neodvolal ho, ani neuvedl důvody své nespokojenosti, ale rozhodl zároveň o vyhlášení výběrového řízení na jeho pozici.

To proběhlo minulý týden a Dbalý v něm svoji pozici neobhájil – v počtu hlasů přidělených výběrovou komisí skončil až na třetím místě. Vítězem se stal primář tamní neurochirurgie Michal Šetlík (obdržel deset z devatenácti hlasů), na druhém místě skončil primář radiologie téže nemocnice, už zmiňovaný Josef Vymazal, který měl opět velkou šanci post získat a jeho vítězství se očekávalo, ale ani tentokrát neuspěl.

Podle informací serveru Prvnizpravy.cz bylo totiž výběrové řízení na post ředitele nemocnice zásadním způsobem zmanipulované a to tak, že členové komise měli pod pohrůžkou hlasovat pro Šetlíka.

Na případ upozornil i deník E15, který napsal, že „řada lékařů Homolky považuje takové rozhodnutí za zmanipulované, veřejně se ovšem bojí vyjádřit z obavy ze ztráty zaměstnání.“

Podle informací od nespokojených členů komise zasáhl do výběru sám ministr, kdy půl hodiny před konáním výběrového řízení zaslal z dovolené pokyn, podle kterého měli všichni členové komise dosazení za ministerstvo preferovat primáře Šetlíka. Zároveň už před samotným výběrovým řízením probíhaly změny v počtu členů komise, kdy ministerstvo (zřejmě poté, co si spočítalo, kolik potřebuje hlasů) nechalo účelově navýšit počet jím jmenovaných členů komise o dva (na úkor členů komise jmenovaných nemocnicí). Ministerstvo tak už dopředu disponovalo většinou 11 z celkových 19 možných hlasů.

Že bylo vše nejspíše dopředu domluvené, dokazují i výmluvné skutečnosti jako například ta, že Šetlík podle informací, které z komise unikly, předstoupil před porotu údajně nepřipraven a jako jediný kandidát zároveň bez jakékoli prezentace o tom, jak by si fungování nemocnice představoval. Jeho vystoupení bylo objektivně hodnoceno jako nejslabší ze všech kandidátů, přesto získal nejvíce hlasů.

Požádali jsme o vyjádření současného ředitele nemocnice, který ale na zaslané dotazy nereagoval. Vedení nemocnice pouze na svých webových stránkách zveřejnilo prohlášení, že nechce okolnosti výběrového řízení komentovat.

„Nemocnice Na Homolce se k výběrovému řízení na ředitele nemocnice nebude nikterak vyjadřovat, neboť výběr je plně v kompetenci zřizovatele nemocnice, tedy MZ ČR. Všichni kandidáti, kteří jsou uváděni v médiích v souvislosti s doporučením výběrové komise, zastávají v nemocnici dlouhodobě vedoucí funkce, dobře nemocnici znají a jsou jistě připraveni se vedení nemocnice ujmout,“ píše se ve strohém tiskovém prohlášení nemocnice.

Redakce Prvnizpravy.cz se také obrátila na Josefa Vymazala, který skončil ve výběrovém řízení za Šetlíkem na druhém místě. Ani ten ale k případu nechtěl nic říci.

„Vzhledem ke skutečnosti, že výběrové řízení není uzavřeno, jistě pochopite, že do finálního rozhodnutí pana ministra se nemohu k záležitostem řízení nikterak vyjadřovat,“ odepsal redakci Prvnizpravy.cz Josef Vymazal.

Tahá za nitky Barták?

Pokud by bylo „vítězství“ Šetlíka potvrzeno ministrem Hegerem, ocitne se nemocnice ve vážných problémech. Nejde jen o to, že Šetlík podle informací z nemocnice nepodává požadovaný výkon, na jeho oddělení údajně panuje chaos, došlo k jeho personální destabilizaci a prestiž oddělení se nejen v odborných kruzích kontinuálně snižuje. Šetlík je navíc pod silným vlivem exministra obrany, původní profesí také lékaře Martina Bartáka.

Barták dříve v nemocnici řadu let pracoval jako řadový lékař, neurochirurg. Šetlík ho v jeho práci zaučoval, později ale, především díky Bartákově politickému angažmá, se role obou mužů prohodily a Šetlík začal k Bartákovi nekriticky vzhlížet. Dodnes jsou přátelé a obě rodiny se vzájemně navštěvují, Barták podle informací redakce pravidelně do nemocnice dochází.

Podle zdrojů z nemocnice, které si ale přejí zůstat v anonymitě, je Šetlík Bartákem doslova manipulován. Není přitom první. Barták se údajně snažil ovlivňovat i minulého ředitele nemocnice Oldřicha Šubrta, pro kterého pracovala jako právnička nemocnice právě Bartákova matka. Barták tak přes ni mohl mít historické informace o řízení nemocnice za minulého ředitele.

S mnoha skandály (Pandury, Tatry apod.) spojovaný bývalý ministr obrany odešel po skončení své politické kariéry do ústraní, jeden čas dokonce pracoval pro miliardáře a majitele zdravotnické společnosti Agel Tomáše Chrenka, kam přešel dokonce i s policistou Vrbou, který Bartáka vyšetřoval.

Barták, který je blízký TOP 09 (a třebaže ve Fischerově vládě nestraník, vždy byl považován za bílého koně Miroslava Kalouska) tak nyní může přes Šetlíka bez problémů ovlivňovat chod nemocnice, o kterou měl už dříve zájem, dokud se nerozhodl lékařskou dráhu zaměnit za dráhu politickou. Nyní, poté co z politiky odešel obtěžkán skandály, by se zřejmě rád do nemocnice vrátil.

Nejde přitom o málo, například v nákupech zdravotnických zařízení tohoto ústavu se točí ročně 1,5 miliardy korun, celkový obrat nemocnice je pak 3 a půl miliardy korun.

Případné ovládnutí nemocnice Bartákem, který má blízko k ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi a tedy TOP 09, se ale nelíbí mnoha občanským demokratům.

„Nebyl jsem tentokrát členem výběrové komise, i když z pozice předsedy sněmovního zdravotního výboru a pražského zastupitele jsem se v minulosti výběru ředitelů pražských nemocnic účastnil. O průběhu výběrového řízení nejsem informován. Nového pana ředitele jsem nikdy v životě neviděl, dříve o něm neslyšel, neznám ho a neznám ani jeho koncepci. Jeho vazby a kontakty také neznám, jen jsem zaslechl, že v soutěži disponoval nebývale silnou podporou místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který si ho na tu pozici prý vyžádal. Jestli je to ale pravda, to nevím, lidé toho napovídají hodně,“ řekl pro Prvnizpravy.cz pražský poslanec za ODS Boris Šťastný.

Nemocnice je navíc napjatou situací, kdy není jasné, kdo ji povede, destabilizovaná. Čeká se totiž, zda ministr k jmenování Šetlíka, kterého komise doporučila, přistoupí, nebo se rozhodne jinak.

„Pro ministra je doporučení komise jen jedním z podkladů pro rozhodnutí. Nového ředitele by mohl jmenovat v řádu týdnů, vybrat může i někoho s menším počtem hlasů,“ uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Celá situace však už nyní vzbuzuje značné rozpaky. Proč nebyla dříve soutěžena i další, méně úspěšná, zdravotnická zařízení? Bude další výběrové řízení například na post ředitele nemocnice Motol, která je už deset let řízena členem ČSSD Ludvíkem, který působil i v dozorčí radě pražského dopravního podniku a který má vazby na dřívějšího předsedu pražské ČSSD Petra Hulinského? Tato nemocnice je opakovaně upozorňována na různé nedostatky, ale žádná změna v jejím vedení se přesto nekoná a ani není na obzoru.

Je to proto, že pro určité kruhy jsou lukrativní pouze ekonomicky stabilní a úspěšné nemocnice?

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/ovladne-nemocnici-na-homolce-kalouskuv-bartak

1 komentář u „Ovládne Nemocnici Na Homolce Kalouskův Barták?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s