Nečas má problém. Zmizelé diáře Nagyové

Kauza úniku důvěrných dat z Úřadu vlády, spočívající ve zcizení výplatnice ředitelky kabinetu premiéra Nečase Jany Nagyové, může mít pokračování. 

Do médii už za účelem skandalizace Jany Nagyové, která má být zároveň skandalizací premiéra Petra Nečase, pronikla informace o výši Nagyové odměn.

Podle tvrzení iniciativy Vaše svoboda došlo ale v té době ke krádeži i dalších důvěrných informací, například Nagyové pracovních diářů.

Podle informací redakce Prvnizpravy.cz byly všechny tyto důvěrné informace ukradeny na zakázku přímo ze sekretariátu ředitelky Nečasova kabinetu podplacením konkrétní pracovnice Úřadu vlády – a to za účelem vydírání Nagyové, potažmo premiéra samotného.

„Bez ohledu na to, zda byly odměny paní Nagyové přiměřené nebo nikoliv, považujeme tyto praktiky za zcela nepřijatelné pro demokratickou společnost, tím více, že se jedná o vyděračský útok na samotného premiéra České republiky,“ komentuje fízlovské praktiky v české politice Vaše svoboda, která se staví do opozice vůči Nadačnímu fondu proti korupci (NFPK), se kterým své kroky spojil bývalý šéf civilní rozvědky generál Karel Randák.

„Je veřejným tajemstvím, že důvěrné informace z Úřadu vlády ČR se pohybovaly na šedém trhu s informacemi již více než měsíc před skandalizací právě paní Nagyové. Jedná se tedy o klasický scénář, který praktikují jisté skupiny profesionálních vyděračů – tedy krádeže, vydírání a v případě neúspěchu – pokusu o veřejné zničení nepohodlné osoby pod záminkou ušlechtilých cílů,“ píší představitelé iniciativy.

Existuje podezření, že za vynesením informací z Nečasovy kanceláře může stát právě generál Randák, který kolem sebe shromádžil skupinu bývalých elitních policistů z URNA, BIS či ÚZSI a vytvořil tak soukromou špionážní síť.

Třebaže to Randák popírá, mezi běžné praktiky této jeho skupiny patří odposlechy telefonů a místností, nabourávání emailových schránek, zcizování firemních dat, sledování konkrétních osob a členů jejich rodin a sběr informací o těchto lidech. Cílem je předání takto získaných materiálů do rukou konkurence nebo případně novinářům za účelem diskreditace dané osoby. – čtěte Randák přestal zapírat, přiznal své špiony

„Na každého se něco ušije. To není problém. Informací seženete spoustu a pak je stačí jen šikovně pospojovat, aby daný člověk na veřejnosti působil buďto jako úplný blbec, který si není schopný ani sám koupit rohlíky, anebo jako zločinec. Samozřejmě potřebujete kontakty v médiích. Ale to není problém,“ řekl před časem v jednom rozhovoru Karel Randák a svým způsobem tak trefně popsal metody své práce.

Skandalizace ale není samoúčelná, hlavním cílem je manipulaci politickou scénou, což se například ukázalo už před čtyřmi lety při prezidentské volbě v kauze Savoy, kdy randákovci nelegálně získávali obrazové záznamy ze schůzek prezidentových lidí ve snaze ovlivnit nadcházející volbu. V případu byl později odsouzen Petr Bakeš, jeden z Randákových nejbližších spolupracovníků a členů jeho týmu.

Redakce serveru Prvnizpravy.cz a časopisu Reflex také informovaly o rovněž starším případu, kdy generál Randák vydíral prezidentskou kancelář nabídkou, že za částku bezmála osmi milionů korun dokáže zařídit zničení kompromitujících materiálů, které kdosi z jeho týmu údajně sbíral na první dámu Livii Klausovou. – čtěte Pan Čistý? Randák vydíral Hrad, chtěl miliony

V poslední době ale aktivita Karla Randáka a následné mediální výstupy NFPK, jehož vlivu do médií Randák k prezentování svých záměrů využívá, povážlivě roste.

„Na prostředí se orientuje Karel“

„Karel Randák a jeho skupina zneužívají činnosti privátních protikorupčních skupin, se kterými pod zástěrkou boje proti korupci spolupracují; ve skutečnosti jde však o jen o zneužití mediálního prostoru, ke kterému mají protikorupční skupiny snadný přístup; výsledkem je pak snadné zdiskreditování lidí, k jejichž mediálnímu poškození Randákova skupina obdržela zadání,“ tvrdí lidé z iniciativy Vaše svoboda.

Příkladem není jen mediálně nejznámější spor mezi Randákem a NFPK na jedné a bývalým ředitelem DPP Dvořákem, podnikatelem Ivo Rittigem a advokátní kanceláří Šachta and Partners na druhé straně, ale i angažmá Karla Randáka v řadě dalších politicky výbušných záležitostech.

Podle informací redakce má Randák blízko k současnému ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi a jeho justiční klice a Pospíšilovi pomáhá udržet vliv na státním zastupitelství. Spekuluje se například o tom, že lidé, které zachytila průmyslová kamera při jejich úspěšném pokusu o vniknutí do kanceláře Libora Grygárka byli právě lidé z Randákova týmu. – čtěte Randák dělá pro Pospíšila. Kdo z nich padne první?

Je také veřejně známou informací, že Karel Randák udržuje dobré vztahy s představiteli USA, což bylo údajně příčinou jeho odvolání z pozice šéfa civilní rozvědky. Američané tehdy proti Randákovu odvolání silně protestovali a snažili se tento krok Topolánkovy vlády zvrátit, ale neúspěšně. „Svého“ Randáka alespoň později odměnili nejvyšším vyznamenáním, jaké může cizinec v USA získat. Podle informací redakce pracuje Randák pro Američany i nadále.

Randáka najdeme také mezi lidmi radícími pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi, který je sice představitelem ODS, ale má velmi blízko k pražské TOP 09. Ambiciozní primátor by po ovládnutí pražské ODS (kterého už dosáhl) rád zamířil i do vrcholového vedení strany. A podle tajného materiálu, který popisuje tento Svobodův plán a definuje prostředky, kterým jej dosáhnout, by rád nahradil i Petra Nečase v roli lídra občanských demokratů.

Z materiálu, který redakce zveřejnila, vyplývá, že Randák je těmto snahám Bohuslava Svobody nápomocen a spolupracuje na jejich realizaci s primátorovými poradci Martinem Grmelou a Markem Hančem. – čtěte Známe tajný primátorův plán: sesadit Nečase

„Oslabení pozice Premianta (tj. Nečase, pozn. red.) musí jít v souladu s posilováním pozice Docenta (tj. Svobody, pozn. red.),“ stojí v materiálu, který vytvořili. Za tím účelem si i stanovili následující mediální strategii: „Zacílit mediální pozornost na slabá místa Premianta“, k čemuž se prý jako nejvhodnější témata zdají „Carevna“, jak se v materiálu přezdívá Nagyové.

Dokument se v té souvislosti zmiňuje o Randákovi, když píše, že „v__nbsp__ přímém okolí Carevny existuje nestabilní pracovní prostředí, ze kterého by se mohly získat hodnověrné informace“ a že „na prostředí se orientuje Karel (tj. Randák, pozn. red.), který po základní rešerši vytipoval několik subjektů k možné spolupráci.“

Dostáváme se tak zpět k ukradeným deníkům Jany Nagyové, které s primátorovým plánem mohou nebo nemusí souviset, ale na jejichž zcizení se nejspíše Randák podílel.

Je možné, že tyto informace nyní kolují mezi šéfredaktory mainstreamových i bulvárních médií a vedou se jednání o tom, zda budou proti premiérovi nějak využity.

Primátorova skupina a Karel Randák zvláště, disponuje totiž vlivem na některé sdělovací prostředky, jak se ve své analýze Grmela s Hančem zmiňují. Jmenují ty nejdůležitější z nich – Reflex, ČRo6, aktuálně.cz, MF DNES a HN. Poslední dva jmenované deníky má pak pod palcem právě Randák, ukazuje analýza.

__nbsp__Ze stejného ranku, tedy od primátorových lidí, jmenovitě pak od Martina Grmely, který je vlastník mediální agentury AGE Communications, pochází například překvapivý mediální útok z pera novináře Petra Holce v časopisu Reflex, který je namířen proti Petru Nečasovi právě přes kritiku jeho pravé ruky Nagyové. Ta je popsána jako Nečasův Dalík, udržující dobré vztahy s kmotry a manipulující premiérem a požívající jeho nezvykle velké přízně.

www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s