Duchař Havel a Češi v zajetí okultismu

To jsem onehdá stál na autobusové zastávce ve svém maloměstě (jsem hrdý maloměšťák) a při krácení dlouhé chvíle čekání na loudající se autobus jsem očima prolétl plakáty a reklamy nalepené na skle autobusové budky. Mou pozornost upoutal leták ohlašující kurzy jógy a tzv. rodinných konstelací v místní mateřské školce.

„Těší se na Vás (bláznivé jméno lektorky, které nechci dělat reklamu), průvodce osobním rozvojem: konstelace, rozhovor vnitřních osob, regresní hlubinná psychoterapie, zjištění geopatogenních zón, shamballa (zasvěcení, léčení, čištění prostorů)…,“ stálo v letáku.

To mne vyděsilo. Naštěstí máme kluka zatím tak malého, že nemusím řešit, zda ho posílat někam, kde by se o něho staraly duchovně zmatené ženy, které buď samy věří v podobné nesmysly, nebo alespoň nejsou schopné pochopit, jak jsou tyto okultní exercície nebezpečné. Mnoho lidí v tom ale jasno nemá, mnoho z nich se také dokonce do těchto kurzů přihlásí – a pak se nestačí divit, že jejich problémy se nejenže nevyřešily, ale ještě nabobtnaly.

Nejhorší ale je, že nejde o ojedinělý případ. Má známá, která se „monitorováním“ podobných aktivit dlouhodobě zabývá, mne pravidelně informuje o tom, že jde vpodstatě o módní záležitost a rodinné konstelace a další podobné esoterické praktiky se – Bohu žel – těší velké oblibě. Zvláště v jejím oboru – psychiatrii – se s těmito nově se vyloupnuvšími šarlatány doslova roztrhl pytel. To, že se objevili v naší mateřské školce, tak není náhoda, ale důsledek téměř vítězného tažení esoteriků, kteří za vydatné podpory některých alternativních médií blbnou Čechům hlavy.

Zmiňovaná mateřská školka není ale v našem městě jediná, která čelí náporům těchto samozvaných lektorů. Vypadá to, že okultisté atakují rodinná a mateřská centra tak nějak programově. Další zdejší dětské centrum zve rodiče na „víkend s rodinnými konstelacemi“. „Lektorku“ je možné dohledat na reiki seznamu.

Jindy jsem mohl zase nechtěně vyslechnout hovor dvou žen bavících se v restauraci hned vedle mého stolku. Řeč byla opět o rodinných konstelacích. První žena s očima navrch hlavy vykládala, jak je to úžasné a jak to ta druhá musí zcela určitě vyzkoušet. Jako kdyby šlo o nový prací prášek nebo šminky.

Hloupé ženské, řekl by si člověk. Nechají se zatáhnout do nebezpečných duchovních dobrodružství a ještě za to platí nějakým blouznivcům, kteří si z pořádání vypečených seancí udělali živnost.

Ale pozor. Tady jde do tuhého. V okultismu nejede jen Madla (tak nějak jsem tu jednu od pohledu tipnul) a Zdena (kterou Madla tak lákala), ale taky Lenka.

Lenka Pavlová byla asi rok ředitelkou Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Zuřivá feministka se ve svém křesle držela i přes protesty organizací, které poukazovaly na její ideologickou zaujatost, poroučet se ale musela až poté, kdy se ukázalo, že rozvedená žena sama bránila mladšímu synovi v kontaktu s otcem a dokonce ho i unesla. Pavlová ale není jen přehnaně ambiciózní, jak se na feministky sluší, ona je ale i zasvěcená šamanka. Čarodějnice? Ne asi taková ta v klasickém slova smyslu (s kocourem na hlavě a křišťálovou koulí), ale co jiného si myslet o člověku, který v inzerátech nabízí, kromě konzultací v oblasti rodinného a mezinárodního práva, okultní praktiky: „Pracuji s andělskými a staroegyptskými energiemi – Velmistr Isis Seichim, mistrovský stupeň Rasheeby, včetně energií egyptských kartuší, rodinné konstelace přizpůsobené potřebám individuální konzultace…“

Angažovala se také v občanském sdružení Dhanjavád, které podle svých slov sdružuje osoby se zájmem o život na venkově, o ekologické hospodaření, chov koz a ovcí. Podle jiných jde ale o sektu, kterou vede Irena Guthová, která si říká Kranti Niritya, mistr učitel reiki. I Pavlovou najdeme na reiki seznamu, což je jen další okultní praktika, která se poslední dobou stala v Česku velice oblíbenou.

Ponechme teď stranou, že energie, se kterými paní Pavlová pracuje, zcela určitě nejsou andělské (jsou démonské), vážnější ale je, že nejde o ženu, která by své duchovní služby nabízela jen svým naivním zákazníkům, ale o osobu, která se mermomocí snaží uchytit ve vyšší společnosti a navzdory svému skandálu se stále pohybovat v blízkosti vlivných lidí. A docela se jí to i daří – stojí totiž i za další triumfující novinkou, která se, vedle rodinných konstelací, hrne na nic netušící Čechy – mediací. A protože silně prolobbovaný zákon o mediaci už asi nic nezastaví, čeká ji nejspíše hojná budoucnost. O té paní Bohu žel ještě uslyšíme (a já se k nesmyslu zvaném mediace vrátím v některém z příštích komentářů).

Na druhou stranu, vlivných lidí koketujících s okultismem najdeme bezpočet – vedle různých představitelů showbyznysu, kteří společnost ovlivňují mediálně, jde především o politiky, kteří mají vliv institucionalizovaný. Onehdá mi jeden známý vyprávěl, kolik našich politiků se zabývá okultismem a jak se účastní satanistických rituálů.

Jmenoval konkrétně – a sedělo to. Ten politik je gauner a taky je vážně nemocný – gaunerství i nemoc je důsledkem toho, že vědomě slouží temným silám. Mezi politiky nejde o nic neobvyklého. Mnoho z nich je tajně v svobodozednářských lóžích a v jiných okultních a esoterických exkluzivních spolcích, kde mezi nejvýše zasvěcenými jde byznys ruku v ruce s magií a satanismem. To zlo je na nich vidět a ničí je nejen vnitřně, ale i jejich zevnějšek, ale za to, že mu slouží, mají moc, postavení, peníze. A ze svého postu škodí nejen sobě, ale celé zemi, což je vlastně jejich poslání.

Dokonce i takoví politici, kteří se vždy tvářili jako ztělesnění dobra a pravdy a lásky a za svůj podpis kladli srdíčka – i ti ve skutečnosti tajně pořádali okultistické seance. To mám zase od jiného známého, který mi líčil, jak se mu jistý lékař svěřoval se svou bezradností – ta politikova nemoc se prý nedá léčit, když ten člověk jede v tak tvrdé magii. On s tím jako lékař nic nesvede…

Václav Havel to měl tak nějak v rodě. Kdo by si myslel, že to byla až Dáša (ach ty ženské, jak se snadno nechají tím hadem oklamat), kdo ho k tomu donutil tím, že ho ve chvíli umírání na zánět dýchacích cest léčil pomocí amuletů, léčitelek a léčivých kamenů pod polštářem nemocničního lůžka, ten by se mýlil. Stačí se podívat do pamětí Havlova otce a dozvíme se, že už Havlův dědeček vyvolával duchy a že další členové rodiny byli silným médiem a v jejich domě se děly prapodivné věci.

Havel se za tento duchařský rodinný gen nestyděl, takže jedna ze dvou Knihovnou Václava Havla dosud vydaných publikací tyto kořeny popisuje velice barvitě. Havlolog Martin C. Putna v knize o Havlově duchovním světě píše o tom, že bývalý prezident pocházel z rodiny silně praktikující okultismus. Jeho děd (stavebník Lucerny) se přátelil s okultní mystičkou, feministkou, vegetariánkou a vyznavačkou hnutí Mazdaznan v jedné osobě Annou Pammrovou (korespondenční to přítelkyní jiného okultisty, Otokara Březiny), která věřila, že je reinkarnací Ainishity, podle tradice předchůdkyně Zoroastrovou. Nejenže se s ní přátelil a psal si s ní o těchto záležitostech, ale sám byl aktivním spiritistou – rozuměj, vyvolával duchy zemřelých. Dokonce vydal (pod pseudonymem Atom) o spiritismu pojednávající spisek „Kniha života“, který byl ve spiritistických kruzích vysoce ceněn.

Kniha obsahuje zápisy ze spiritistických seancí, které Havel se svými přáteli prováděl v letech 1914-1916, píše Putna. A dodává, že vědomí o spiritistických zážitcích Vácslava Havla se v rodině udržovalo a tradovalo, takže bylo i potomkům známé. Jak by také ne, když jeho syn (stavebník Barrandova a otec nedávno zemřelého prezidenta) Václav M. Havel při seancích sloužil jako zapisovatel toho, co si údajní duchové skrze médium vymýšleli. Také jeho vzpomínky měly obsahovat plánované kapitoly o spiritismu, jak sám přiznával, byť je nakonec sepsat nestihl. Přičtěme k tomu (nijak neskrývané) členství Václava M. Havla u svobodných zednářů a velmi pravděpodobné (ale skrývané) členství Václava Havla tamtéž a vidíme tak před sebou silně okultně zaměřenou rodinu, kde se pohrávání si s temnými silami dědilo z generace na generaci. Není se pak čemu divit, že Václav Havel po sobě v českém národě zanechal spoušť, jakou zanechal.

A to nemluvíme o všech těch dalších politicích, kteří věří v astrologii, v kabalu, v „něco“ nad námi, ve vibrace, energie, v teosofismus, v Rudolfa Steinera, v New Age a podobné nesmysly.

Nebyl bych tedy tak optimistický, jako někteří představitelé katolické církve, především z její pravdoláskařské větve (jako například kardinál Vlk), kteří fakta o klesajícím počtu katolíků v české společnosti relativizují slovy o tom, že Češi se sice k církevním institucím moc nehlásí, ale v „něco“ věří a to je prý důležité, takže náš národ zdaleka není nejvíce ateistický, jak se někdy podle různých žebříčků tvrdí.

Podobné vlkovské nalhávání si, že Češi věří tak nějak po svém, a že si tedy nad ateismem nemusíme zoufat, mne moc neuklidňuje. Oni totiž ti „něcisté“ (jak někteří říkají těm, kteří „v něco tam nahoře nad námi“ věří), jsou velice často právě věřícími v rodinné konstelace, v duchy, v astrologii, v horoskopy a v reiki.

A můžeme se divit, když vrchní představitel státu, který nám byl a stále ještě je dáván za příklad morálního vzoru a ctnostného života (nyní na to už máme i speciální zákon), byl duchařem a okultistou? A tedy nevědomým, ale mnohem spíše vědomým služebníkem temných sil…?

Boj s těmito silami je na dlouhé lokte, ale začít můžeme u sebe. Třeba tím, že budeme chránit své děti před pochybnými lektory a své rodiny před „rodinnými konstelacemi“.

Pro Prvnizpravy.cz

22 komentářů u „Duchař Havel a Češi v zajetí okultismu

 1. A teď si představte, co jsou například křesťani za spiritisty. Víra v anděli, jakéhosi Boha, tajemné síly, zázraky praktikujíc jakési nelogické modlení atd 🙂 Neuvěřitelní, jak jsou lidi nelogičtí…

  • A to je ešte nič proti tomu,že niektorí z kresťanov sú v takých spolkoch ako Skull and Bones, uctievajú sovu v Bohemian Growe ,kopu ich je slobodomurárov a podobne.
   Dokonca ich na oficiálnej úrovni prijíma pápež!
   Od takýchto potom počúvame Boh žehnaj Amerike!

   • Vypadá to, že si myslíte, že mezi křesťanem a spiritistou je podstatný rozdíl. Mohl byste se k tomu vyjádřit?

   • Cestinu sme nemely taje pro voly ja visel ze 4 tridi s maturitou zato s matemitiky sem mjel trojku nejlpci v tride . A co vuy pane taky visel s pettridky s matyrou???Sdravy chochlac . Duchari sou cvoci

 2. Pozor, pozor, mám informace o tom, že ředitel Mezinárodního úřadu pro ochranu dětí, Zdeněk Kapitán, je taky duchař. Vím o tom, že chodí na katolické mše, a dokonce je prokurátorem u Diecézního soudu v Brně – viz http://brno.biskupstvi.cz/cirkevnisoud/?pg=personalie.

  Vypadá to tedy, že ředitel MÚpOD věří na duchovní bytosti, na to, že lze vstávat z mrtých, být vzkříšen a že každý z nás má duchovní složku a může žít mimo tělo. Co takový člověk může napáchat za zlo, co když nějak ovlivní děti směrem ke spiritismu, co když bude propagovat největší esoterickou společnost, katolickou církev? Pozor na to.

 3. Slavný fyzik Niels Bohr měl údajně na dveřích své pracovny podkovu. Když se jeden přítel zeptal jestli tomu věří odpověděl “ nevěřím ale funguje to“ S rodinnými konstelacemi, reiki, holotropním dýcháním a podobně je to asi stejné. Je samozřejmě možné se smát „hloupé ženské“ že propadla rodinným konstelacím ale co když ji to subjektivně pomohlo a posunulo ji to někam dál. Přijde mi to pořád lepší než se kvůli osobním problémům (a kdo je dneska nemá že) svěřit dealerům farmaceutických korporací – psychiatrům. Reiki nebo rodinné konstelace nejsou o nic víc iracionálnější než zpověd v kostele. Věř a víra tě uzdraví.

  • Jistěže rodinné konstelace nejsou rozumnější než víra v Boha, ale samotné placebo je zcela k ničemu, kdyby raději předmětná osoba řešila problémy s psychiatrem nebo aspoň psychologem, měla by též dobrý pocit, že něco pro řešení problému dělá – tudíž by se placebo efekt dostavil,a navíc by měla možná skutečně šanci. Pokud se modlí, nebo chodí na konstelace, pouze přižuvuje iracionální nauky, a pro sebe nic navíc neudělá.

 4. nu, omezenost vašeho pohledu z vašeho článků neskutečně razí, Adame … na iracionalitu křesťanství a jeho „divný“ duchovní rozměr tu pěkně naráželi už jiní a velmi pěkně to porovnali s vámi zavrhovanými „nesmysly“ … nebudu to tedy opakovat, vás to asi stejně netrkne, jste prostě křesťan, katolík a hotovo … jen nezapomínejte, že kdybyste se narodil v jiné zemi, mohl byste být muslim jako poleno 😀

 5. Hezký den pane Bartoši, mám ráda Vaše úvahy, ale dnes s Vámi nesouhlasím. Sama reiky praktikuji již několik let, rodinných konstelací se účastním v případě, že mám problém, který nejsem schopna logicky vyřešit a myslím si, že pro mou rodinu, ani pro společnost žádnou hrozbou nejsem. Nevím, jestli je úplně dobré psát kritické články o věcech, které si člověk sám nevyzkoušel.

  • Není nutné si vyzkoušet podříznutí žil, abych zjistil, že je to blbý nápad. To prostě člověk tak nějak instinktivně ví. Tohle je dost podobné. Ty žíly jsou teda rychlejší.
   Na nezvládání problémů jsou tu psychologové a psychiatři, nikoliv šamani.

   • Psychologové a psychiatři se často od svých pacientů/klientů moc neliší. Vaše zaštiťování se logikou je dost mimo, když nepoukazujete na VÝSLEDKY snad psych-něco-ů versus „šamanů“ – ony se ale jednolivé prektiky a dokonce i praktikové dost liší, zatímco vy to házíte do jednoho pytle (ano, psych-něco-é/i taky) – ale na instinkty, které mohou často zklamat.

 6. Tohle bych nestavěl do protikladu. Existují psychologové kteří rodinné konstelace doporučují. Na tom Bartošově článku je nejúsměvnější že je psán z pozice jakéhosi racionalismu nebo chcete li „zdravého rozumu“ přitom samotný ABB je podle všeho člověk dost iracionální. Věří např kravinám typu chemtrails nebo HAARP konspiračním teoriím ohledně 9/11. Jeho ultrakonzervativní křestanství (nejsem si jist jestli je katolík jak tady kdosi píše) tomu pak dává korunu.

 7. pro dale cooper: Holotropní dýchání těžko bude placebo. Principem je, že se překysličí mozek a tedy se spálí určité dlouhodobě nespálené emoce, které v člověku sedí třeba roky (třeba jako když se zhluboka nadechnu když mne něco nepříjemně překvapí) a jen verbální psychologická terapie tomu nepomůže, prostě se jen mluví ale v tom člověku to stejně pořád zůstává. to bychom mohli za placebo prohlásit i ozonoterapii, léčbu kyslíkem, vypití vína, nebo česnek, všechny vlastně fungují na stejném principu: něco v těle spálí a tím zjednoduší jeho činnost a pročistí tělo. To moderní sebejisté prohlašování všeho za placebo mi přijde hodně dogmatické a vlastně iracionální, necítím tam zájem o věc, o realitu, spíš úzkost.

  Podle mne není pravdivý ani extrém kdy mnou jakoby na moři hážou vlny všemi směry (new age?) takže se z toho můžu i rozpadnout, ani druhý extrém kdy se křečovitě držím skály, země, toho co se traduje, protože takhle mne žádné poznání nečeká. Oficiální psychiatrie-psychologie a asi i křesťanství mají tendenci vše lobotomizovat-vykastrovat a prohlásit to za léčení, nebo vyléčení. Podle materialsitické psychologie jsou všichni umělci, vynálezci, revolucionáři vlastně psychopati a cvoci nebo minimálně anomální osobnosti. Když se na to podíváme co by nám zbylo jako zdravé lidstvo tak by to asi byla bída. (To si uvědomil asi i P.Bakalář, který by svůj eugenický program omezil jen na odstraňování fyzických nemocí, ale lidi s psychickými poruchami by nechal. viz Tabu v sociálních vědách) Prostě co se trochu odchyluje je tendence patologizovat. To mi přijde jako velmi nebezpečné. Snad neprohlásí nakonec věda i fantazii za nemoc jako na konci Zamjatiova románu „My“? Nebo ženy žijí i přes den trochu více ve snivém vědomí než chlap jsou tedy nemocné? Určitě ne. Lze se zamyslet i dál: Byl Hus psychopat? Podle soudobé psychologie asi ano. Byl tjím Budha? Byl jím Ježíš? Proklel bezdůvodně keř, partnerku neměl, provokoval lidi a nadával jim… dnes by skočil možná i na uzavřeném oddělení? Mně osobně přijde fundamentalistické křesťanství (v čem vyniká hlavně protestantismus, kalvinismus) jako normální materialismus s pár abstraktními samoúčelně absurdními frázemi a formulkami, když už neví kudy kam. „Grygarismus“ mi přijde jako zcestná kombinace. Grygar se zřejmě z rozlehlosti vesmíru „podělal“, ale se spiritualitou to má společného asi jen málo.

 8. vy jste opravdu neuvěřitelný blb, pane Bartoši… nenaučili Vás myslet…. škoda, že Vás tnaučili psát….i

 9. 4 peter: Píšete o mnoha různých věcech a nemám čas podrobněji reagovat nicméně děkuji formuloval jste některé myšlenky s kterými souzním a vyjádřil jste to lépe než bych to dokázal já. Zejeména v té části o fundamentalistickém křestanství a Grygarovi.

  • 4 Dale Cooper: Ještě vám prozradím proč funguje ta Bohrova podkova, i když v ní Bohr jako „racionálně“ nevěří. Protože kdyby v ní jako racionálně tedy upjatě věřil tak by totiž nefungovala, neodblokoval by se ten strach. (A jeho podvědomí ji ve skutečnosti věří a na podobném principu funguje i kartářství. A proto má kartářka větší úspěch než materialistický psycholog.)

 10. Koukl jsem před chvílí na internet a vidím, že pan Bartoš dostal cenu Sisyfa. Studoval jsem filozofii v Olomouci u Blechy. Je mi nepochopitelné jak může sympatizovat s tak karikaturním spolkem. Podle mne tím diskredituje filozofii. A je to v naprostém rozporu s tím co nám říkal na seminářích. To si opravdu myslí, že Husserl by tento spolek podpořil? Jak jde dohromady fenomenologie, krize věd u Husserla s touto karikaturou racionality?
  Pan Bartoš tam přišel a přečetl super projev. Přesně to vystihl. Řeknu to podobně, ale se svými příklady: Klub rádoby skeptiků, kteří ale například o 11.9. apriori nepochybují (i kdyby oficiální verzi odporovala jakákoliv fakta a svědectví lidí) tedy apriori „nejsou skeptičtí“, protože „tatínek s maminkou (=politici, vládnoucí bankéři a jejich spolky propojené s politikou) by přece něco takového nikdy neudělali“. Nebo máte pane Grygar, Heřt… jiný důvod? Já vím „žádný vzdělaný člověk si přece nemůže ani na sekundu v hlavě připustit, že by vláda odstřelila 3000 lidí“, což je ovšem totéž jako to předchozí s tou maminkou a tatínkem. Sysifos jinými slovy vlastně říká: Pokud třeba já si budu dělat z lidí srandu, tak čistě pozitivistickou vědou nikdy (!) nejde s jistotou prohlásit, že si dělám srandu. Dokud jim to sám neprozradím. Teprve pak se to stává „pozitivistickým faktem“ a je to „doloženo“. Přeji jim šťastný život otroků, co se odvolávají na racionalitu, ale jsou to malé nedospělé děti, akademičtí pseudointelektuálové z kterých si politici mohou bez problému dělat srandu a oni to nikdy neodhalí, protože tam mají s Popperem řečeno „slepou skvrnu“.
  Ano tento spolek není spolkem skeptiků, ale je to iracionální sekta sui generis.

 11. Kdybych já byl lékařem, a měl jeho sílu,
  nemusel bych být reikařem, a předstírat víru.

  To nemusel bych duchařit, a mlžit v noci, ve dne,
  neschovával bych se pod hábit, a nežil v EZO – bedně.

  Marně výheň roztápím, Atlantidu hledám,
  uvařil jsem jen pařáty, má budoucnost je bledá.

  Kdybych já byl čímkoli, byla by to změna,
  a třeba věděl i ze školy,
  že podvádět se NEMÁ !

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s