Kuba: Topolánek netušil, co hloupý výrok způsobí

S novým ministrem průmyslu Martinem Kubou o Topolánkově sázce na „kmotry“ a nenaplněných ambicích Michala Doktora. 

S čím na ministerstvo přicházíte, na co se chcete hlavně zaměřit, co budou vaše priority? V čem chcete navázat na svého předchůdce?
Priority jsou víceméně dané. Tou hlavní bude jednoznačně podpora exportu. Ten je dnes z 83 procent orientován na EU, což v současné ekonomické situaci v Evropě není úplně šťastné nastavení. Je nutné obrátit maximální pozornost na země s rozvíjející se ekonomikou a tam maximálně zefektivnit fungování ekonomické diplomacie. České firmy, aby mohly vstoupit na tyto trhy, potřebují odtud rychlé a dobré informace o příležitostech a často pomoci otevřít dveře od zástupců státu. Chci o tom mluvit se zástupci Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy a vytvořit model, kdy jim MPO bude skutečně poskytovat to, co české firmy potřebují.

Vezmete si na ministerstvo nějaké své spolupracovníky z regionu?
Nepřicházím na ministerstvo dělat žádnou čistku, nedělal jsem ji ani na krajském úřadu. Nejdříve se chci seznámit s klíčovými pracovníky, jejich prací a názory. Poté uvidím, s kým si spolupráci umím představit a s kým ne. Ale každý ministr se musí obklopit nejbližšími spolupracovníky, které zná a kterým věří. To je zcela běžné a bez toho to nejde.

Snažíte se prosadit, aby vaše strana prosazovala vlastní návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní. V čem spočívá a jak se liší od Kalouskova návrhu?
Zákon o rozpočtovém určení daní je poměrně složitá věc, ale pokud bych to měl srozumitelně zjednodušit, Kalouskův návrh pouze jinak přerozděluje stávající objem financí, které jdou obcím. Bere peníze velkým městům a jiným je dává, byť v kampani sliboval pan Gazdík, že se to nestane. Naproti tomu návrh ODS chce celkově zvýšit v systému financování obcí prostředky. Rozdíly mezi jednotlivými obcemi se sníží, ale nebude nutné některým tak krvavě brát. Já jsem navíc přesvědčen, že problém je v počtu obcí. V ČR jich máme 6420, což je mnohem více než evropský průměr. To je dlouhodobě neudržitelný systém a na posledním zasedání vlády jsem navrhoval, že spolu s novelou rozpočtového určení daní by se měl systémově řešit i tento problém.

NAŠE VZTAHY S PREMIÉREM SE ZMĚNILY. JAKO NÁZORY NOVINÁŘŮ

Jak si vysvětlujete, že si vás premiér vybral do svého týmu, když na předminulém kongresu naopak nechtěl, abyste byl součástí vedení strany? Změnil názor na jihočeskou ODS?
Ten kongres se tehdy nesl v určité mediální atmosféře a Petr Nečas měl prostě jinou představu o týmu, který by měl ODS vést. To je zcela legitimní. Navíc jsme se prakticky neznali. Od té doby se ten vztah díky úzké spolupráci pana předsedy s předsedy regionů nějak vyvinul. To je naprosto přirozené. Novináři se ptají, jak je možné, že se názor premiéra na mně vyvinul a přitom jejich postoje se v čase vyvíjejí také. Pokud se podíváte na komentáře po kongresu, tak většina novinářů chválila nové grémium jako skvělou volbu, ale dnes už to řada novinářů i členů ODS tak nevidí. Pak já bych se mohl úplně ve stejné logice ptát některých vašich kolegů, jak je možné, že dnes už místopředsedy nechválí, když je na kongresu 2010 chválili.

V pondělí 14. listopadu jste s přehledem obhájil post předsedy Jihočeské ODS, 16. listopadu jste se stal ministrem. To vypadá, jako byste měl velmi úspěšný týden…
Zas taková idylka to nebyla. Ve skutečnosti to byl pro mne jeden z nejnáročnějších týdnů v životě. Důležité ale není současné hodnocení, ale to, abych jej mohl jako úspěšný hodnotit i s odstupem času.

Vypadá to, že ministři ODS nemají v této vládě dlouhého trvání – Fuksa, Drobil, Kocourek, nahnuté to měl i Vondra. Čím si to vysvětlujete?
To jsou čtyři různé příběhy. Nemyslím si, že by jejich problémy měly stejného jmenovatele.

Z „CHLAPŮ“ JAKO POSLANEC DOKTOR MI JE SMUTNO

Pan poslanec Doktor opustil na protest proti vašemu jmenování ODS. Jak si jeho zkratkovité jednání vykládáte?
Těžko se mi to hodnotí. Ještě dva dny předtím jsem s Michalem Doktorem osobně hovořil na regionálním sněmu, navzájem jsme se ujistili, že jeden druhého podpoříme, pokud se premiér pro jednoho z nás rozhodne, a že spolu i poté budeme normálně spolupracovat. Navíc při mé kandidatuře na předsedu regionu nevystoupil s jedinou kritickou poznámkou. Co předvedl za 48 hodin od naší rozmluvy, viděli všichni. Pokud je takový charakter a hrdina, pak nechápu, proč stejné projevy jako do televize neříkal na regionálním sněmu. Při znalosti jeho charakteru jsem si, bohužel, dokonce jist, že kdyby byl jmenován on, ještě by mě chválil jako předsedu jihočeské ODS a z takových „chlapů“ je mi lidsky smutno.

Pan poslanec Doktor neuspěl ani po volbách 2010 ve volbě na předsedu rozpočtového výboru, neměl tehdy podporu poslaneckého klubu ODS. Myslíte tedy, že za jeho projevy stojí neuspokojené ambice?
Ano, to je dlouhodobý problém Michala Doktora. Je naprosto sólový hráč a nikdy si neuměl vytvořit podporu v týmu. Navíc je třeba říct, že u funkce mistra průmyslu a obchodu ani nikdy nebyl jedním z premiérových kandidátů. O post ministra se přihlásil sám, a poté celou věc živil v médiích. Dlouhodobě neukojené poziční ambice Michala Doktora byly silnější, než kdokoli čekal.

TOPOLÁNEK NÁS POTŘEBOVAL JEN NA HLASY

Potěšilo vás, že se za vaše jmenování postavily téměř všechny regiony, když premiéra Nečase podpořily v jeho výběru? A čím to je, že regiony dnes Petra Nečase podporují, kdežto za Topolánka byly často mezi ústředím a regiony spory?
To je největší rozdíl mezi ODS Mirka Topolánka a ODS Petra Nečase. Petr Nečas s regiony normálně komunikuje, zajímá se o jejich názory a naslouchá jim. Regiony takovou komunikaci nutně potřebují, aby mohly efektivně vysvětlovat vládní reformy. Mirek Topolánek regiony potřeboval jenom na kongresu, aby od nich získal hlasy. Pak už ne. Byli jsme v situaci občanů, kteří si zvolí politika, kterého pak vidí zase až před dalšími volbami, když potřebuje jejich hlas. Když jsme se proti tomu uvnitř strany ozvali, byli jsme označeni za regionální kmotry. Dodnes jsem přesvědčen, že politika ODS by měla konzervativně vznikat diskusí od místních, oblastních a regionálních sdružení, a ne direktivním rozhodování z centra, jak jsme tomu svědky u nově vznikajících stran.

Často se v médiích mluví o kmotrech v ODS. S tímto termínem přišel bývalý předseda strany Mirek Topolánek a stranu tím velmi poškodil. Proč to udělal? Myslíte, že si uvědomoval, jaké to může mít pro stranu následky z dlouhodobého hlediska? Může se ODS tohoto termínu někdy zbavit?
Docela přesně si vybavuji, kdy jsem tenhle termín zaznamenal poprvé. Bylo to při diskusi o novele zákona 114 o ochraně přírody, kdy jsme jako jihočeská ODS nesouhlasili s tím, jak Mirek Topolánek na základě nějaké zákulisní dohody s Martinem Bursíkem vydal Šumavu na pokusy ekologům. Proti tomu jsme na stranické půdě protestovali, ale předseda se tehdy s námi na tohle téma vůbec nechtěl bavit. Tak jsme mu řekli, že jihočeští poslanci pro takovou věc prostě nemohou zvednout ruku, protože ten zákon šel přímo proti našim voličům a že tady na Šumavě žijeme a že ODS ztrácí body tímto postupem. Mirek Topolánek tehdy řekl, že nebudeme poslancům z regionu říkat, jak mají hlasovat a ať mu do Prahy netaháme „kmotrovské praktiky“. V tom si, myslím, byl rozdíl mezi pohledem Mirka Topolánka a naším. Já říkám, že ODS je strana složená z členu místních a oblastních sdružení, kteří pak musí politiku vysvětlovat svým známým a voličům a žít v tom, co parlament rozhodl třeba na té Šumavě. Pro Mirka Topolánka byla v té chvíli ODS jen poslanecký klub, kde potřeboval, aby poslanci hlasovali, jak on dohodl s Bursíkem.

Téma kmotrů se ale neslo hlavně kongresem v roce 2009, ne?
Máte pravdu, Mirek Topolánek pak s tímhle termínem přišel naprosto účelově i před kongresem na podzim 2009, kdy ve straně vzrostla nespokojenost se způsobem, kterým ODS vedl, a kdy měl strach, že by mohlo dojít na volbu předsedy ODS. Všechny své tehdejší oponenty označil za regionální kmotry a tahle sázka mu vyšla. Udržel se tím sice o pár měsíců déle, než došla trpělivosti i ostatním, ale bohužel to málem zničilo celou stranu.
Asi ani Mirek Topolánek netušil, co tenhle hloupý výrok způsobí. Ale zdá se, že si to už uvědomuje. Jeho projev na kongresu mě hodně překvapil. Byl smířlivější, než ty předchozí, a dokonce vyzval k tomu, aby se ODS přestala dělit na čisté a špinavé. Za to jsem rád. To jsem ve svém projevu říkal už na předminulém kongresu. Jen škoda, že s tím dělením vůbec začal. Pevně věřím, že se tohoto stigmatu ODS zbaví. Nebude to jednoduché, nebude to hned, ale půjde to. Jiná cesta než poctivá práce ale není.

THOMU JSME MĚLI ODVOLAT UŽ DÁVNO

Kdo se po vás stane prvním náměstkem jihočeského hejtmana? Už se v ODS vykrystalizovalo nějaké jméno?
Předpokládám, že se této pozice ujme současný předseda klubu krajských zastupitelů a radní František Štangl. Je to zkušený krajský politik, který v této pozici nepochybně obstojí.

V Českých Budějovicích jste jako radní v opozici, ODS se k moci nedostala. Jak máte z tamní opozice zkušenosti?
Je to rozhodně přínosná zkušenost. Odvolání Juraje Thomy z postu primátora krátce před volbami nebylo politicky šťastným krokem. Podle mého názoru mělo přijít již dávno předtím, protože duo Thoma-Popelová nedokázalo město efektivně řídit. Bohužel, my jako zastupitelé za ODS jsme nad tím příliš dlouho zavírali oči, protože jsme nechtěli kritizovat stranické kolegy. Ten pohár nakonec přetekl, bohužel v politicky špatný čas. Dnes už i občané Českých Budějovic názorně vidí, že toto není tandem, který by dokázal město posunout vpřed.

Co jako opozice současnému vedení města vyčítáte?
Současná radniční koalice za rok své činnosti nebyla kromě několika podezřelých veřejných zakázek schopna realizovat prakticky nic. Půl roku připravovali novou směrnici o zadávání veřejných zakázek, aby jí po schválení kvůli řadě chyb museli hned novelizovat. Veřejnou zakázku na zateplení školy museli předělat po naší výtce, že stanovená kritéria jsou diskriminační a zakázka je šitá na míru určitým firmám. Studentovi Kašpárkovi vyplatili 220 tisíc korun za 13 stránkový materiál o kultuře zoufalé úrovně. Doprava ve městě, kterou Juraj Thoma a Ivana Popelová střídavě řídí už třetí funkční období, mezitím kolabuje a kritika se na jejich hlavy snáší už i od vlastních zastupitelů. A tak bych mohl jmenovat dál.

http://www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s