Je Bátora osinou v knížecí zadnici?

Česká politika má zase jednou pořádnou kauzu. Schwarzenberg a Bátora se počastovali vtipnými poznámkami a TOP 09 kvůli tomu odchází z vlády. No tomu snad nikdo nevěří.

Ale je to tak. Venku je sice zataženo, ale na zasedání vlády zřejmě selhala klimatizace a horké hlavy se musely jít zchladit na chodbu, aby tam na tiskové konferenci oznámily, že takhle tedy ne. Kalousek působí při televizním přenosu nepřesvědčivě a parta jeho top-ministrů za ním se tváří k poprskání. Ale zkuste si to – v komické chvíli předstírat vážnost…

O co jde? Místopředseda vlády Karel Schwarzenberg řekl o Ladislavu Bátorovi, že by měl být odvolán, ale nikdo si na to prý netroufá. A že se na své místo hodí jako „pazdeří k jisté části těla…“, čímž myslel zřejmě zadnici. Nebo řekněme rovnou ´prdel´, protože i nevyslovené slovo má svou váhu.

Ladislav Bátora na to odpověděl replikou na facebooku: „Chudáček starej… To se mu to bezostyšně prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj…“. Škoda, že neznáme ty tři důvody, možná bychom se zasmáli ještě více.

Tak nevím. Buď uznáme, že si oba pánové vjeli vtipnými poznámkami do vlasů a jsou si kvit a nebo to budeme brát jako urážky. Pak je ale jasné, že první urazil Schwarzenberg Bátoru a Bátora se jen bránil.

A pokud chceme v směšném sporu pokračovat, pak bychom měli posuzovat míru hloubky obou urážek. Třeba takhle:

Bátora řekl jen „chudáček starej“, přičemž chudáček není nic sprostého a že by byl Schwarzenberg mladej, to asi ani pan Kalousek uzná, že není. Se Schwarzenbergem je to horší, protože byl sprostší (jak je jeho zvykem). Slovo „prdel“ sice neřekl, ale všichni víme, že přesně to tím naznačoval. Pazdeří neboli osina v zadku, to je pro něj Bátora. Tak nevím, ale kníže mi připadá jako větší sprosťák. I když zase kníže je kníže, má vyšší funkci, může si možná dovolit expresivnější výraz, než pouhý personální ředitel. A hlavně všichni víme, že kníže pro sprosté slovo nechodí daleko a že to k němu tak nějak patří. Chtělo by se říci jako „prdel na hrnec“. Takže možná bychom měli být k jeho výrokům tolerantnější…

Ale nechme už toho sporu, vedle kterého jiné žabomyší války české politiky vypadají náhle jako téměř světové konflikty.
Nicméně jedna otázka je na místě. Tedy Schwarzenberg urážet může a Bátora ne? Kalousek, který nazval Bátoru „fašounem“ urážet může a Bátora ne? TOP 09 urážet může, ale Bátora se nesmí bránit?

Zeptal jsem se na to ministra Kalouska. Do telefonu mi opakoval ty stejně věty jako na tiskové konferenci – že prý je to nepřijatelné, aby se zaměstnanec státní správy takto vyjadřoval o prvním místopředsedovi vlády a bla bla bla. Opakuji svůj dotaz – vždyť první napadl Schwarzenberg Bátoru…

Na to ale Kalousek odvětí, že nejde o spor Schwarzenberga a Bátory (tak o co tedy jde?) a že to nemám překlápět do osobní roviny (a do jaké tedy?). Že to je prostě nepřijatelné, aby administrativní úředník vlády sprostě urazil ministra. A ministr může sprostě urážet administrativního úředníka vlády, ptám se znovu?

Kalousek připouští, že by ministr nikoho sprostě urážet neměl. A že ani jeho slova o „fašounovi“ nebyla urážkou, ale jen konstatováním. Více se už o tématu bavit nechce a zavěšuje telefon, takže se ho už nemohu zeptat, zda mu to nepřipadá přehnané, respektive, zda může lidem-voličům připadat věrohodné, že TOP 09 kvůli takové prkotině odchází z vlády.

Vše totiž vypadá, jakoby TOP 09 měla zájem vládu vydírat a tento směšný spor si vybrala jako záminku. Ale hůř si snad vybrat nemohla.

A nebo je Bátora opravdu tak zásadní bod české politiky, že by kvůli němu padaly vlády? To si nemyslím, i když připouštím, že někomu vadí tak moc, že proti němu vede už téměř roční kampaň.

Do jisté míry je totiž otázka vystrnadění Bátory pro pravdolásku prestižní záležitostí, protože Bátora je zosobněním všeho toho, co pravdoláska nesnáší. Každý další den Bátory na ministerstvu musí pravdolásku dovádět k nepříčetnosti, protože jim tam vadí skutečně asi jako, jako… zkrátka jako osina v zadnici. Jen nevím, komu přesně ta zadnice patří. Je to zadnice knížecí? Ideově by to tak vypadalo, ale bilderbergovec Schwarzenberg má přece jen vyšší zájmy, než aby řešil personálního ředitele na ministerstvu, které dokonce patří koaličnímu partnerovi. Ale někdo Schwarzenberga nutí k podobným vyjádřením, se kterými on samozřejmě nemá problém. Myslím ale, že má-li kníže sám nějaké osiny, Bátora mezi nimi není.

S Kalouskem to je to samé, i když u něj už odpor k Bátorovi působí přímo komicky. On, pragmatik, kterému jde o úplně jiné věci než ideje, je asi ten poslední, který by se proti Bátorovi stavěl. Člověk, který nemá problém zaměstnávat na svém ministerstvu pravomocně odsouzené úředníky nám najednou káže o tom, jak by na hodinu vyhodil úředníka za kritický výrok. Ale kdeže. Jen vycítil, že kauza Bátora hýbe médii a tak ji zneužívá pro nějaké své záměry, které nám nejsou ještě zcela jasné. Nejprve volal, že Bátora je „fašoun“ a měl by odejít, když to nepomohlo, najednou mu vadí nevinný výrok a dělá z toho vládní krizi. Myslel jsem, že Kalousek umí hrát vyšší hry, než takovéto přízemní.

O co tedy jde? Odstranění Bátory je samozřejmě vedlejší cíl pravdolásky, ale kvůli němu se vláda bourat nebude. Minimálně jde o Dobeše, potažmo VV, kterého ani ODS ani TOP 09 ve vládě nechce. TOP 09 se už jednou snažila skrze Tluchořův pokus o vládní puč vystrnadit ministry VV, ale podařilo se jí to jen zčásti. I ODS by se ráda Dobeše zbavila, ale zatím neúspěšně. Až taková averze k ministrovi, který přitom škrtá a škrtá a šetří a šetří (čili naplňuje slogan vlády o rozpočtové odpovědnosti), je skoro nepochopitelná. Za tím musí něco být. Už jen proto, že TOP 09 řekla, že nechce omluvu, ale rovnou odvolání. Jakoby počítala s tím, že Dobeš nebude chtít Bátoru propustit a spor se vyhrotí… Jakoby věděla, že když se Bátora omluví, spor bude urovnán a TOP 09 si bude muset najít jiný zástupný důvod. Proto raději volá po Bátorově hlavě, jinak prý nebude úřadovat.

Jde tedy nejspíše o další pokračování snahy o velkou rekonstrukci vlády. Proč? To možná brzy uvidíme.

Nejzajímavější je ale na celé kauze počínání slabého Nečase, který skáče přesně, jak Kalousek píská. Místo aby si dupnul a veletrapný spor ukončil, přistupuje na Kalouskovu hru. Stupňuje tlak na Dobeše a požaduje Bátorovo odvolání. Jeho výstup na tiskové konferenci byl stejně směšný, jako ten Kalouskův. A navíc vypadá jak loutka. Jestli se o Topolánkovi říkalo, že měl koule, pak Nečas nejenže žádné nemá, ale asi ani neví, co to je…

Nechme se tedy překvapit, co se z té taškařice ještě vyklube. Ale nic pěkného to nebude.

www.prvnizpravy.cz

4 komentáře u „Je Bátora osinou v knížecí zadnici?

  1. Dnes máme tu potíž s nejhoršími politiky moderní doby. Na krátko se objeví a pak chvatně a beztrestně odchází za zisky, které v politických funkcích vydobyli pro firmy ,společnosti a „vlády“, se kterými po dobu působení v politice spolupracovali a ve kterých mají své křeslo přichystané.
    Zajisté , že se jejich počínání blíží konci, ale proč se tak muselo stát, to nám ukáže až budoucnost…

  2. Komentář je přesný. Opravdu nejde o pár více či méně přiléhavých či vtipných slov. Reprezentanti strany s idiotským názvem TOP 09 mne velmi zklamali – svojí nekompetentností, neodpovědností a drzou hloupostí. Od sprosťáka Kalousků jistě těžko čekat něco lepšího, ale od jiných členů strany bych očekával více slušnosti a rozumu, od charizmatického Karla Schwarzenberga navíc jistou velkorysost. Tedy nikoli neúčast na vládním jednání, nikoli vydírání, nikoli fašistický útok na státního úředníka. Voliči si to jistě zapamatují..

  3. To, že kvůli urážce člena strany je strana schopná „se urazit“ a odmítnout pracovat to je mazec. Jak se na to asi dívá ten kdo je volil? Nebo je to kalkulace? Myslí si, že i průměrný volič je natolik hloupý aby za dva roky přijal výmluvu TOP 09, že nemohli dokonat slibované kroky (ikdyž co od nich vlastně kdo čekal?) protože kdosi urazil člena jejich strany? Kdyby s podobnou kalkulací přišel Paroubek tak by se člověk vlastně ani nedivil, ale ten by se zase vlády nepustil ani za nic. Jen by personální likvidaci Bátory provedl razantněji.

    A vlastně… Je vůbec možné požadovat aby byl vyhozen ze zaměstnání někdo kdo řekl tak málo? Nezajímá nás, občany, spíše schopnost pana Bátory zastávat svoji funkci, placenou z naší kapsy, více než cosi napsaného na facebooku?

    Já osobně od TOP 09 nic nečekal a tak nejsem ani překvapen. Jak to ohodnotí jejich voliči se uvidí už brzy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s