Oslo: šílený čin, ale i šílená mediální zkratka (cenzurovaná polemika v LN)

Dalo se čekat, že neomluvitelný čin střelce z Osla a jeho webový profil (nejspíše uměle vytvořený), kde je prezentován jako pravičák, křesťan a islamobijec, bude zneužit proti skutečným konzervativcům, kteří na nemoci současné Evropy, včetně problému její islamizace, ukazují už dlouho.

Na mediální zkratku skočili i čeští novináři. LN (26. 7.) neváhaly napsat, že server Eurabia.cz, který jsem spoluzakládal, hlásá stejné myšlenky jako Nor Breivik, a citují i jeden z mých textů o odsunu muslimů z Evropy ve snaze ukázat, že mne s Breivikem pojí stejné smýšlení.

Jak se na malém prostoru s tímto podpásovým nařčením vypořádat? Nebudu obhajovat vlastní text (za kterým si stojím), ale vypomohu si prohlášením, které k incidentu vydala Eurabia.cz. Shrnuje totiž vše podstatné:

Eurabia.cz důsledně odsuzuje jakékoli fyzické násilí coby prostředek řešení společenských problémů a nikdy k němu nevyzývala (zatímco islám tak běžně činí). Problémy s islamizací Evropy lze řešit jen na politické úrovni.

Eurabia.cz se zároveň nenechá zatáhnout do mediálního honu, který spočívá v laciném hledání viníků mezi těmi, kdo o islamizaci Evropy smýšlí kriticky a snaží se na problém upozorňovat. Je názorově nezávislým serverem, který vyznává západní svobody, včetně svobody projevu.

Eurabia.cz trvá na svých výhradách k islamizaci Evropy a na kritice přistěhovalectví a multikulturalismu, ke které se po čase dopracovali i přední politici Evropy (Merkelová, Sarkozy, Cameron a další). Pokud je nešťastný čin z Osla něčeho důsledkem, pak právě multikulturalismu a islamizace (což ale z Breivika nesnímá osobní odpovědnost).

Lidové noviny vypustily poslední, podle mého nejdůležitější odstavec:

Eurabia.cz zároveň vyjadřuje podezření, že celý incident může být jen tzv. psychologickou operací za účelem diskreditace sílícího národoveckého a euroskeptického hnutí. Obsahuje totiž mnoho nesrovnalostí a nápadně připomíná útoky pod falešnou vlajkou (false flag). Pak se ptejme, jakým cílům měl posloužit. Ostrakizace konzervativních myšlenek by byl jedním z nich.  Současné mediální uchopení tohoto tématu by tomu nasvědčovalo.

Adam B. Bartoš, novinář a spoluzakladatel serveru Eurabia.cz

Lidové noviny 27. 7. 2011

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s