Bátorův trumf: Má glejt od státu, že není extrémista

Média, která se zapojila do honu na Ladislava Bátoru, by se měla chytnout za nos. Stát totiž rozhodl: je čistý. 

Po měsících pomluv, nemístných útoků a cílené mediální masáže si může Ladislav Bátora oddechnout. V ruce má totiž trumf proti všem, kteří ho napadají jako radikála a pro stát nebezpečného člověka.

Podobná zvolání, jako například to poslední od „experta“ na extrémismus Ondřeje Cakla, který premiéra Petra Nečase vyzval k odvolání ministra školství Josefa Dobeše, který Bátoru zaměstnal, jsou nyní jen rétorickým cvičením.

Bátora totiž mává čerstvým glejtem, který dostal od státu. A ten říká: prověřovali jsme ho měsíce – a je čistý.

O co jde? V souvislosti s výkonem svých zaměstnání a společenských funkcí byl Ladislav Bátora v minulosti prověřován orgány NBÚ a BIS. Roku 2004 mu bylo uděleno osvědčení o bezpečnostní prověrce na stupeň utajení „přísně tajné“ a v prosinci roku 2008 i na stupeň „NATO secret“.

Kvůli mediálním útokům, které začaly už před několika lety, však v dubnu 2010 obdržel přípis NBÚ o přezkoumání prověrky, respektive zahájení šetření o případném odejmutí osvědčení.

Po zevrubném třináctiměsíčním novém šetření Ladislava Bátory i osob a vazeb v jeho okolí, včetně některých spolupracovníků z Akce D.O.S.T., příslušnými zpravodajskými službami, se Bátora konečně dozvěděl výsledek.

Dne 27. června 2011 byl informován Národním bezpečnostním úřadem o zastavení šetření. Nebyl totiž zjištěn žádný důvod, proč by mu mělo být udělené osvědčení odebráno a státobezpečnostní prověrka pro stupeň „NATO secret“ mu tak byla aktuálně potvrzena.

„Přesně na den sv. Ladislava bylo vydáno rozhodnutí, že se ani po 14 měsících odpovědného a vyčerpávajícího šetření nenašel ani jeden důvod pro odebrání,“ řekl pro Prvnizpravy.cz potěšený Ladislav Bátora.

„Jednotlivými úkony řízení Národní bezpečnostní úřad ověřil, že ke dni vydání tohoto rozhodnutí neexistují důvody, aby byla platnost výše uvedeného osvědčení zrušena,“ píše se ve stanovisku NBÚ, které má redakce Prvnizpravy.cz k dispozici.

Novináře s tím Bátora seznámil na čtvrteční tiskové konferenci s tím, že tato skutečnost je mimo jiné i jasnou odpovědí na mediální pomluvy a nepodložená podezření vyslovovaná proti jeho osobě.

I jeho kolegové z výboru Akce D.O.S.T. uvítali informaci o Bátorově úspěšné prověrce. „Výsledek šetření jen oficiálně potvrzuje to, co lidé dobré vůle měli vždy za nepochybné,“ tvrdí místopředseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník a tajemník František Červenka.

Po zveřejnění informace o svém prověření NBÚ bude při právní ochraně vlastní cti i Akce D.O.S.T. postupovat výrazně razantněji než dosud, řekl také Ladislav Bátora.

V té souvislosti informoval o právních krocích, které učinil v reakci na některé urážky své osoby a nepravdivé výroky pomlouvačného charakteru, které během uplynulých měsíců  zazněly v médiích. Podal celkem čtyři trestní oznámení pro podezření z přečinu pomluvy, a to jmenovitě na poslankyni Evu Bohdalovou (ČSSD), novinářku Hanu Čápovou z týdeníku Respekt, blogera Davida Prokopa a známého publicistu Karla Hvízďalu.

Dvě z trestních oznámení ale státní zastupitelství zamítlo (proti D. Prokopovi a K. Hvízďalovi), šetření ostatních dosud pokračuje.

Bátora se pozastavil zejména nad zdůvodněním postupu státního zástupce, který označil pomlouvačná tvrzení Karla Hvížďaly, obsahující zřejmé a snadno dokazatelné faktické nepravdy, za pouhý publicistův názor. S ohledem na uvedené skutečnosti proto zvažuje u zastavených kauz použití opravných prostředků. S tím ale vyčká až na výsledek šetření zbývajících dvou případů.

(Adam B. Bartoš; foto: Jan J. Vorka)


Bátorovy prověrky v bodech

února 2004 až února 2009 – Bátora má prověrku pro stupeň utajení Přísně tajné

září 2008 – půl roku před skončením platnosti řádně požádal o novou

prosinec 2009 – obdržel osvědčení pro stupeň utajení NATO Secret s doložkou pro cizí moc

duben 2010 – obdržel přípis, že bylo zahájeno řízení o odebrání prověrky

27. června 2011 – NBÚ ani po 14 měsících šetření nenašel žádný důvod pro odebrání prověrky a potvrdil ji

www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s