Hájek: Politika už není pro občany. Slouží elitám

Politika už neslouží zájmům občanů, ale elitářů, řekl hradní vicekancléř Petr Hájek při debatním večeru Hovory na pravici.  

Tento jev je podle něj možné vidět i v českém prostředí, kde dochází k permanentnímu hroucení politického systému tak, jak byl v 90. letech ustanoven a v němž politické strany hrály tehdy základní roli.

„To je už skončeno. Je skončena politika jako projekce zájmů občanů,“ řekl Hájek s tím, že veřejnost bere za své diktát médií, podle kterého jsou politikou už jen jednotlivé kauzy.

Příčin zhroucení dosavadního systému je více, Hájek ale vidí hlavní okamžik v zásahu Ústavního soudu, který zrušil podzimní volby v roce 2009.

Místo politiky se tak může mluvit o ´antipolitice´, protože politika vždy obhajovala zájmy občanů, kdežto dnes jsou zájmy elit skrze média vnucovány veřejnosti a je tak uměle vytvářen falešný pocit, že jde o zájmy voličů.

Nejsou to ale média, která by takový trend nastalovala sama od sebe, média jsou pouze nástrojem elit, zájmových skupin.

Hájek tyto zájmové skupiny popisuje jako lidi přesvědčené o své výlučnosti (elitáře, kdy někteří z nich si myslí, že dělají to nejlepší, co mohou), kteří ve spojení s obrovským kapitálem a jeho zájmy (například monopolizovat celá odvětví) vytvářejí dostatečně velký tlak na to, aby se dařilo prosazovat to, co jde jinak proti zájmům občanů.

Na mysli má mimo jiné i to, čemu se dnes říká světové vládnutí. Tedy „pojem, který ještě před pěti lety by někdo tak ctihodný jako pan Joch označil za fantazírování nehodné západního vlastence,“ řekl Hájek v reakci na svého předřečníka v debatě, premiérova poradce Romana Jocha. „Dnes se o tom hovoří nejen jako o existující věci, ale navíc i věci nesmírně pozitivní,“ dodal Hájek s tím, že média se tomuto tématu spíše vyhýbají a ignorují ho.

Podle Hájka je společnost ve stavu, kdy se stává manipulovaným davem, prezidentův spolupracovník si ale klade otázku, proč se tak děje. „Stavím jednoduchou konstrukci – že toto někdo chce. Že někdo chce krize, v nichž se úžasně snadno mění zákony. Že někdo chce vytvářet permanentní nebezpečí. Že někdo chce neustále vést válku, protože – jak víme z Orwella – bez války to není možné. Že to vše někdo chce. A já se ptám, kdo?“ tázal se řečnicky Hájek.

Nejde tedy o nějaké vnější nebezpečí, kterému by naše civilizace čelila – tento permanentní tlak je součástí západní civilizace. „Terorismus si vymyslela tato civilizace. A on se pak stal,“ uvedl například.

Hradní vicekancléř je ale navíc přesvědčen, že jde o duchovní problém. „Ony elity, lidé, kteří vytvářejí tyto plány, je nevytvářejí sami ze sebe. Myslím, že ten problém je transcendentní. Prostě a jednoduše – jsme konfrontováni se starou a stále se opakující variací souboje Tmy a Světla,“ řekl Hájek.

„Přílišná a urputná snaha vymyslet něco proti tomu je marná. Ta otázka (co s tím) musí vést dovnitř, ke každému z nás. A podle toho, jak si na ni odpovíme, se rozhodne o tom, jak tento svět nakonec dopadne. A protože jsem přesvědčen, že Zlo už bylo poraženo, jsem optimista,“ zakončil Hájek.

Hájek tak nepřímo odpověděl na provokativní tezi Romana Jocha, podle kterého se člověk, který postrádá západní patriotismus a loajalitu k západní civilizaci (takové, jaká je), nemůže považovat za pravicového. Západní patriotismus se podle něj projevuje loajalitou k pravicovým institucím jako je Vatikán, Wall Street a Pentagon (jako opozici vůči levicovým pilířům – univerzitám, Hollywoodu a médiím). Kde tato loajalita chybí, není možno mluvit o pravici. Absenci loajality k těmto institucím vidí Joch například v kritice skupiny Bilderberg, v tvrzeních o tom, že 11. září 2001 bylo provedeno americkou armádou či v obviňování Pentagonu z toho, že chce bombardovat Írán.

Jochova poznámka pak vyprovokovala zajímavou diskuzi, ve které byl premiérův poradce kritizován za to, že se kontroverzních plánů elitářů z Bilderbergu či Wall Streetu zastává.

Vedle Hájka a Jocha v panelu vystoupili také pravicový myslitel Alexander Tomský, předseda místní společnosti Slezsko monarchistické Koruny české David Hibsch a člen středočeského výboru TOP 09 a politický myslitel Jiří Hejlek.

Hejlek označil za základ pravicového myšlení tradicionalismus jako protiklad k revolučnímu vidění světa. O tradice bychom měli pečovat, hájit je a kultivovat.

Podle Hibsche by se společnost měla vrátit k přirozenému Bohem danému řádu a konzervativec by se měl řídit selským rozumem. Monarchismu jde podle něj především o obsah, než o formu. Proto mu je milejší současný prezident Václav Klaus než šlechtic Karel Schwarzenberg.

„V naší pokročilé době je třeba být politicky nekorektní, být vyhraněný a hlavně konstruktivní. Pak by nikoho nemělo překvapovat, že mnohým českým monarchistům je například milejší regent či prezident, který se snaží blížit onomu všeobecnému řádu, onomu křesťanskému dědictví po našich předcích, než zdivočelý liberální monarcha s aristokratickým původem. My totiž nelpíme na formální stránce monarchie. Jde nám o materiální podstatu státu, o autentickou monarchii, kterou jedinou považujeme, za ideální a osvědčený způsob správy země,“ uvedl Hibsch.

Tomský kritizoval sbližování pravicových a levicových stran a nabádal k návratu k tradicím. Společnost je podle něj nadřazená jednotlivci.

Už třetí diskuzní večer pořádalo konzervativní občanské sdružení Akce D.O.S.T., kterému předsedá poradce ministra školství Ladislav Bátora. Tématem večera byla otázka, zda je pravice ideově rozrůzněná dostatečně nebo příliš.

www.prvnizpravy.cz

1 komentář u „Hájek: Politika už není pro občany. Slouží elitám

  1. Ale nesmysl, pane Jochu …

    Steve Quayle & Dr. Steve Pieczenik – Worsening Conditions, Corruption, Incompetence

    Dr. Steve Pieczenik: Royalty Incorporated

    Pieczenik was deputy assistant secretary of state under Henry Kissinger, Cyrus Vance and James Baker.His expertise includes foreign policy, international crisis management and psychological warfare.He served the presidential administrations of Gerald Ford, Jimmy Carter, Ronald Reagan and George H.W. Bush in the capacity of deputy assistant secretary. In 1974, Pieczenik joined the U.S. State Department as a consultant to restructure its Office for the Prevention of Terrorism.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s