NEOcharta Pata a Mata

Už je to tady. S napětím jsem očekával, s jakým projektem přijde pravdoláska letos. Její obliba v domněle chytlavých názvech kombinujících rozmáchlá slova či tajuplné zkratky s číslovkou letopočtu ji už dopředu prozrazuje. NEO 2011 je esencí pravdoláskařského myšlení.

Havlisté milují vzletná slova. Nejlépe taková, která jsou tak širokoobsáhlá, že se do nich skryje cokoli. Cesta. Změna. Naděje. Vize. Impuls. Pravda. Láska.

Milují petice. Milují výzvy. Někdy mají jen několik vět, jindy dva tisíce slov, jednou jsou psány na Hrádečku, jindy v Dřevíči, zase jindy v hotelu Hoffmeister.

Zbožňují otevřené dopisy. Za tohle a za tamto, proti těmhle i proti tamtěm.

Obzvláštní potěšení pak ale spatřují v číslovkách, přesněji – letopočtech.

Začalo to už skupinou Šestatřicátníci. Pak byla Charta 77. Následovala Vize 97, Kairos 98, Impuls ´99, Forum 2000, Vize 2020, TOP 09. Nejnověji máme NEO 2011 a na příští rok se už připravuje Občané 2012.

Co bude příště? Dobro ´13? Humanita 2014? Lidé 15? MOR (Mravnost – Otevřenost – Respekt) 2016?

Slova, názvy a číslovky se mění, ale obsah zůstává stejný. Stejně jako u výzvy NEO 2011.

Jako každé pravdoláskařské prohlášení obsahuje i výzva NEO 2011 (zkratka nepříliš vtipného sloganu NE Okrádání – neparlamentní občanská opozice) fráze, se kterými by se i dalo souhlasit, respektive nedá se s nimi nesouhlasit. Jsou záměrně příliš neurčité, aby se s nimi mohl každý identifikovat.

Signatář NEO tak nechce „neslušnou, nespravedlivou, neefektivní a nefunkční správu země“, odmítá „selektivní uplatňování práva pro vyvolené“, příčí se mu „politické ovlivňování policie, státních zastupitelství a soudů“ a staví se proti „pokračování daňových úniků“ či „prázdným populistickým proklamacím“. To snad ale každý z nás.

Co naopak chce, to chceme také všichni. Důsledné uplatňování práva a pořádku. Zastavit drancování veřejných zdrojů. Přiměřenou pomoc nemohoucím a potřebným. Zásadní omezení hazardu.

I ty řeči okolo jsou na první pohled líbivé: „Není nám lhostejný osud země, v níž žijeme.“ (…) „Nechceme dopustit situaci, kdy naše děti nebudou chtít žít ve své zemi, neboť jí nebudou moci věřit.“ (…) „Politika je už pouhým tvrdým byznysem a bojem o zbytky kořisti.“ (…) „My všichni neseme díl odpovědnosti za dnešní stav společnosti.“ (…) „Jsme velmi znepokojeni z toho, jakým způsobem je spravována naše země.“

Zhrzený občan začíná uznale pokyvovat hlavou, svítá mu naděje, že je tu někdo, kdo – když umí věci tak správně pojmenovat – bude nejspíše mít i zázračný recept na právě popsanou politickou krizi. A tak čte dál a jako naviják spolkne i ty tvrdé pravdoláskařské mýty, které jdou hned v závěsu za oněmi chytlavými proklamacemi:

„Zodpovědnost za dnešní stav nesou především parlamentní strany,“ píší neoisté a myslí především ODS a ČSSD.

„Politika dnes funguje zejména na principu vzájemných protislužeb, lobbyismu, klientelismu, různých forem korupce a propojení politiky s podnikatelskou sférou či dokonce organizovaným zločinem,“ píší neoisté a vůbec nemají na mysli TOP 09, ale ODS a ČSSD.

Nakonec zazní vpravdě havlovské – „Náš domov po více než dvaceti letech svobody a demokracie nevzkvétá“. Plivnutí na dvě uplynulé dekády, které jsou nejspíše tak hrozné, jako ty čtyři dekády komunistického režimu.

Nalákaný občan se zachmuří, to se mu zdá poněkud přehnané. Ale na zamyšlení nemá čas, proud slov ho unáší dál…

Neoisté se s tím hrozným stavem nehodlají smířit, tvrdí, a tak požadují „zásadní změnu Ústavy“, slibují „mediální prostor pro širokou občanskou diskuzi“ a volají po „novém volebním systému“. Žádají „důsledný audit posledních dvaceti let“ a odmítají „tlustou čáru za érou české cesty privatizace“ (tlustá čára za 40 lety komunismu ale nevadila). Správu země hodlají „svěřit do rukou skutečných odborníků a ne stranických kádrů.“ Dosáhnout toho chtějí předčasnými parlamentními volbami a to nejpozději na podzim 2012 společně s krajskými volbami, které odstraní „VVP“.

„VVP“? Občan se drbe na hlavě. Ano, „VVP“ – „Velký Volební Podvod dnešní vládní koalice za tiché spoluúčasti ostatních parlamentních stran“.

Aniž by nám vysvětlili, co je tím Velkým Volebním Podvodem myšleno, jsme na vlnách neoismu unášeni stále dál. Neoisté tvrdí, že jim jde nejprve o oslovení široké občanské veřejnosti, až poté přijdou další kroky. „Začít musíme ustavením odborných sekcí občanské opozice. Z nich utvoříme občanskou vládu a budeme se připravovat na přímý střet se současnou sestavou veteránů a eskamotérů. NEO 2011 se stává platformou pro integraci rozumných sil občanského vzdoru,“ píše se v jejich prohlášení.

Hle, máme tu novou Chartu 77. Jen trochu vulgárněji pojatou. NEO 2011 obsahuje všechno to, o čem Havel vždy snil a co se mu nikdy nepovedlo dotáhnout až do konce.

A kdo že je signatářem? Budeme nadvakráte překvapeni.

Jako pravdoláskařskou demaskuje totiž tuto iniciativu fanatický havlista Jan Hnízdil, trpící obsesí ze současného prezidenta natolik, že by ho nejraději nechal zavřít do blázince. Však se o to také pokusil, když na podzim 2009 spolu s dalšími stejně smýšlejícími (rozuměj – havlistickými) lékaři rozvíjel plán, kterak Václava Klause zdiskreditovat a dostat ho – když ne do skutečné, tak alespoň do virtuální, mediální – svěrací kazajky. Pravdolásce už skutečně došly kádry, když do boje vysílá lidi tohoto typu.

Druhé překvapení obstarává dřívější Klausův spolupracovník a jeden ze zakladatelů ODS Petr Havlík. Je to podobně chytrý tah, jako poměrně protichůdné spojenectví Pehe a Keller v rockefellerovském think-tanku Cesta. Ve světle Havlíkových nenaplněných ambicí po absolutním propadáku novostrany Občané.cz ale jeho dezerce k pravdolásce není tak nepochopitelná. Její náznaky jsme ostatně mohli už pár měsíců sledovat v tisku.

Záchranu české společnosti nám tak zde slibuje podivná dvojka. Jeden neváhal zneužít lékařské profese k diskreditaci politického protivníka, druhý objížděl zemi s politickou verzí pořadu Česko hledá superstar. Pohořeli oba.

Myslím, že jejich nejnovějšímu společnému varietnímu kousku by spíše než pojmenování NEO slušel mnohem výstižnější název. PAT & MAT 2011.

www.prvnizpravy.cz

2 komentáře u „NEOcharta Pata a Mata

  1. Naprostý nesrozumitelný blábol. Pane Bartoši,příště se snažte lépe formulovat základní téma, lépe rozvrhněte koncepci článku a vyhýbejte se slovům, kreým Vy sám nerozumíte. Uvidíte, že to půjde, chce to jenom cvik.

  2. Plná podpora k tomu co píšete (všeobecně), nenechte se odradit a pokračujte…. Česko potřebuje více stejně myslících lidí….good luck

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s