Hluboký výstřih Silvie Lauder

V minulém komentáři jsem se věnoval spoluúčasti MF DNES na kmotrovském puči v ODS. Možná jsem byl ale až příliš přísný. Jaroslav Kmenta si totiž nestrká diktafon do záňadří…

Snažil jsem se tehdy kulantně naznačit, že role MF DNES v současné krizi je přinejmenším sporná a že otázky po tom, do jaké míry jsou novináři Mladé fronty ve vleku jistých politických skupin, jsou zcela na místě.

Ladislav Jakl si ale nebral servítky a řekl to naplno – MF DNES otiskuje to, co jí intrikáni a manipulátoři přinesou. Jde o klasický příklad mediální mystifikace politického bulváru pod značkou MF DNES, doplnil ho Petr Hájek.

Kdybych ale udílel ocenění „Mediální pšouk 2011“, ještě bych se zamyslel, zda první cenu nedat místo Kmentovi redakci Respektu. Nebo jí dát alespoň cenu hned druhou.

Pan Kmenta totiž píše, co intrikáni přinesou (a je pravda, že si to pak ještě následně ověřuje, takže to pak chvíli trvá, což v tomto případě trvalo tak dlouho, že s ověřováním skončil až teprve před dvěma týdny a vše publikoval ve chvíli, kdy úplně čistě náhodou Respekt přišel s kauzou Škárky), kdežto v Respektu si zřejmě vymýšlejí přímo a sami, aniž by jim to musel někdo nosit.

Nenarážím teď ani na Škárkovu kauzu (jakkoli je v nedávné krizi součinnost protopolánkovské MF DNES a knížecího Respektu zřejmá), ale na jiný text z tohoto pravdoláskařského týdeníku, který šíří Humanitu podobně umanutě jako graficky a obsahově ne příliš nepodobná Strážná věž.

Na mysli mám článek Silvie Lauderové (která si nevím-proč nechává říkat Lauder, zřejmě smýšlí kosmopolitně či feministicky, ale já ji budu pěkně po bátorovsku přechylovat) o občanském sdružení Akce D.O.S.T.

Nemám chuť ani potřebu zde polemizovat s jejím způsobem psaní ani s konkrétními podpásovými útoky ve zmíněném textu. Uvedu jen dva nejskandálnější fígle, které použila.

Za ten jeden možná ale nakonec nemůže. Nejspíše to zavinil tiskařský šotek, protože to by si paní Lauderová zřejmě snad nikdy nedovolila. No považte – Respekt uvede dlouho avizovaný článek o D.O.S.T.u na přední stránce titulkem „Všichni Klausovi neonacisté“. To je na žalobu. Sprostější útok si snad nikdo už vymyslet nemůže. Být panem Bahníkem, Čejkou, Semínem a Bátorou, o kterých je v článku řeč, podal bych ihned hromadnou žalobu pro urážku na cti a poškození dobrého jména.

Mám pro to dvojí vysvětlení a nevím, které je pravdě blíže. Paní Lauderová si je možná natolik jistá silami, které ji chrání, že píše tak, jako by si do úst neviděla. A jako správný žurnalista z Respektu a zároveň příslušnice vyvoleného národa – vychována v postholokaustové éře – vidí za každým vlastencem a národovcem neonacistu a tyto termíny jí splývají. Puzena nenávistí ke všemu, co je napravo od středu (ač Hitler byl od středu doleva), prožívá při každém setkání s konzervatismem zatmění před očima, se kterým se její intelekt zřejmě není schopen vyrovnat.

Takové vysvětlení se mi ale zdá značně nevěrohodné, protože židovský vliv na média je přece – jak všichni dobře víme – jen jednou z mnoha konspiračních teorií a nacionalismus je přece vlastní i židovskému národu, takže co by mělo být špatného na nacionalismu českém?

Pročež si myslím, že je pravděpodobnějším vysvětlením onen zmiňovaný tiskařský šotek, který zaměnil písmenka. Na titulce asi mělo stát „Všichni Klausovi konzervativci“. Jenomže editoři a sazeči Respektu používají jistý software, jakousi obdobu automatického opravovače chyb (z hlavy si nepamatuji, jak se to jmenuje, NewSpeak 3.0 nebo snad JewSpeak 3.0 nebo něco takového), který červenou vlnovkou vždy podtrhne slovo, které je v redakci zakázané a nabídne za něj přijatelnou náhradu. Slovo ´konzervativec´ je v redakci Respektu sprosté slovo, vnímavý počítač ho začervenil a nabídl automatickou záměnu za schválené a korektní slovíčko. Unavený editor si toho pozdě v noci před uzávěrkou nevšimnul a hloupý titulek byl na světě. V příštím čísle určite najdeme na předposlední stránce nějaké „errata“. Víc bych za tím nehledal.

Hloupý titulek jsme si vysvětlili, ale co ten hloupý text uvnitř čísla? Tam snad tiskařští šotci museli řádit v celých šicích. Není v mých silách ho celý rozebrat a poukazovat na tendenčnost použitých vět. Ani si nemyslím, že by to bylo účelné. D.O.S.T. se nemusí nikomu zpovídat a před nikým obhajovat a pozorný čtenář si jistě udělal svůj vlastní úsudek.

Zbývá tedy jen vysvětlit, jak mohl tak skandální text vzniknout. Se všemi zmíněnými pány se znám a proto vím, že jim paní Lauderová volala a domlouvala s nimi osobní rozhovory. A vím také, že se pánové s Lauderovou nakonec sešli a trpělivě jí vše vysvětlovali a to v řádu ne minut, ale hodin. Michal Semín například s redaktokou strávil v rozhovoru dvě hodiny.

Nakonec se ale z celého dvohodinového rozhovoru v článku objevily tři věty. Totéž v případě Martina Čejky, kterého nechala Lauderová říci dokonce jen jednu větu. Na místě, kde měly být jejich autentické citace, které by čtenáři umožňovaly pochopit myšlenkový svět konzervativců, čteme jen Lauderové stokrát omleté fráze o extremismu, neonacismu a vystěhování Cikánů do Indie. Je to už trapné.

Co si o tom myslet?

Chtěla snad paní Lauderová, nebo možná její nadřízení, vydat článek, který autentickou konzervativní platformu D.O.S.T. vykreslí v co nejvíce nahnědlých barvách (hnědá je v médiích oblíbená barva, hned po duhové). Měla článek už dopředu napsaný a rozhovory se odehrávaly jen, aby se neřeklo?

Nebo to nebylo zadání z redakce, ale paní Lauderová takto sama uvažuje a katolíky z duše nenávidí (hlavně ty tradicionalistické) a píše o nich předpojatě? Nenávidí euroskeptiky a píše o nich posměšně? Nenávidí konzervativce a píše o nich urážlivě? Nenávidí vlastence a píše o nich se záští?

To se mi nechce věřit. Mám pro paní Lauderovou slabost. Ač není jihočeskou selkou, je to kus pěkné ženské a nevěřím, že by byla něčeho takového schopná. Navíc – pracuje přeci v Respektu, který už podle svého názvu vždy a za všech okolností respektuje odlišný názor.

Vysvětlení tedy musí být mnohem prozaičtější. Jedno bych měl.

Lauderová se sice s pány sešla, tvářila se na ně jako milius a setrvala s nimi v několikahodinových debatách, ale tentokrát jí nahrávací zařízení zapadlo do výstřihu tak hluboko, že se nic nenahrálo (nahrávání z výstřihu je totiž specialitka v redakci Respektu, viz kauza Škárka). Když pak přišla domů, diktafon vylovila a chtěla si záznam přehrát, nebylo na něm nic slyšet – jen tlukot jejího srdce. Marně pak lovila v paměti, co to ten Semín / Bátora / Čejka / Bahník říkali, ale nemohla si vzpomenout. Tak se do toho pustila sama a sepsala to popaměti. Sepsala to, jak nejlépe uměla.

A protože paní Lauderová už ani nepotřebuje zmiňovaný počítačový software na korektury, neb si ho osvojila natolik, že jí v mysli ta správná slovíčka a slůvka naskakují automaticky sama (říká se tomu autocenzura – psát tak, aby se to Bakalovi, Sorosovi a dalším líbilo), vyplodila článek, o kterém je řeč. Myslela to přitom dobře, upřímně.

Tak to asi nejspíše bude. Žádná židovská protinárodní propaganda, žádné spiklenecké teorie, ani pouhá obyčejná pravdoláskařská nenávist ke Klausovi a všem, kteří se pohybují kolem něho.

Cherchez la femme. Může za to jednoduše velký výstřih Silvie Lauder a jeden příliš zapadlý diktafon…

www.prvnizpravy.cz

13 komentářů u „Hluboký výstřih Silvie Lauder

 1. Jen jestli jí nahrávací zařízení neukradl zase nějaký chmaták z Hradu…

  Jinak pokud máte pro paní slabost a líbí se vám (byť to tedy není jihočeská selka), normálně ji pozvěte na drink, jak se to běžně dělává. A nemusíte kvůli tomu psát takové články.

 2. Když on pan Bartoš je takový stydlín, on paní na drink nezve, on radši kouká do dekoltů a pak se ukájí psaním. Vyjde to levněji a úkoj je trvalejší.

 3. Nikam ji nezvi, Adame. Není nakonec nic horšího než prolhaná žena. A jestli je tak líná, že si ty články samá cucá z prstu, nejspíš nebude mít doma ani uklizeno.

 4. Je vidět, že paní má vkus, hned mi bylo jasné, že pan Bartoš by u ní šanci neměl, ani kdyby byl posledním mužem na zemi.

 5. Tak Tabery samozřejmě stojí Silvince za zadkem, protože ta už má za sebou s tou svou patologickou prolhaností celou řadu malérů. Třeba ten s panem Hrehou (šéfem ČTK), kterého veřejně pomluvila takovým způsobem, že ji za to klepla přes prsty i jindy tak liberální Etická komise Syndikátu novinářů.

 6. Tedy nechci uvažovat o tom, jaký by to byl mazec, kdyby někdo napsal Etické komisi Syndikátu novinářů o tom, co páchá pan Bartoš… Ale není to špatný nápad, asi si na to najdu chvíli času.

 7. # Karel Bubeníček Says:
  Duben 29th, 2011 at 14:54

  Je nepochopitelné, odkud se všichni tihle Bátorové, Vránové a jim podobní rozsévači zla berou. Něco v jejich minulosti se muselo pořádně pokroutit. Tolik zla, sprostoty, hlouposti a do nebe volající drzosti už vážně volá po exemplárním potrestání. Souhlasím s Věrkou, že snad opravdu zkoušejí, kam až mohou zajít, než jim někdo dá konečně po té nevymáchané hubě.

  Nerad píši na Váš blog, protože ho čísti je pro mne velkým duchovním traumatem. Já ho ani nijak v posledních měsících vůbec nenavštěvuji,ale můj interes o procesy u národní pravice mne dovedl až sem – skrze diskusi na NM !
  To že hnutí D.O.S.T a LPA je pro mne typologickým stejnými spolky patologických jedinců – to jsem psal již mnohokráte.
  Platí, že se členy či stoupenci bych si nesedl ani za stůl, ani nechtěl ležet na jednom hřbitově !!!!!!
  Velice mne „překvapilo“ a to nepříjemně, že teno fešák lovící štiky si bere mimo kontext do svoji nevymáchané huby moje jméno a dokonce mluví o přes držce – implicitně !
  On jako „polovník“ by mohl vědět, že smrtelní jsou nejenom krásní srnci,ale přes držku může dostat kdokoliv v dnešní těžké době !
  Snad můj telefonát veme velice pozorně na vědomí v tom smyslu, že je mi jedno, zda se spolu D.O.S.T a LPA vyspí v pelechu či budou po sebe házet kameny – ale nemám ani s jedněmi nic společného !!!!!!!!!!!!!

  • Od: jaroslavkronus.kolin@seznam.cz

   Komu: protokolkm@mvcr.cz

   Předmět: zaslání ve smyslu krajní nouze OZ

   Datum: 30.4. 2011, 20:38 – dnes v 20:38

   Dobrý den pane řediteli kanceláře ministra vnitra,

   obracím se na Vás z dle mého soudu sice drobným,ale velice nebezpečným ohrožením zdraví jednoho člena policejního sboru !!!!

   Příloha – Původně vyšel tento článek v Respektu. Zde je zveřejněn s laskavým souhlasem Silvie Lauder.
   ——————

   (Jen doplňuji, že na mne ten výše zmíněný politický turista taky podal trestní oznámení pro úplnou kokotinu – kritiku D.O.S.T. na mém vlastním blogu. U výslechu se mě pak policista ptal, co je to ten pan Bátora za idiota, jestli jsem třebas někdy neodmítla jeho erotické návrhy, že prý to tak vypadá. V.T.)

   Toto jsem prosím okopíroval na blogu jedné ne zcela oblíbené členky blogerského prostředí v ČR. Jmenuje se se prosím dr. Věra Tydlitátová a ráda používá titul předsedknyě Ligy proti antisemtismu !
   Měl jsem s ní také svého času jisté obtíže ale věřím, že uzus- který mezi námi vznikl – ty mne také a velice hluboko a naopak – do dnešního dne vydržel a nehodlám na tom nic měnit !
   Opět se rozhořel boj mezi dvěmi notně panoptikálními soubory zvanými D.O.S.T a LPA. Vše iniciovala zpráva ŽO v Praze a zde použitá ne zcela výstižná formulace !
   Opakuji znovu, stojím mimo jakýkoliv spor mezi těmito spolky našeho banánového ČEZ-ka,ale řečeno newspeekem mne vyděsila informace, kterou na svém blogu uvedla pí Tydlitátová !
   Opakuji znovu -obávám se o zdraví dotyčhé policisty , který ji vyslýchal při uvedeném sporu. Zda byl jenom frustrován zbytečnou prací, či večer před tím něco požil, je či byl přepracován apod nevím,ale je-li opravdu skutečností-že se dr. Tydlitátové optal – zda se ji lidově řečeno nesnažil dr. Bátora svádět – tak to řeknu na rovinu – dotyčný policejní důstojník má kromě oční vady také jistě problém s objektivním vnímání světa kolem sebe a zřejmě i notně pokřivenou kategorii zvanou estetika !
   Snad by ho mohlo omlouvat, že dělá na mravnostním a je již tak otrlý- že měří všem „stejným“ metrem ,ale pak bych raději pověřil vyšetřováním spíše dopraváka či pilota vládní letky !!!!!
   Výsledek bude stejný a spáchaná škoda minimální !!!!
   Ještě jednou se omlouvám za obtěžování,ale doba je vážná a představa, že v policejním sboru je ouředník výše uvedeného typu je pro mne velice neakceptovatená !
   S pozdravem a úctou

   Kronus Jaroslav – Kolín

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s