Pehe? Pche!

Pan Jiří Pehe nevydržel nereagovat na můj článek „Aspik Institut a Centrum CYSTA“. Představuji si, jak hned v sobotu otevřel stránky Prvnizpravy.cz, namíchl se, po zbytek dne pak přemýšlel, co napíše, po zbytek víkendu pak psal, co vymyslel – a v pondělí v osm hodin ráno byla na levicovém Deníku Referendum odpověď. „Hrad v zajetí konspiračních teorií“, nazval Pehe své poslední dílko.

Mohl bych – ale nebudu – reagovat skoro na každý odstavec jeho textu – už v tom prvním si pěkně naběhl, když přiznal existenci „korupčních bratrstev v politice a byznysu, které podemílají demokracii“. I kdybych přemýšel sebeusilovněji, lepší definici pravdolásky bych nevymyslel.

Nenaštvalo mne ani to, že mne pan Pehe nazývá pomateným či – v lepším případě jen – zmateným. Dokonce ani to, že mne posílá na vyšetření – naopak, jsem docela rád, že u nás existuje tolik odborníků starostlivě dohlížejících na duševní blaho konzervativců, kteří zadarmo a na dálku (aniž by člověk za nimi musel chodit) stanoví diagnózu a doporučí léčbu – pány Hnízdilem a Stránským počínaje a nejnověji Pehem konče. Takový rozkvět doznala psychiatrie snad jen za časů Stalinových.

Dokonce mne k odpovědi nepřimělo ani to, že pan Pehe tvrdošíjně popírá existenci svobodných zednářů a dalších tajných spolků – naopak jsem rád, protože pokud chce podobnými argumenty bojovat proti svým kritikům, pak bychom si měli přát více takových článků. Pehe se po nich znemožní sám a nás nebude kritika stát žádné úsilí.

Proč tedy píši tento text?

Pobavilo mne totiž, jak neoriginálně se pan Pehe vypořádává s nepříjemnými pravdami. Nazve je – konspiračními teoriemi. To bych vážně nečekal.

Svědčí to o tom, že často míříme hřebíček na hlavičku, že jsme trefili, zasáhli, odkryli, odhalili a prokoukli. Svědčí to o tom, že Pehe pak nemá žádné protiargumenty a pouze se uchyluje k tomu jedinému (a už stokrát omletému), co mu zbývá – zesměšnit a znevážit oponenty.

Přesně to samé udělal se svým výše zmíněným článkem. Pokusil se reagovat na několik textů, které pravdolásce nastavovaly zrcadlo a upozorňovaly na některé pro ni evidentně nepříjemné skutečnosti, které se v běžných sdělovacích prostředcích nedozvíte. Pehe se rozhodl se s nimi vypořádat tím, že urazí jejich autory a veřejně si jim vysměje, aniž by musel svá tvrzení jakkoli dokazovat.

Například s mým předposledním článkem o zemětřesení v Japonsku se vypořádal rázně a během pár vteřin.

Připouštím, že pro své tvrzení jsem žádný přímý důkaz nepřinesl, ale předložil jsem alespoň několik důkazů nepřímých. Pan Pehe ale asi zapomněl editorovi Deníku Referendum poslat poslední verzi svého textu – evidentně mu totiž vypadnul odstavec nebo dva, kde by argumentoval, proč je můj názor nesmysl.

Nebo nevypadnul? Tvrzení, že mou mysl asi ovládli zlí mimozemšťané považuje Pehe za dostatečný protiúder? Jak je ctěná libost.

Než se Pehe posune k dalšímu tématu, které ho dráždí neméně, jen tak mezi řečí nás ubezpečí, že žádná „pravda a láska“ neexistuje. To je totiž jen také pouhá konspirační teorie. Docela by mne zajímalo, co vše ještě podle Peheho neexistuje. Po popření existence zednářů či pravdolásky bych možná čekal, že popře samotnou existenci Václava Havla a obviní konzervativce z toho, že si toto jméno vymysleli, aby měli na koho útočit.

Pak se Pehe propracoval k tomu hlavnímu, co ho nadzvedlo ze židle. Připomněl můj poslední text, kde levicový think-tank CESTA, který založil, demaskuji jako rockefellerovskou nátlakovou mozkovnu.

Pehe stručně shrnul poselství článku.

Nyní čekám nějaké protiargumenty, čekám, že mi bude Pehe oponovat.

Čekám, že napíše, že to tak není a proč by si všichni měli myslet, že to tak není.

Jaký je Peheho protiargument? Co řekne na to, že think-tank CESTA podporuje Rada pro vnější vztahy, která je pobočkou Council on Foreign Relations, kterou založil David Rockefeller?

„První zprávy, jejichž publikační činnosti dominuje Bartoš s podobnými urážkami, trapnými spekulacemi a paranoidními teoriemi, si brzy při letmé četbě mohou někteří lidé začít plést s věstníkem pacientů z pavilonu pro těžce narušené osobnosti nějaké psychiatrické kliniky,“ odrazil útok Pehe.

Pche. To je vše? Zřejmě ano. Na více se Pehe nezmůže.

Zdaleka nejzábavnějším je ale Peheho argumentace ohledně Bilderbergu. Nejzábavnější proto, že je vidět, jak moc Pehemu výtky ohledně jeho účasti na Bilderbergu vadí, takže se k nim neustále vrací a má potřebu se ze své návštěvy ospravedlňovat. A nejzábavnější i proto, že vytočený Pehe argumentuje tak hloupě, že sám místy přiznává i to, na co se snažíme upozorňovat.

Ve svém textu se Pehe čtenářům snaží vysvětlit, že nic, co se o Bilderbergu píše (tedy ty konspirace, protože o Bilderbergu se jinak nepíše, Bilderberg v hlavních médiích neexistuje), není pravda.

Kdyby to tvrdil Karel Schwarzenberg, který je účastníkem schůzek taktéž, asi bych si myslel, že to na té seanci jako obvykle zalomil a celé to prospal, takže pak může skutečně bezelstně tvrdit, že o světovládě nic neví.

Protože pan Pehe ale na Bilderbergu neusíná (ve skutečnosti se u stolu s šéfem Nokie, Volva a s Henry Kissingerem tetelil pocitem vlastní důležitosti) a protože přesto tvrdí, že o světovládě nic neslyšel, může to znamenat tři věci.

Buď Bilderberg o světovládu neusiluje, nebo usiluje a Pehe to zatlouká, nebo usiluje, ale Pehe to neví, protože i v rámci skupiny Bilderberg jsou lidé důležitější a méně důležití, lidé vlivní a pak pouze jacísi hosté, kteří už jen tím, že byli pozváni, jsou natolik polichoceni a unešeni (tím, že sedí u stolu s šéfem Nokie, Volva a s Henry Kissingerem), že si ani nevšimli, když se ti důležitější vypařili a něco si ještě domlouvají stranou.

Jsou to jen zkrátka obyčejní nosiči vody, se kterými Rockefeller určitě nebude jednat o vývoji ceny ropy, o chystané světové měně, bombardování Íránu či nejnovějších vakcínách. Těm pouze asistent asistenta Rockefellerova asistenta u bohatě prostřené tabule řekne, že by bylo dobré, kdyby Pehe napsal alespoň jeden protiklausovský článek týdně. I to ale Pehemu stojí za to. Cítí se polichocen, že dostal tak vznešený úkol. Cítí se být součástí elity. Dojí si svého humra, do notýsku si zapíše – jeden protiklausovský článek týdně – a odebere se na svůj hotelový pokoj.

Zážitek je to natolik silný (být u jednoho stolu s ředitelem Nokie, Volva a s Henry Kissingerem a dokonce s nimi spát v jednom přísně střeženém hotelu), že se Pehe ve své reakci nemůže o tento zážitek nepodělit.

A tak píše o tom, jak byl před deseti lety na jedno takové setkání pozván a jak „byl svědkem docela normální konference, na níž se střídaly panely na řadu zajímavých témat.“

Protože jsem dříve pana Peheho stran návštěvy Bilderbegu zpovídal, vím, že jedním z témat, o kterých podle něj byla řeč, bylo nebezpečí islámského teorismu. Pro upřesnění dodávám, že to bylo v květnu 2001, tedy jen pár měsíců před 11. zářím. Vida, jak jsou ti bilderbergovci prozíraví a dokážou předvídat, co se stane.

„V nekonspiračním vidění světa lze tak bilderbergské setkávání docela jednoduše popsat jako snahu organizátorů nabídnout lidem, kteří často rozhodují o osudech jiných lidí (sic!) nebo jiné lidi ovlivňují (publicisté, veřejní intelektuálové – tam se Pehe evidentně počítá), osvětu a diskusi nad tématy mezinárodní politiky a hospodářství, jimiž se většina nemá čas do hloubky zabývat,“ napsal Pehe.

Pehe dokonce připouští, že je možné, že se „někteří z nich mimo oficiální program na něčem s jinými domlouvají“, ale „nejde o žádné spiknutí.“ Jak to ví? Protože v Lípě se také někteří účastníci u sklenky vína na něčem po večeři s někým domlouvají, ale tam Pehe nosičem vody není, tam je naopak „doma“ a poměrně důležitý a proto určitě ví, že se tam nic nekalého neděje. Bilderberg je prostě jen taková větší Lípa. Fakt. Lidi, prosím vás, neblbněte a věřte tomu… Kdyby se tam dělo něco nekalého, musel bych o tom vědět.

Tuto úvahu lze zakončit jak zprávou dobrou, tak zprávou špatnou. Nejprve ta dobrá. Peheho texty proti prezidentovi budeme muset číst už jen dva roky. A ta špatná? Protože chce být Pehe pozván aspoň ještě jednou (a sedět vedle šéfa Nokie, Volva a vedle Henry Kissingera), budeme jeho texty  muset číst i po Klausově odchodu z Hradu.

www.freeglobe.cz

2 komentáře u „Pehe? Pche!

  1. mě by spíš zajímalo, proč Pehe emigroval..jeho životopis napříč internetem začíná od roku 1981 :o)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s