Světovláda? Podle Klause tragická chyba. A velké téma

Prezident Václav Klaus označil snahy o světovou vládu za tragický omyl. Kritice této myšlenky se hodlá věnovat i letos.

Prezident to řekl exklusivně pro Prvnizpravy.cz v rámci představení své nové knihy, která shrnuje už osmý rok jeho prezidentování.

Na dotaz, zda bude pokračovat v kritice myšlenky jedné globální vlády, tak jak to v několika projevech učinil během loňského roku, odpověděl:

„Určitě, je to veliké téma současnosti. Nechápu, proč je u nás podceňováno, proč se bere jako samozřejmost, že má nějaká světová vláda vzniknout,“ řekl prezident.

„Vidíme nekonečné problémy, které vznikají, když se někdo pokouší vytvořit vládu nad daleko homogennějším celkem, než je svět, a to je Evropa. Myšlenka pokoušet se o něco takového – záludnou formou, tak jak se děje dnes – na světové úrovni, to je tragická chyba. Pro mne velké téma nejen loňského roku ale i roku letošního,“ řekl také prezident v odpovědi na dotaz redakce Prvnizpravy.cz.

Prezident nebezpečí světové vlády zmiňoval v uplynulém roce hned v několika svých vystoupeních, nejobšírněji ale před světovou vládou a tzv. Novým světovým řádem varoval ve svém projevu u příležitosti státního svátku 28. října.

„Jsme svědky toho, že seskupení ekonomicky nejsilnějších a politicky nejvýznamnějších států světa usiluje o to, stát se neformálním předstupněm globální světové vlády. Vlády zcela odtržené od demokratické legitimace občanů. Vlády, která – ať již bude mít formální rámec jakýkoli – bude fakticky rozhodovat o našich životech bez naší účasti a možnosti ovlivnění,“ řekl tehdy.

„Pokud si těchto tendencí včas nevšimneme, pokud nevstoupíme do diskuse o jejich nebezpečích, rizicích a nákladech, budeme brzy postaveni před hotovou věc. Pak už bude jakákoli úvaha o české státnosti jen historickou reminiscencí,“ varoval.

Klaus téma sám zmínil i v předmluvě ke své knize, když napsal, že ze svých zkušeností během tří velkých summitů (EU-Latinská Amerika, EU-Asie a EU-Afrika, stejně jako z dalších velkých mezinárodních konferencí vyvodil následující poznatek:

„Evropa evidentně ztrácí a efekty přijetí Lisabonské smlouvy ji ještě dále oslabily. A za druhé – dále nastává historický zlom v pokusu o prosazení starého marxistického snu o zbavení se ´pout´, ale i nesmírně potřebných patníků, svodidel, zábradlí a záchytných bodů státu ve prospěch ´nepolitického´ globálního vládnutí. Tyto dvě věci, či spíše dvě zřetelné tendence, nás bohužel budou provázet i v následujících letech,“ napsal.

Prezident Václav Klaus v pondělí dopoledne novinářům představil novou knihu svých článků, esejí a projevů. V úterý ji bude podepisovat pro zájemce z řad široké veřejnosti v rámci autogramiády.

Od jeho první inaugurace v roce 2003 právě v pondělí uplynulo přesně osm let. „Podařilo se opět vydat jistý dokument o mém prezidentování,“ řekl Václav Klaus, když v Masarykově knihovně na Pražském hradě nejnovější publikaci v modrém (nikoli zeleném) přebalu představoval.

Podle prezidenta je struktura knihy podobná těm předchozím, obsahuje prezidentovy články, projevy, stanoviska, dopisy, úryvky z rozhovorů či zápisky z cest, kterými prezident reagoval na události roku 2010.

„Její sestavování je pro mne cennou připomínkou uplynulého roku. Čas běží tak rychle, že se na některé věci nesmírně rychle zapomíná,“ řekl prezident s tím, že uplynulý rok byl rokem velkých změn jak v domácí politice, tak v Evropě a ve světě.

Prezident připomněl „obrovskou revoluci na politické scéně“, kterou byl pád dvou dominantních lídrů hlavních stran Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka, stejně jako nečekaný výsledek parlamentních voleb či „naprostou dominanci“ sociální demokracie v komunálních volbách.

Změnilo se i okolí v Evropě, kdy „všichni začali poslouchat problémy kolem eura“. Pro Václava Klause, ačkoli před tímto varoval už roky, to ale není „žádné vítězství, ale ukázka problematičnosti projektu“ společné evropské měny.

Prezident vzpomněl i celou řadu významných návštěv politiků a státníků v České republice. Smutnou zahraniční událostí, která má přesah do České republiky, je tragická smrt polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který byl prezidentovým blízkým přítelem a politickým spojencem a jehož smrt je pro Václava Klause velkou ztrátou. Však také prezident v „Roce osmém“ věnoval Kaczyńskému celou jednu kapitolu.

Na dotaz, jak si představuje své působení po skončení druhého prezidentského mandátu, prezident příliš odpovídat nechtěl. Podle něj jde o předčasné úvahy: „Určitě zůstanu ve veřejném světě, nestáhnu se do soukromí. Jaká ale bude konkrétní forma, je dnes zbytečné říkat,“ uvedl prezident. Jak dodal, doufá, že „tato kniha bude mít ještě pokračování, Rok devátý a Rok desátý“.

„A proto zbytečně nepředbíhejme,“ uzavřel.

www.prvnizpravy.cz

4 komentáře u „Světovláda? Podle Klause tragická chyba. A velké téma

 1. Nabízím služby i českým nacionalistům – Poslušne hlásím, že vědom si své čestné a vlastenecké povinnosti , pověřen stranou a vládou jsem zplnomocněn prohlásit :
  Po dohodě s novým starostou a jeho zástupci principem zedářským tj. tajným jsem byl vysvěcen coby předseda, tajemník a člen tj. v troj-jedinné roli Interupční komise pro město Čelákovice !
  Budu míti za úkol lovit intelektuální potraty, jímž jsme dnes a denně zásobeni ve formě kakofonie naší roztomilé republiky banánové !
  Mám též pověření, že dojde-li od výše uvedeného k myšlenkové genocidě- mohu ihned činit opatření a teprve po odvrácení nebezpečí z prodlení mám vyrozumět Moc veřejnou !!!!
  Těším se na spolupráci – protože úkolů mnoho a cíl nevidět !

 2. Jaroslav Kronus
  Výzva občanům města ,okresu Kolína a širého okolí…..

  Občané, bratři a soudruzi – toto prosím berte jako výzvu k účasti na posledním dějství našeho banán Kocourkova k cestě k ustanovení monarchie ! Tím odpovídám panu Pivojovi, proč monarchista !
  Jak dopadl sjezd socialistů snad víte téměř všich…ni, dluh 360 milionů, Paroubek a jeho lidé jdou zpět k nár-soc a předsedou je komik , který potřeboval parlamentní diety k pořízení vlastního bydlení. Moudrá to hlava Škromach bude řadovým mpřed a je hotovo !
  Jelikož tato politická tlupa hodlé vyhrát další volby a kooperovat se Zelenými hlavami a nedej Bože aby i Lidovci přistoupili na jejich vizi, český knedlo-pepík je při svoji páteři připomínající kaučukovou tyč na to schopen zase skočit a v poloze osla , který ma za krkem větev a na ni mrkev strčenou před oslův obličej zase juchat ke světlým zítřkům – navrhuji dlaší postup :Zobrazit více
  Tlačte prosím na své volené zástupce / to není totéž, co tlačit na WC při čtení Blesku /, aby nezamázli přímou volbu hlavy státu.
  Pominu-li prof. Švejnara a ing. Fischera / který má určitě ve svém ruksaku také nějaké zasvěcení /, tak se začínají štosovat do zástupu kandidátu docela dobré kousky – tu a tam tlučhuba, něco napuchlých obličejů od nadměrného pití a i nějaký komik se najde / …
  Navrhuji masovou a ofenzivní volbu politické hokyně s mentalitou selky paní Němcové . Jak známo – držíce se hesla, kdo nic nedělá, ten nic nezkazí, myslet je nebezpečné , kokrhat monotonně – vše je práce Moskvy a komunistů a občas malér jejího povedeného synka při zneužití ve formě používání služebního vozu – by mohlo zabezpečit, že po drrrrrramatikovi po boku héééérrrrrrečky a poté narcisovi dnes inklinujícímu k tezi Nic než národ by mohla se posadit na Hrad tato !
  Stačí jedno volební období a věřím, že i holubičí česká povaha prozře a pak stačí jedna návštěva Oto von Habsburka, kterému bude tak cca 98 let a mluvíce nejen zpatra ,ale i logicky a srozumitelně česká veřejnost přijme tezi zřízení konstituční monarchie !
  Syn pana Habsburka je připraven, marginální partaj tj. Koruna česká vstoupí do dějin a SRN a RF budou míti důstojného soupeře !

 3. Světovláda není omyl. Pokud ještě neexistuje, zákoniktě k ní dojde. Problém je ale v systému. Pokud se nenajde vhodný systém, a vše nasvědčuje tomu, že nikolv, zvítzí zrůdné geny, které lidstvo zcela zlikvidují. Už nyní je hrubě nevyvážené zlo a dobro a jakákoliv nevyváženost v přírodě znamená zánik.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s