Rompuye vítala před Hradem vlajka EU. Ale hořící

Vlajky národních států se dnes na Hradě měnily, jak na orloji. Jen evropská tam chyběla. I přes návštěvu stálého předsedy Rady EU Hermana van Rompuye.

Vlastně ne. Jedna evropská vlajka se dnes objevila. Ne na Hradě, ale pár metrů před ním. A ne na stožáru, ale zapálená. Posléze seškvařená na silnici. Ale popořadě.

Euroskeptici a eurorealisté se totiž vypravili na Pražský hrad, aby protestovali proti návštěvě takzvaného evropského prezidenta, stálého předsedy Rady EU Hermana Van Rompuye. Ten se dnes setkal s prezidentem Václavem Klausem a poté premiérem Petrem Nečasem.

Oba politiky chtěl přesvědčit, aby podpořili francouzsko-německý plán záchranného balíčku. Pod tímto eufemistickým plánem se ale skrývá  sada návrhů – od společných evropských daní, přes jednotné evropské mzdy či stejný rok odchodu do důchodu napříč EU. Jedním slovem – jednotná ekonomická vláda EU.

Mráz přichází z Bruselu

Příležitost ukázat bruselskému aparátčíkovi, co si o něm myslí, si nemohla nechat ujít Jana Bobošíková, lídr Suverenity, která se v současné době z uskupení různých spolků, partají a iniciativ přeměňuje na klasickou politickou stranu SBB. Na půl dvanáctou svolala na Hradčanské náměstí demonstraci „proti diktátu Bruselu“.

Mrzne, až praští, přesto dorazilo několik desítek lidí – se žlutými balónky, protestními slogany, transparenty, vlajkami. Nechte si vaše dluhy. Czech Crown si better for us. Nechceme euro. Stop the dictate of Brussels!

Přítomen je i předseda občanského sdružení Akce D.O.S.T. a nedávný kandidát Suverenity do Senátu Ladislav Bátora, který se má stát náměstkem ministra školství. Fotoreportéři si ho fotografují. Prý do archivu. Asi se o něm ještě bude hodně psát. Bátora si ale z mediálních útoků nic nedělá. A dnes přišel, protože je v prvé řadě vlastenec, ať se to někomu líbí nebo ne.

Přesně v 11:30 má mít Bobošíková projev, ale kvůli hlasité hudbě hradní stráže (není ale určena pro Rompuye, takové pocty se zde úředníkovi z Unie nedostane) se musí o pár minut odložit. Ve vším lesku nastoupená jednotka zde hraje hymny různých států – prezident dnes totiž na Hradě před schůzkou s Van Rompuyem přijímá nové velvyslance – Thajského království, Slovinské republiky, Nikaragujské republiky a Kyrgyzské republiky.

Vlajky těchto národních států se tak na střeše Pražského hradu neustále mění – než stačíme přijít na to, komu patří ta bleděmodro-bílá, už tam visí jakási červená. Modrá se zlatými pruhy zde ale nezavlaje.

Když se kapela odmlčí, bývalý mluvčí ODS Václav Musílek, který dnes pracuje pro Suverenitu, přivítá posluchače a předává slovo Janě Bobošíkové. Ta vysvětluje příznivcům, ale i okolostojícím, proč stojí za to zde v tomto mrazivém popoledni vyčkávat.

„Pan Rompuy chce přesvědčovat představitele naší země, aby přijali ozdravný plán Francie a Německa pro eurozónu. Pevně doufám, že to naši představitelé neudělají a že ho pošlou do jeho rodné Belgie, aby si udělal pořádek tam, protože – jak jistě víte – Belgie má sama svých problémů dost,“ řekla Bobošíková.

Vysvětlila, proč se její strana tak zásadně staví proti podobným plánům na prohlubování evropské integrace: „Protože ta se neosvědčila. V posledních patnácti letech jsme stále svědky toho, jak se evropské země zadlužují, jak si evropské země stanovují nová a nová pravidla, která ale nikdo nedodržuje. Suverenita chce, aby EU byla funkčním uskupením národních států, protože státy pouze jako národní ekonomiky ve volném uskupení mohou prosperovat,“ dodala.

„Pan Van Rompuy by měl vědět, že dluhy, které v této chvíli má EU a eurozóna, nejsou dluhy občanů České republiky,“ řekla také.

Zároveň vyzvala prezidenta České republiky, vládu České republiky, poslance i senátory, aby v žádném případě neustupovali tlaku Bruselu a nepřijímali nová bruselská opatření. „Jsou to opatření, která povedou Českou republiku do chudoby a EU k marginálnímu postavení v globální ekonomice.“

Srocení lidí s transparenty neunikne procházejícím turistům, kteří se snaží dopídit, o jakou akci se jedná. Není to těžké – transparenty nesou hesla v angličtině a některým turistům se líbí. Tak to je skvělé, přizvukují a souhlasně pokyvují hlavami.

Po pár minutách Bobošíková domluví, manažerka strany Jana Volfová vysvětluje, co se bude dít dál – skupina se má přesunout přes hradní nádvoří na Prašný most, kde bude vyhlížet příjezd bruselského potentáta. Ještě předtím ale představitelé Suverenity vypustí k mrznoucímu nebi dluhy eurozóny. Hromada žlutých balónků vynese nafouknutý papírový pytlík s názvem „evropské dluhy“ nahoru, až se z něj stane malá tečka a posléze i ta zanikne. Ozve se spontánní potlesk lidí.

„Nyní půjdeme ´přivítat´ evropského ´prezidenta´. Pro nás není naším prezidentem, my máme našeho prezidenta, tady za sebou. A pana van Rompuye tu vždycky rádi uvítáme jako turistu, ale jako představitele EU, který nás přišel přesvědčovat, tak toho tady moc rádi nevidíme a doufáme, že se zase brzy odebere tam, jak je na našich transparentech napsáno,“ dodal Musílek. Na transparentech je napsáno, aby šel domů.

A teď za námi, zavelí tandem Bobošíková – Volfová a skupina se vydá na pochod. Před vstupem do areálu pražského Hradu velí smotat všechny transparenty – z úcty k místu. Jen co se ale skupina vynoří při východu z Hradu, Volfová naopak všechny povzbuzuje, aby své prapory a transparenty co nejvíce rozvinuli.

Euroskeptická přetahovaná

Na chodníku u Prašného mostu už stojí konkurenční skupina Machových Svobodných – začali později, ale zase už druhý ročník – Rompuye tu vítali už před rokem a měsícem, kdy se europrezident v České republice objevil poprvé.

Teprve teď začíná ta pravá podívaná. Suverenita a Svobodní, kteří bohužel nenašli před volbami společnou řeč a vydali se každý vlastní cestou, zaujali pozice na obou chodnících – na jednom Mach a spol., na druhém Bobošíková, podporovaná bývalým ministrem financí Vlastimilem Tlustým. Dohromady asi stovka lidí. Obě skupiny se předhánějí v tom, jak nejvíce vyjádřit protibruselskou náladu:

Svobodní se inspirovali u svého britského spojence a „zlého muže“ Evropského parlamentu Nigela Farage, který nazval Rompuye „mokrým hadrem“. Na dlouhé tyče připevnili – mokré hadry. Je to vtipné, ale mokré hadry v tom mrazu zmrzly a ztuhly.

Suverenita kontruje a Volfová podněcuje protestující k zpěvu osvědčené písně „Český lid pod bičem Schwarzenberga žil“, která vzbudí všeobecné veselí.

Druhá strana se nechce nechat zahanbit. Petr Mach, předseda Svobodných, do mikrofonu čte a překládá do češtiny nelichotivé slogany na cedulích, kterými se Svobodní vyzbrojili. A vysvětluje, jak se správně skloňuje slovo „Brusel“ – neříká se „v Bruselu“, ale  v “ Bruseli“. Podle jednoho krásného libozvučného českého slova.

Občasné špičkování, které je ale doprovázeno smířlivým smíchem, je nakonec překlenuto společným odporem vůči netrpělivě očekávanému nepříteli, který má každou chvíli projet kolem. Mach galantně zve Bobošíkovou na „svůj“ chodník a půjčuje jí mikrofon. Síly se spojily aspoň pro tento okamžik. Také občanské sdružení Akce D.O.S.T. se snaží atmosféru sjednocovat – jeho zástupci jsou na obou chodnících.

I policisté jsou ohleduplní, pouze nabádají protestující a novináře, aby nevcházeli na vozovku, jinak ale na jejich tvářích lze vyčíst sympatie k probíhajícímu happeningu.

Herman go home

Asi deset minut po dvanácté hodině se po silnici blíží kolona limuzín, společně s policejním doprovodem a sanitkou. Že by si Rompuy nedůvěřoval a pro jistotu s sebou měl i resuscitační tým?

Pro euroskeptiky nadchází kýžený okamžik. „Herman go home“, skanduje dav. Lidé ukazují zdvižené prostředníky, Mach do mikrofonu komentuje situaci jako při sportovním utkání.

Představitel Svobodných a šéf občanského sdružení Reformy.cz Vít Jedlička využívá situace a těsně před prvním automobilem hází na silnici zapálenou vlaku EU.

„Dnes se chystám při příležitosti návštěvy prezidenta EU v Praze spálit svoji první vlajku EU. Herman van Rompuy přijede přesvědčovat prezidenta Václava Klause o nutnosti zavedení evropské hospodářské vlády. Mnoho lidí tento čin vůbec nepochopí, odsoudí ho a označí jej za extrémistický. Udělají tak pouze z jediného důvodu: Nemají informace o tom, co vlajka EU symbolizuje. Obecná nevědomost je totiž naším největším nepřítelem. Ještě dnes naprostá většina lidí a poslanců neví, co obsahuje Lisabonská smlouva. Jednu věc však neobsahuje a tím je vlajka EU jako státní symbol. Proto je věšení vlajek EU na české úřady v podstatě ilegální,“ napsal předtím Jedlička v prohlášení, které rozdal novinářům.

Umělý hadr moc hořet nechce, zapálit ho nebylo snadné. Nakonec se ale povedlo. Hoří pěkně.

„Dámy a pánové, právě kolem nás projel takzvaný prezident Evropského svazu,“ volá Mach za mizející kolonou, jejíž přední část už vjela do útrob hradního areálu.

Nikdo ho ovšem neviděl. Heřman Van Rompuy se schovával za kouřovými skly v jedné z asi pěti limuzín. Na opozici evidentně zvyklý není.

Bobošíkové tábor poté na povel vypustil další várku balónků, které vynesly k výšinám oxeroxované karikatury toho, kdo právě projel kolem a schovával se. Za pár vteřin je Rompuy maličký a mizí tam, kam patří…

www.prvnizpravy.cz

2 komentáře u „Rompuye vítala před Hradem vlajka EU. Ale hořící

 1. Komentáře
  ke článku: Otevřený dopis Mgr. Jana Skácela PhDr. Jakubovi Železnému.
  ze dne 01.03.2011, autor článku: Mgr. Jan Skácel

  Přidat nový komentář
  Komentář ze dne: 02.03.2011 22:03:25 Reagovat
  Autor: neregistrovaný – Vimas (@)
  Titulek: sionista
  Žid Železný zůstane Židem. Zbytečné psát dopisy nebo ho upozorňovat na jeho křivárny.

  Komentář ze dne: 02.03.2011 22:05:35 Reagovat
  Autor: neregistrovaný – clever (@)
  Titulek: Re: sionista
  Židé se od 50. let nezměnili, pouze změnili svoje metody a prostředky kterých dosahují svých cílů.

  z webu NM…………….

 2. A já se u tohoto několikrát upřímně zasmála. Být tam, asi si třeba plivnu. Nevím, kolik lidí si schovává guldeny a teď i krony a kolik z nich jako suvenýr a kolik proto, že se třeba budou hodit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s