AMERIKANIZACE ZDRAVOTNICTVÍ. Pokus č. 2

Vzpomínáte si ještě na ambiciózní plán bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka předělat český zdravotnický systém po americkém vzoru? Určité kruhy se tohoto záměru stále nechtějí vzdát.

Úmysl „reformátorů“ tehdy ztroskotal na neschopnosti ministra Julínka prodat tuto novinku veřejnosti. Sociální demokracii se pak snadno podařilo vyvolat obavy z toho, co by reforma zdravotnictví mohla znamenat – stačil jí k tomu neoblíbený třicetikorunový poplatek, který se stal symbolem reformy, ačkoli byl její nejméně podstatnou částí. Slabá Topolánkova vláda pak po nátlaku koaličních partnerů nakonec musela potupně z dalších fází reformy ustoupit a dát ji víceméně celou k ledu.

Po volbách, které dopadly pro ODS nečekaně dobře, se na čas obnovily úvahy o tom, že by strana mohla dostat druhou šanci, jak Julínkův systém řízené zdravotní péče prosadit. Zdravotnictví ale nakonec získal Leoš Heger z TOP 09, nicméně v politických kuloárech se šušká, že je jako ministr slabý a možná bude brzy vyměněn v rámci tradiční rekonstrukce vlády (jeho místo by mohl převzít Jaromír Drábek).

O zdravotnictví se zkrátka moc nemluví, zřejmě proto, aby se vášně, vzedmuté za Topolánkovy vlády, udržely alespoň do poslední chvíle pod pokličkou. Osobně jsem ale přesvědčen, že tvůrci reformy od svého úmyslu neustoupili a že onen velký plán, který tehdy opozice, ale i leckteří odborníci, označovali za „velký tunel“, stále existuje.

A pokud jsem o něm měl už tehdy své pochybnosti (proč relativně dobře fungující českou zdravotní péči měnit podle podivného amerického vzoru, který v Evropě nikdy nefunguje a nemá tradici?), podpořené i kvůli podezřelému propojení tvůrců reformy (Hroboň, Macháček) na privátní firmy (Agel, Společnost pro řízenou péči o.p.s.), které zase spolupracují s americkými firmami (Kaiser Permanente), jsem nyní ještě více ostražitý.

Pokud se totiž o potřebě zdravotnické reformy mluví i na Havlově Foru2000, jako tomu bylo letos, znamená to, že velký plán je stále ve hře.

Předně je více než nezvyklé, proč na foru, vyznačujícím se filosofickým tlacháním o globalizaci, letos zvláště zaměřeném na urbanismus a architekturu, dostal prostor panel s názvem „Zdravotnictví: čí je to tedy zodpovědnost?“ Proč ho moderoval právě duchovní otec reformy Pavel Hroboň a proč na něm vystoupil jako hlavní host viceprezident americké společnosti Intergrated Healthcare Strategies James A. Rice (mimo jiné též místopředseda The Governance Institute, dříve ředitel sekce zdravotnictví ve společnosti Larson Allen, prezident International Health Summit Institute, člen představenstva organizací Children’s Heart Fund a HeartLink a člověk, který poskytoval poradenství v oblasti systémů zdravotnictví více než 30 zemím).

Rice tu přitom není poprvé. Právě jako prezident International Health Summit Institute přednášel v Česku už za Topolánkovy vlády v dubnu 2008 na 4. mezinárodním zdravotnickém summitu. Ten uspořádalo občanské sdružení Reforma zdravotnictví-forum.cz (Julínek, Macháček, Hroboň) ve spolupráci s americkým partnerem The Governance Institute, kde Rice také sedí (důležitým hostem zde byl generální ředitel Kaiser Permanente George C. Halvorson). Rice promluvil i na pátém ročníku tohoto summitu, který se konal letos v červnu.

Odkdy ale Václav Havel podporuje zdravotní reformu? mohli bychom se docela oprávněně ptát, protože jsme ho nikdy na toto téma neslyšeli nic říci. Známe zatím jen jeho moralizování či fňukání nad přírodu hyzdícími supermarkety (ne už ale nad přírodu hyzdícími větrníky či přírodu hyzdícími solárními farmami), případně nadávat na ODS, která v Praze nepřeje divadlům či rovnou tuneluje a chová se jako mafie. Ale zdravotnictví?

Podivné to je ale jen na první pohled. Reforma zdravotnictví v americkém stylu, pokud se podaří, bude totiž jeden velký kšeft pro zahraniční firmy, ze kterého „domácí“ budou moci získat nějaké ty drobty. Může to být podobně lukrativní, asi jako když Václav Havel v začátcích své kariéry zrušil vyspělý československý zbrojní průmysl, abychom nyní museli dovážet zbraně a armádní techniku z ciziny a připravili tak přátelům ze zahraničí dobrý byznys, ze kterého lidem přichystaným na správném místě také něco kápne (ovšem když Alexandr Vondra lobboval za Pandury a v budoucnu nejspíše bude lobbovat za americké stíhačky, dělal to a bude to dělat zadarmo, jen z lásky k americkým přátelům).

Není proto divu, že i Julínkova reforma zdravotnictví spatřila světlo světa v době, kdy se do ODS plně infiltrovaly pravdoláskařské kádry, jejichž byl loutkový proamerický Mirek Topolánek jen jakousi prodlouženou rukou. Ostatně, jeho vládu tehdy pomáhal uplácat František Formánek, zástupce amerických republikánů pro Střední Evropu a poradce senátora a neokonzervativního prezidentského kandidáta Johna McCaina, když přesvědčil (jistě že ne za peníze) dva poslance ČSSD, aby pro vládu zvedli ruku a aby ji pak zvedali trpělivě až do konce. Ve hře totiž bylo příliš mnoho amerických zájmů – uznání Kosova, radar, ale evidentně i zdravotnická reforma a lá Kaiser Permanente.

A dnes? Vláda se naoko vyměnila, ale plány zůstavají stále stejné. O Kaiser Permanente (jak jinak než pozitivně) se právě na Foru 2000 letos mluvilo. Ve zmíněném panelu americký systém Kaiser Permanente pochvalně zmiňoval ředitel skupiny Microsoftu pro světové zdraví Octavian Purcarea. Kromě Hroboně a Jamese A. Rice na panelu promluvil i bývalý slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. V tomto smyslu není nezajímavý jeho přesun do České republiky, kde nyní působí jako poradce ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Rovněž v ODS se „klika“ reformistů i nadále udržela – Julínek sice politicky padl, ale například jeho náměstek Marek Šnajdr si stěžovat nemůže – získal poslaneckou imunitu a nově také povede správní radu VZP, kde nabízí naivním rodičům slevy na to, aby nechali naočkovat své děti zaručeně neškodnými vakcínami. A Hroboň? Ten zmizel na ministerstvo práce a sociálních věcí, kde radí ministrovi Drábkovi v oblasti dlouhodobé zdravotně sociální péče. Angažmá těchto lidí tak jen ukazuje, že ačkoli trochu sešli z očí, jsou stále na důležitých pozicích, aby své plány amerikanizace české zdravotní péče mohli realizovat i za nových podmínek.

V jednom z minulých komentářů jsem sice kritizoval Forum 2000 jako pouhou žvanírnu, kde nás různí novodobí rabíni straší děsivými vizemi, pokud nepřijmeme jejich vidění světa. Na druhou stranu jsem ale upozorňoval na to, že výběr řečníků a hostů je často pečlivý a vůbec ne náhodný. Že má jasné politické konsekvence, které bychom neměli podceňovat. A že když sem přicestují lidé jako Paul Wolfowitz či James R. Woolsey a další proroci nového světového řádu, je to určitá demonstrace záměrů, které tito a další globalisté s naší zemí mají.

S podobnou perspektivou bychom se měli dívat na návštěvy různých zdravotnických expertů, jako je James A. Rice. To, že radil více než třiceti zemím po celém světě (podobně jako Švejnar), o něm vypovídá mnohé. To, že chce radit i nám, je varující.

www.prvnizpravy.cz

2 komentáře u „AMERIKANIZACE ZDRAVOTNICTVÍ. Pokus č. 2

  1. – jsem samozřejmě já, nikoli autor. Jaké takový bych uvítal aspoň pár konkrétních bodů amerického zdravotního systému, ke kterým Julínkova reforma směřovala a proč je to špatně.
    Autor říká, že náš systém je dobrý, proč ho měnit. Nejsem si jist, do jaké míry vyhovuje v dnešní době, kdy jsou k dispozici špičkové prostředky (léčiva, technika…), ovšem za vysoké ceny.
    Článek mi připadal více emotivní než informativní. Dal bych přednost druhé možnosti.

    • Podivejte se na film Sicko od Michaela Moora o zdravotnim systemu v USA a bude Vam jasno, proc bysme se nemeli inspirovat v USA!!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s