Kdo stojí za pražským humbukem? BURSÍKOVI PÍÁRISTÉ

Protesty proti velké koalici v Praze nejsou spontánní reakcí občanů, ale umělou iniciativou řízenou lidmi kolem exprezidenta Václava Havla.

Stačí se podívat na to, kdo všechno se v tomto výronu zdánlivé občanské zloby inicioval, aby bylo jasné, že o spontánnosti protestu se dá silně pochybovat. Tato skutečnost je zřejmá každému, kdo se alespoň trochu nezaujatě snaží domácí politickou scénu sledovat.

Vždyť například jména nespokojených pod tzv. Listopadovou výzvou jsou přesně ta samá, která najdeme ve všech možných podobných peticích, otevřených dopisech a veřejných protestech namířených proti ODS či Hradu, které se konají s železnou pravidelností téměř obměsíc.

Až potud tedy nic nového pod sluncem. Podívejme se ale nyní blíže na člověka, který za organizací nejnovějšího „občanského“ protestu stojí. Je jím Marek Jehlička, ředitel občanského sdružení Změň politiku, který spolu s dalšími kolegy inicioval petici nazvanou „Listopadová výzva“.

Na redakci Prvnizpravy.cz se obrátilo několik lidí, kteří poukázali na zajímavou souvislost Jehličky se Stranou zelených, tedy se stranou, která si na svůj totální propadák v komunálních volbách stěžovala u soudu a volby v Praze chtěla zpochybnit. Ale ani soud jí nepomohl.

Posila na zlobivé poslankyně

Jehlička byl totiž ten, kdo pomáhal převálcovat protibursíkovské křídlo ve Straně zelených, když ještě tato byla v Topolánkově vládě.

Když tehdy Martin Bursík zakládal před teplickým sjezdem účelové stranické buňky, byl to Jehlička, kdo mu v této práci byl nápomocen. Například založil základní organizaci Pyšely, kde byl sám členem. „Jehlička také spoluzakládal středočeskou základní organizaci SZ v Pyšelích před teplickým sjezdem. Je to jedna z těch, které byly účelově založeny, aby byl změněn poměr sil ve prospěch Bursíkova vedení proti Daně Kuchtové,“ potvrzuje slova také bývalá poslankyně Olga Zubová.

Do strany Jehlička vstoupil až 16. června 2008 – najdeme ho mezi 157 dalšími lidmi, kteří do SZ vstoupili v předkongresové období mezi 1. červnem a  10. červencem 2008, aby na zářiovém sjezdu posílili bursíkovské křídlo.

Už předtím ale „pilně“ působil v klubu poslanců jako PR odborník. Zdroj dobře obeznámený se situací mezi zelenými například vzpomíná:

„Když onehdá v poslaneckém klubu zelených Zubová s Jakubkovou ´zlobily´, povolal na ně Bursík posily. Najednou se objevili dva mladíci, kteří seděli na všech jednáních a stále zuřivě bušili do klávesnic svých notebooků. Finanční prostředky klubu byly malé, bylo divné, kdo je platí a co mají vlastně na starost? Jeden z nich pak prozradil, že mají za úkol zlepšit mediální obraz SZ a že budou placeni ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). A jak se jmenovali? Marek Jehlička – ten, který předával Listopadovou petici – a Marián Polický. To je náhoda! Pan Jehlička – ředitel občanského sdružení Změň politiku. Kdopak ho platí tentokrát?“

Jehlička prý měl být zpočátku placen přímo z asistentských peněz Kateřiny Jacques, později prý ale nechtěl tuto práci pro Jacques vykonávat.

„Bylo by zajímavé zjistit, jestli byli na výplatní pásce SFŽP. Z klubových peněz je nikdo neplatil, nebyli ani u nikoho jako asistenti. Mám ještě zápisy z klubových zasedání, ze kterých je jasné, že na klub chodili,“ řekla zmíněná vyloučená poslankyně SZ a dnes šéfka Demokratické strany zelených Olga Zubová.

Sám Jehlička to přitom nepopírá. „Je pravda, že jsem pobíral nějaké peníze ze Státního fondu životního prostředí, taky jsem pro ně odváděl nějakou práci. Dělal jsem pro ně například mediální databázi,“ řekl Jehlička pro Prvnizpravy.cz.

Jehličkovi a Polickému tehdejší vládci SZ – Martin Bursík a jeho partnerka Kateřina Jacques – vysvětlili, že nesmějí se zlobivými poslankyněmi mluvit. V neformálním rozhovoru se však jeden z nich podřekl, jaký je jejich úkol.

Sama exposlankyně Zubová si na oba vzpomíná: „Pamatuju si je dobře. Jehlička chodil na klub méně častěji, Polický tam byl téměř stále. Oba byli takovými ´ přikyvovači´ Martina Bursíka. Jejich přítomnost na klubu mi nikdy nebyla moc jasná. Možná, že přispívali do diskusí pod různými články, aby ovlivnili veřejné mínění, nevím, stále seděli u počítačů a něco psali,“ spekuluje Zubová.

„Tak tohle si vůbec nevybavuji, na to nejsem schopen vám odpovědět. To si nejsem schopen v paměti vybavit,“ odpověděl Jehlička pro Prvnizpravy.cz, zda ovlivňoval debaty pod články.

A jak tedy své působení ve Straně zelených popisuje? „Byl jsem poradcem Kateřiny Jacques, respektive jsem nabízel, poskytoval podporu poslaneckému klubu SZ. Byl jsem nějakou dobu i členem SZ, to v tuto chvíli už nejsem,“ řekl.

Nesouhlasí ale s tím, že by nastoupil až ve chvíli, kdy se strana začala štěpit. „To bylo ještě předtím. Z hlavy si to nepamatuji, ale vím, že to bylo ještě v době, než tyto rozbroje začaly,“ řekl s tím, že ho oslovil jeho kamarád Jan Wünsch. „Následně bylo jednání s Martinem Bursíkem, Kateřinou Jacques a Ondřejem Liškou, kde oni říkali, že potřebovali pomoc. Já jsem v té době končil jako mluvčí sdružení Arnika, říkal jsem, že mám nějaký čas a dohodli jsme se na nějaké spolupráci, která byla v podstatě v rámci polovičního úvazku,“ vysvětlil.

Sorosův web ZměňPolitiku.cz

Polický je stále členem Strany zelených. „Polický jednou na rozesílače poslal mail, který dokládal jeho bezbřehý fanatismus v adoraci královského páru Bursík-Jacques. Bylo to letos v zimě, kdy se chystala kandidtání listina pro PSP a Kaťušku tam opakovaně nezvolili ani na 10. místo, takže to rozzuřilo skalní příznivce královského páru a vytočený Martin Bursík vydal tiskové prohlášení o tom, že Liška je nezralý k řízení strany,“ prozradil redakci nejmenovaný zdroj ze Strany zelených.

Zato Jehlička už dnes ve straně není, členství mu automaticky zaniklo. Nyní šéfuje webu ZměňPolitiku.cz, placenému skrze Open Society Fund, tedy z peněz globalisty a elitáře, šedé eminence evropské politiky, finančníka George Sorose.

„Změňpolitiku.cz je svébytné a nezávislé občanské sdružení, které není spojené s žádnou politickou stranou ani lobbistickou skupinou,“ píše se pro naivnější návštěvníky tohoto webu, kde je hvězdou žebříčku Ondřej Liška a Karel Schwarzenberg a kde naopak současný primátor za ODS Bohuslav Svoboda je největším padouchem, ačkoli je ve funkci sotva tři dny.

Jehlička se považuje za PR konzultanta (což odpovídá svědectví lidí ze SZ, že měl vylepšovat mediální obraz strany), portál plný všemožných petic a anket založil spolu s podnikatelem Rudolfem Belecem a Janem Kroupou, kteří zároveň tvoří sněm občanského sdružení.

Portál „Změňpolitiku“ také podporuje spřízněný web „NašiPolitici“, který spolu s dalšími naoko nezávislými iniciativami (například Inventura demokracie) vždy vystupuje na podporu politiky Strany zelených podobných středových uskupení blízkých Václavu Havlovi.

Mezi komentátory webu najdeme mnoho lidí spojených přímo se Stranou zelených (Ondřej Černoš, Stanislav Penc) či týmem pravdolásky obecně (Milan Hamerský, lékař a aktivista Martin Jan Stránský, zednář Ivan O. Štampach a další).

Jehlička přesto tvrdí, že jeho členství v bursíkovském křídlu SZ nijak nezávislost tohoto projektu ani nejnovějšího protestu nezpochybňuje.

„Tato nezávislost je garantovaná tím počtem lidí, kteří podepsali Listopadovou výzvu. Já jsem pouze jedním ze spoluautorů a je tam sedm jiných lidí a já ani neznám jejich politickou orientaci,“ řekl pro Prvnizpravy.cz.

„To je jednoznačně transparentní záležitost, která vznikla zespoda a já se k tomu připojil. To, že jsem nějakou dobu pracoval pro SZ, považuji za naprosto irelevantní v této věci,“ dodal.

www.prvnizpravy.cz

3 komentáře u „Kdo stojí za pražským humbukem? BURSÍKOVI PÍÁRISTÉ

  1. Správně! Jen ať je na to Havlovo bratrstvo kočičí pracky pořádně vidět.

    Myslím, Adame, že se pro určité kruhy v ČR stáváte personou non grata … čili osinou v pr*eli. Takže si dávejte velký pozor, ať vás někde třeba nesrazí auto…! 😉

  2. Díky za další vhled do řad „pravdoláskařů“. Byť jsem před nějakou dobou psal e-mail do redakce Prvníchzpráv, v němž jsem ocenil vaši novinářskou praci, tak se mi nikdo neozval. Takže alespoň touto formou Vám děkuji za nás obyvatele vzdáleného Slezska, že můžeme díky vaši poctivé a odvážné novinářské práci náhlédnou do zákusilí „humanitárních bombometčíků“. Hodně úspěchů a jak napsal člověk přede mnou, buďte opatrný….jsou to služebníci oné „šelmy“.

  3. Respektuji Vaše názory, protože na ně máte právo. Bohužel Váš slovník který volíte spíše připomíná „Gotwaldovo obdbobí“. Stejně tak jak píšete o pravdoláskařích, může druhá strana psát o vás jako o neoklausovcích, kteří zaslepeně přitakávají této absurdní ideologii uprostřed Evropy. Rád čtu Vaše články, protože je to obrovská sranda a myslím, že nejsem sám, kdo se směje…

    Holub

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s