Kmotr lepší PRAVDOLÁSKAŘE

Na pražském magistrátu je na spadnutí velká koalice mezi ODS a ČSSD, která pošle do opozice vítěznou TOP 09. Pravdoláskou ovládaná média šílí, hysterčí a lamentují. Že se prý kmotři domluvili a chudáka čistého Tůmu, který jediný mohl na radnici zavést pořádek, k moci nepustí.

Kéž by to tak vskutku bylo. V dobré úmysly TOP 09, zvláště její havlistické kliky, kam Zdeněk Tůma patří, totiž nevěřím. A osobně mám radost z každé politické finty, která vliv této skupiny v české politice aspoň trochu oslabí.

Ono totiž bratrstvo pravdy a lásky ztratilo už samotnými volbami, kdy voliči s jeho kandidáty tvrdě účtovali. Neuspěly ikony havlismu (Zieleniec); neuspěli politici narychlo přesunutí z neúspěšných stran do stran nadějnějších, ale nakonec také neúspěšných (Reedová); sama TOP 09 měla co dělat, aby se mohla do kamer tvářit sebevědomě; zelení, SNK-ED a další pidistrany si upevnily nezpochybnitelnou pozici pidistran a naopak posílily dvě hlavní strany, které byly vždy těm vpravdělaskavým politikům trnem v oku (byť se jim je pak podařilo zničit alespoň zevnitř).

Jedinou výhrou pravdoláskařů tak byl pražský magistrát, kde se jim podařilo získat nejvíce křesel (na rozdíl od radnic jednotlivých městských částí, kde suverénně vítězila ODS), ale i zde hrozí, že bude vítězství promarněno a TOP 09 bude muset spolknout hořkou opoziční pilulku.

„Bratrstvo“ proto naříká, osočuje ty, kteří velkou koalici podporují a hraje si na uražené – pravdoláska v ČSSD (Dienstbier ml.) spílá prezidentovi do přítelíčkování s kmotry, pravdoláska v TOP 09 (Schwarzenberg a Tůma) manipuluje premiéra, aby „kmotrům“ domluvil a pravdoláska v pražských ministraničkách se vydala osvědčenou soudní cestou, když se domáhá zrušení voleb u Nejvyššího správního soudu.

Měla-li by velká koalice ODS a ČSSD alespoň ten význam, že by tyto vzedmuté havlistické síly na příští čtyři roky zkrotila a poslala, kam patří (do opozice), pak by nebyla zbytečná.

Ono totiž není od věci připomenout si, proč je Praha pro pravdolásku tak důležitá. Třebaže zde žije nejvíce kavárenských intelektuálů z celé České republiky, byla vždy baštou pravice, jmenovitě ODS. Už to je na pováženou.

I ve chvílích, kdy pravdoláska za Topolánka občanské demokraty infiltrovala, ovládla a bratrsky přivinula k americkým neokonzervativcům (kteří mají ostatně s českými chartisty mnoho společného, u vzniku obou totiž stáli skalní bolševici), byla Praha stále posledním centrem odporu, který se nechtěl „nové ODS“ podvolit.

Netvrdím, že pražská ODS jednala vždy na základě idejí, dobře víme, že v ní mají vliv i některé podnikatelské skupiny, které ideje příliš nevzrušují, ale o to v tu chvíli nešlo –  ať byla Praha proti Topolánkovi z jakéhokoli důvodu, zkrátka byla proti a ukazovala havlistům svou sílu, čímž si jen koledovala o to, aby se na ni celá pravdoláskařská mašinérie zaměřila.

Ostatně ani pravdolásce nejde o ideje, ale o to, získat nad Prahou, která jí dosud chyběla, moc – jedno, jakým prostředkem. Když to nejde skrze středové strany, vymysleme stranu naoko pravicovou, abychom Pražany obalamutili, řekli si při zatím posledním pokusu, který – naneštěstí – vyšel. Pověstnou Klausovu raketu se tak po dvaceti letech podařilo porazit až rozšafné knížecí lulce, která Tůmu na plakátech (stejně jako ostatní kandidáty) jistila zezadu, kdyby náhodou připadal voličům jako příliš velký suchar.

Kromě politické motivace (po ovládnutí všech stran byla ODS jediným vážným místem, kde si ještě chartisté nemohli udělat zářez na pomyslné pažbě) jsou dle mého ve hře i zcela osobní motivy a jistá zhrzenost příslušníka prvorepublikové smetánky. Václav Havel zřejmě těžce nese, že ačkoli pochází z významné pražské podnikatelské rodiny, jeho vliv na řízení dnešní Prahy je minimální. Kde jsou ty časy, kdy byla jejich Lucerna pupkem světa, jako například při XVIII. Sionistickém kongresu v roce 1933? Dnes Havla uznávají ve světě, ale doma, a hlavně v Praze, prorokem není.

Jsem proto přesvědčen, že TOP 09 jako strana na jedno použití měla ovládnutí Prahy jako jeden z hlavních (neřkuli hlavní) cílů. Václav Havel potřeboval, aby pražská ODS, která v rámci celé strany stále disponovala velkým vlivem a byla tak do poslední chvíle například podporovatelkou prezidenta Václava Klause (ve sporu o Lisabon), přešla na pravdoláskařské pozice, což se mohlo podařit jen jejich potupnou prohrou a následnou „očistou“ režírovanou z vedení. Proto byl vždy Topolánek ostře proti Bémovi a proto je proti pražské ODS ostře i nynější Petr Nečas s americkým „agentem“ v ODS Alexandrem Vondrou za zády.

O tom, že Havel stál u zrodu TOP 09, jsem psal už několikrát. Známé jsou také jeho schůzky s opozičními zastupiteli před jarními volbami, mimo jiné s Markétou Reedovou (která se pak náhle objevila ve VV a stala se kandidátkou na primátora, aby v souboji totálně pohořela), kde se probírala strategie, jak oslabit vliv Pavla Béma. Proto se i před volbami zcela náhodou vyskytl v prvních liniích pražské ČSSD Jiří Dienstbier ml. ze staré pravdoláskařské pražské rodiny (po vzoru svého otce, který ČSSD infiltroval už o něco dříve) – zřejmě proto, aby případně jistil situaci, kdyby se plán nezdařil a schylovalo se k velké koalici.

Stejně tak Havel promlouval i přímo do pražské kampaně, kdy nevídaným způsobem útočil na ODS. Spustil doslova negativní kampaň, za kterou by se nemusel stydět ani Jiří Paroubek s Jaroslavem Tvrdíkem či svého času Miloš Zeman se svými tuneláři a spálenou zemí – v Praze například nechal umístit obří billboard s nápisem „Nevolím tunely a tuneláře, mafiány a šejdíře, kasina a nevěstince!“

Součástí strategie byla i odporná mediální kampaň proti Pavlu Bémovi. V ní byl proti úspěšnému primátorovi, o kterém si můžeme myslet ledacos, ale který oddlužil město a pustil se do zásadních stavebních počinů, používáno takových prostředků, nad kterými až rozum zůstával stát. To, že se někde vinou nedbalosti stavebních dělníků propadl tunel (což se stává při takto náročných stavbách téměř vždy a všude), bylo vydáváno za téměř politické selhání Béma a pražské ODS. Tunel Blanka a vůbec celý pražský okruh byl kritizován kvůli sto a jedné prkotině, i když je jasné, že historie jednou tento Bémův přínos Praze spravedlivě zhodnotí jako klíčový a veskrze pozitivní. V tuto chvíli se ale propady tunelu hodily do štvavé kampaně, takže Bém byl médii volán k zodpovědnosti snad i za to, když dělník Metrostavu spadl z lešení a způsobil si oděrku.

Bezprecedentní mediální útoky na ODS vedený magistrát nakonec zafungovaly a před volbami bylo už téměř jisté, že zmanipulovaní voliči, kteří před čtyřmi roky dali ODS přes 50 procent hlasů, stejnou stranu tentokrát vytahají za uši – prostě jen proto, že jim to mediální rádci doporučili. Nadávat na pražskou ODS se totiž stalo téměř módou.

Není proto divu, že po tak velkém politickém a mediálním kapitálu, který byl do diskreditace pražské ODS a do startu TOP 09 nainvestován, nesou chartisté blížící se marginalizaci značně těžce.

Pro pravdolásku tak jsou nedávné volby hořkým zklamáním a do budoucna bude muset změnit strategii. Vyčpělé hvězdy typu Zieleniece nefungují, s malými stranami by to příště znovu zkoušel jen politický naiva, a TOP 09 velká očekávání nenaplnila. Můžeme se tak zřejmě těšit na novou stranu, ale hlavně i další frontální útoky dovnitř ČSSD a ODS, které jdou opět nahoru. A tedy i na ještě více chartistů a jejich potomků, aby v těchto stranách všelijací dienstbierové a vondrové nebyli sami…

www.prvnizpravy.cz

1 komentář u „Kmotr lepší PRAVDOLÁSKAŘE

  1. Tohle všechno by platilo za předpokladu, že by bylo možno považovat ODS za pravici. Skutečnost je ovšem taková, že ODS neviděla pravici ani z rychlíku, takže Vaše východiska jsou sice logická, ale vzhledem k chybným premisám neplatná.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s