GEERT WILDERS V BERLÍNĚ. Eurabia.cz byla u toho

Mohl přijet i do České republiky, ale kvůli ustrašenosti některých politiků nakonec nepřijel. Ve své zemi mezitím triumfoval ve volbách a stal se klíčovým článkem nové vládní koalice. Přijímá pozvání na přednášky a cestuje po světě. V září řečnil v New Yorku, naposledy promluvil minulý víkend v Berlíně. A Němci Geerta Wilderse přijali opravdu s otevřenou náručí.

Eurabia.cz se nevzdává svého záměru Wildersovu odloženou návštěvu Prahy uskutečnit. S kolegou Danielem Kotulou, prezidentem vydavatelství Český portál, který Eurabii a další servery provozuje, jsme proto využili možnosti, kdy měl oblíbený nizozemský politik vystoupit jen čtyři hodiny cesty autem od české metropole – v Berlíně. Spolu s novináři z Reflexu jsme se rozjeli do Německa, abychom si Wildersovo poselství naživo vyslechli a domluvili detaily české návštěvy nejen po mailu, ale osobně. A abychom se nakonec i u našich západních sousedů trochu inspirovali.

V Berlíně, který se připravuje na zítřejší oslavu dvaceti let od sjednocení obou zemí, panuje vlídné počasí. Kolem hotelu Berlin, kde má politik vystoupit, stojí asi třicet policejních antonů a bezpočet uniformovaných policistů. Na křižovatce před hotelem vyhrává německá dechovka z amplionu zaparkované dodávky. Ve vzduchu se mísí očekávání s klidem ospalého sobotního odpoledne.

Na protější straně ulice, oddělen zátarasy, protestuje hlouček asi dvaceti levicových demonstrantů. Mávají rudými prapory a nejspíše asi Wilderse proklínají jako fašistu. Celkem nuda. To v hotelu je o poznání větší šrumec. Desítky novinářů a stovky účastníků přednášky netrpělivě postávají v předsálí. Akce má začít až za více než hodinu, ale už nyní je sál zcela zaplněn a dovnitř se už nikdo nedostane.

„Je mi líto, ale nemohu vás pustit,“ kroutí hlavou jeden z pořadatelů u stolku s registracemi. Hledá naše jména na seznamu přihlášených, ale nenachází je tam, třebaže jsme se přes internetový formulář registrovali a kolega naši návštěvu domlouval přímo s organizátorem. Že bychom jeli z Prahy zbytečně, si ale nepřipouštíme. Daniel volá Wildersova asistenta a pak i šéfa německého webu Politically Incorrect, který dnešní akci pořádá. Není problém, dostaneme vás tam, zní na druhém konci telefonu.

A tak bez povinného žlutého náramku a mimo hlavní vstup do sálu procházíme za asistence Wildersova poradce Bjorna Larsena nejen do útrob hotelu, ale dostáváme se i mezi samotný štáb, Wildersovy věrné, kteří ho doprovází téměř na každé zahraniční cestě.

„Haló, to jsou přátelé z Prahy, Eurabia.cz,“ představuje nás náš průvodce skupině sedící kolem velkého stolu.

Jsou tu lidé, které dobře znám z protidžihádistické konference v Bruselu z roku 2007. Paul Belien, další Wildersův blízký spolupracovník, Belgičan, člen vlámské pravicové formace Vlaams Belang (Vlámský zájem) a šéfredaktor známého politicky nekorektního magazínu Brussels Journal. Kent Ekeroth, politik Sverigedemokraterna, Švédských demokratů, nejnovějšího voličského objevu nedávných švédských voleb, pravicové strany, která se díky protiimigrační rétorice nyní poprvé dostala do parlamentu se ziskem hned dvaceti křesel. Je tu Sam Solomon, bývalý muslimský učenec konvertující ke křesťanství, autor mnoha o islámu pojednávajících knih. Překrásná Wildersova asistentka Gaelle de Graaff, zmiňovaný šéf Politically Incorrect Stefan Herre, který bude dnešní odpoledne moderovat a který, když se dozví, že jsme z Eurábie, nás radostně vítá. Později se seznámíme i s dalšími lidmi, například členem izraelského Knessetu (parlamentu) Eliezerem Cohenem a dalšími.

Zatímco Wilders dlí kdesi v hotelovém pokoji až do poslední chvíle, jeho tým tiše pracuje, dohání oběd, diskutuje. Dozvídáme se, jaký bude program vystoupení i co se bude dít potom. „Půjdeme to někam zapít,“ říká pobaveně Bjorn Larsen, distingovaně vyhlížející muž se šibalským úsměvem.

Ve dvě hodiny přicházíme zadním vchodem do nabitého sálu. Tím vchodem, kterým za minutu po nás za bouřlivého potlesku a nekončícího cvakotu fotospouští a blesků přichází i hvězda dnešního odpoledne. Všech pět set míst v sále je obsazených. Atmosféra plná očekávání. Modře nasvícený sál připomíná výzdobou kongresy ODS. Velkoplošná plátna, nezbytná ochranka, projektory na stěnu promítají ve všemožných jazycích slogan „Milujeme svobodu“.

Show začíná. Stefan Herre vítá publikum a uvádí krátkou videozdravici od Švýcara Oskara Freysingera, spolutvůrce úspěšného protiminaretového referenda. Následuje projev izraelského poslance Cohena, který zdůrazňuje potřebu spolupráce Izraele se Západem a gratuluje Wildersovi k nedávnému volebnímu úspěchu.

Poté už na pódium přichází vydědený poslanec CDU René Statdkewitz, kterého strana vyloučila za to, že Wilderse do Německa pozval a odmítl pozvání zrušit. Souhlas s Wildersem stál poslance místo v poslaneckém klubu CDU v Berlínském zemském sněmu. Po Holanďanovi je dnes druhým nejdůležitějším řečníkem. Nedávno ohlásil vznik nové protiislámské strany (Freiheit Partei), která bude s Wildersem spolupracovat a dnešní akce je jakousi PR událostí, která má nové straně dodat na lesku.

Potlesk má velký, ale ještě větší patří Wildersovi. „Geert Wilders, wir lieben dich,“ volá jakási žena z publika a sál – i politik sám – se směje. Když aplaus konečně utichne, Wilders čte projev. V němčině. S typickým chrochtavým přízvukem Holanďana.

Kdosi z pořadatelského týmu přinesl zezadu ještě sloup židlí, ze kterých hbitě sestavujeme nultou řadu a sedáme si. Vybavuje se mi verš z Bible o tom, jak poslední budou prvními. Nejprve to vypadalo, že se do sálu ani nedostaneme a nyní sedíme dokonce v první řadě jako nějací VIP hosté. Když pak po chvíli přichází chlapík, co nás nechtěl putit do sálu, a ptá se, zda je vedle nás volno, nemohu se ubránit úsměvu.

Wilders řeční asi půl hodiny. Němci za každou závažnější větou tleskají. Kolega novinář později Wildersův řečnický um hodnotí jako ne tolik charismatický, což ale přikládám tomu, že politik nemluvil ve své mateřské řeči. Co do obsahu je ale řeč perfektní a mráz z ní běhá po zádech nad aktuálností myšlenek.

Na úvod povinné politické komplimenty vůči zakladateli nové strany. „Německo potřebuje politické hnutí, které bude bránit německou identitu a dokáže se postavit islamizaci německé země,“ říká Wilders a otáčí se směrem k Stadtkewitzovi.

Pak už následují jen naléhavé výzvy k záchraně Západu před islámem, novodobým komunismem naší éry. Německá národní identita, demokracie a prosperita jsou podle Wilderse ohroženy politickou ideologií islámu. Zatímco v roce 1948 otevřel Karel Marx svůj Komunistický manifest slovy o tom, jak Evropou obchází strašidlo – strašidlo komunismu, současnou Evropou obchází jiné strašidlo.

„Je to strašidlo islámu. I v případě islámu se jedná o politickou hrozbu. Islám není jen náboženství, jak by se mnozí lidé rádi domnívali. Islám je především politická ideologie,“ hřímá nizozemský islamobijce.

Islám je komunismem dnešní doby, ale my se mu nedokážeme účinně postavit, protože jsme se neodvážili vyrovnat si účet ani s komunismem, argumentuje Wilders. „Protože jsme se nevyrovnali s minulostí, je dnes ta levice, která nechtěla vidět komunistické nebezpečí, slepá i vůči islámu. Slyšíme od nich přesně tutéž obhajobu détente, zlepšování vztahů a appeasementu.“

Nechybí ani kritika německé kancléřky Angely Merkelové. „Kancléřka říká, že islamizace Německa je nevyhnutelná. Vzkazuje občanům, aby se připravili na proměnu své země vyvolanou imigrací. Chtěla by po Němcích, aby se novým poměrům přizpůsobili. Vůdkyně křesťanských demokratů říká, že ´Mešity se budou čím dál častěji stávat nedílnou součástí našich měst´,“ mračí se Wilders. „Milí přátelé, nesmíme ale pod záminkou nevyhnutelnosti přijímat nepřijatelné, aniž bychom se pokusili zastavit příval. Jako politici jsme povinni uchovat naši zem pro naše děti,“ zdvihá varovně prst.

„Chystáme se zopakovat fatální chybu Výmarské republiky? Ustupujeme islámu, protože naše závazky vůči svobodě již jsou mrtvé? Ne, to se nestane. Nejsme jako paní Merkelová. Nesmíříme se s islamizací jako nevyhnutelnou. Musíme svobodu udržet naživu,“ nabádá posluchače, kteří souhlasně pokyvují a přerušují ho potleskem.

Wilders může být spokojen. Přijel jen pár dní potom, co se holandské strany shodly na menšinové vládní koalici Liberálů a Křesťanských demokratů, ve které jeho strana sice nebude, ale hraje v ní klíčovou roli, protože jí dodá potřebnou podporu. Svým způsobem tak je nejdůležitější součástí vlády, i když zůstane v opozici. To je asi nejlepší z možných řešení, protože převážně na protestu postavená partaj by vstupem do vlády ztratila protestní étos. Takto má Wilders vliv i opoziční bonus.

O Němcích jsem už několikrát slyšel, že co do spontánnosti jsou spíše chladní a při projevech nepodléhají emocím. Zde to ale tak nevypadá. Potlesk, souhlasné výkřiky a na závěr proslovu téměř nekončící ovace vestoje. Wilders se usmívá. Němci mi rozumějí, může si po dnešku spokojeně říci.

Pak následuje pózování pro fotografy a politik obklopený suitou tělesných strážců pomalu odchází zadním vchodem do útrob hotelu. Za pět minut odlétá na letiště a vrací se do Nizozemska.

Přednáška trvala asi hodinu a půl. Švitoření a hukot poté pokračují v předsálí, kde všichni vzrušeně debatují o tom, co Wilders před malou chvílí Němcům vzkázal.

„Ať se vaše země v minulosti jakkoli provinila, současná generace za to nenese odpovědnost. Ať se v minulosti stalo cokoli, není to důvod trestat dnešní Němce. Ale také vás to neomlouvá z povinnosti bojovat za vaši svébytnost. Nesmíte jen jediné, nesmíte opakovat minulé chyby,“ apeloval Wilders na Němce.

A pokračoval: „Jste povinni postavit se vedle všech, kdo jsou islámskou ideologií ohroženi, ať je to stát Izrael, nebo vaši židovští spoluobčané. Výmarská republika odmítla bojovat za svou svobodu a byla pohlcená totalitní ideologií. Mělo to katastrofální důsledky pro Německo, zbytek Evropy a svět. Neodmítejte opět bojovat za svou svobodu,“ prosí Němce.

Nemohl také nezmínit nedávno vydanou knihu nyní už bývalého bundesbankéře Thila Sarazina, která v Německu vyvolala ostrou debatu. V knihkupetví ji mají za dvacet dva euro na stolku s novinkami. Kromě toho, že je novinkou, je také bestsellerem.

„Dvacet let po německém sjednocení dorostla generace, která necítí vinu za své němectví. Nejčerstvější vyhrocená debata o knize Thilo Sarrazina ukazuje, že Německo se smiřuje samo se sebou,“ vysekává Wilders poklonu politikovi, který je sice z levicového SPD, ale na rozdíl od svých kolegů se nebojí označit problém své země tím správným slovem. Krach integrace, který vede k tomu, že Německo kvůli přílivu zaostalých a zaostávajících imigrantů hloupne.

Sám prý zatím knihu Dr. Sarrazina nečetl, ale ví, že zatímco vládnoucí politkorektní establishment jeho myšlenky nestačí odsuzovat, velká většina Němců si uvědomuje, jak důležité a naléhavé téma bankéř otevřel. Německo rezignuje samo na sebe, varuje Sarrazin a naléhá na Němce, aby ten proces zastavili.

„Ohromný zájem o jeho knihu ukazuje, že mnoho Němců to vidí podobně. Němci si nepřejí, aby se jim Německo zrušilo před očima, navzdory vší indoktrinaci, kterou museli absolvovat. Německo se přestalo stydět, našlo svou národní hrdost,“ hlásá Wilders a sál mu pozorně naslouchá.

„Německo plné mešit a zahalených žen už nebude Německo Goetha, Schillera a Heineho, Bacha a Mendelssohna. Pro nás pro všechny by to byla ztráta. Musíte proto chránit a ctít vaše národní kořeny. Jinak nedokážete uchránit svou svébytnost a stanete se ztraceným národem, národem bez svobody. A zbytek Evropy tu svobodu ztratí s vámi,“ zakončil svůj proslov.

Ani se nedivím, že byli Němci jeho projevem tak nadšení. Po desetiletích politické korektnosti jim konečně někdo řekl, aby byli na svou zemi zase hrdí.

Někdo by se toho mohl obávat. Ale cesta do pekel vede spíše s Německem politicky korektním, než hrdým.

www.eurabia.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Islám. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s