REDAKTOR vs. iDNES (díl 1.)

Tereza Holanová

seminární práce do předmětu Úvod do etiky žurnalistické práce (V. Moravec) na téma známého, 3/4 roku starého sporu A. B. Bartoše a redakce domácího zpravodajství iDNES.cz.
Podle Etického kodexu novináře, který přijal Syndikát českých novinářů v roce 1998, platí, že se novinář nesmí při své práci věcně odchylovat od pravdy. Tuto pravdu by měl respektovat bez ohledu na důsledky, keré to pro něj může mít. Dále by měl vyhledávat informace, které slouží k všeobecnému zájmu, i přes překážky. Fungují ale tyto zásady i v praxi? A jaký na ně může mít vliv vztah média k vlastníkovi, případně k zájmu jeho země?

Jako téma své práce jsem zvolila příklad neshody redaktora iDNES.cz Adama B. Bartoše se svým zaměstnavatelem. Výklady konfliktu jsou k dispozici dva: Bartošův a šéfredaktora iDNES.cz Michala Hanáka.
Podle Bartoše se tématem sporu stal jeho způsob informování o Lisabonské smlouvě a kritický pohled na evropskou integraci. Ten se lišil od celoredakčního přístupu, jenž byl podle Bartoše formován pohledem německého vlastníka, který prosazoval tehdejší zájmy vrcholné německé politiky: uvést připravovanou smlouvu v platnost a podpořit její konečnou ratifikaci v České republice. Protože Bartoš nereagoval na upozornění, aby zprávy kritické k Evropské unii přestal vydávat, byl nakonec propuštěn.
Hanák Lisabonskou smlouvu za příčinu ukončení spolupráce s Bartošem však nepovažuje. Jeho odchod vysvětluje následovně: „Ukončil jsem s ním spolupráci především kvůli nekázni a sporům o to, co je a co není zpravodajstvím v nejširším smyslu slova. O Lisabonské smlouvě jsme se taky bavili, ale nesehrála hlavní roli.“[1]
Adam Benjamin Bartoš nastoupil do redakce nejčtenějšího zpravodajského portálu v Česku iDNES.cz v roce 2007.[2] Věnoval se především domácímu zpravodajství, konkrétně politice. V roce 2008 informoval například o prezidentských volbách, později monitoroval dění ve vládě Mirka Topolánka, například kauzu lidoveckého ministra Jiřího Čunka. Z jeho článků lze vysledovat, že se od počátku svého působení věnoval dění okolo prezidenta Václava Klause, ať už v souvisloti s jeho zvolením do druhého funkčního období nebo s  bojem proti sílící evropské integraci.
Přestože v Bartošově profilu najdete články na spoustu dalších témat, jako jsou prasečí chřipka, zavedení víz pro Čechy cestující do Kanady, činnost úřednické vlády nebo příprava předčasných voleb, dění ohledně vyjednávání Lisabonské smlouvy sledoval systematicky a podrobně. Kromě toho, že se o problematiku zajímal o ní podle svých slov psal proto, že jí jako jeden z mála v redakci rozuměl, neboť se tématem zabýval od samého začátku. To samo o sobě není nijak neobvyklé, schvalování a protestům proti dokumentu Evropské unie se věnovala většina čekého tisku i on-line médií. [3]
„Média obecně o Lisabonské smlouvě psala, jak se situace stávala vyhrocenější a budoucnost smlouvy se přenášela do ČR, více a více. Málokdy ale dala prostor odpůrcům Lisabonské smlouvy. Zaznívaly často jen argumenty jedné strany – proč je třeba smlouvu přijmout. Nikdo si příliš nelámal hlavu tím, zda ta smlouva náhodou není nevýhodná,“ tvrdí Bartoš.[4] Dělí se také o svoji další zkušenost: například ve zpravodajství ČTK byl podle něj v každé zprávě „povinný“ poslední odstavec o tom, že je lisabonská smlouva pouhým dokumentem EU. Jeden z „doplňujících odstavců“ ČTK vypadal následovně (3. 11. 2009): Lisabonskásmlouva má reformovat fungování Evropské unie a podle zastánců dokumentu učiní sedmadvacítku akceschopnější… Klaus svým podpisem odblokoval především debatu o jméně „evropského prezidenta“ a obsazení nové evropské komise, které již na neoficiálních jednáních zaměstnávají lídry sedmadvacítky a původně se měly řešit už na nedávném říjnovém summitu EU… Pro EU skončila Klausovým podpisem několikaletá složitá debata o reformě institucí.“

Při podrobnějším čtení jsou rozdíly mezi Bartošovými texty a články na ostatních on-line serverech, které zřejmě mnohdy vznikly pouhou modifikací servisu ČTK, patrné. Bartošovy články obsahují více Klausův euroskepticismus a konstatují situaci jako by pohledem prezidenta. Chybí tu vysvětlení, proč je Lisabonská smlouva významná, které bylo až do listopadu 2009 hojně obsažené v českých denících i týdenících, ale i méně nápadné přívlastky a charakteristiky, pomoci kterých se ostatní média nepřímo stavěla do obránců smlouvy.
Server Týden.cz například často používal spojení „klíčový“ nebo „reformní“ dokument nebo že má smlouva dát pravidla budoucímu fungování EU. Server iHned.cz používal v souvislosti s euroskeptiky spojení „překážka“, „komplikace a průtahy“, Aktuálně.cz v den podpisu smlouvy napsal: „Senátoři, kteří stížnost podali, se snažili rozhodnutí ústavním soudcům co nejvíce znepříjemnit a verdikt oddálit.“ Obvyklá byla prezentace odpůrců smlouvy z řad senátorů ODS jako překážky nebo charakteristika Václava Klause jako „největšího problému“ smlouvy. Celkový obraz smlouvy v médiích proto na mne i na další oslovené lidi působil jako pozitivní.

[1] HANÁK, Michal: interview (13. 5. 2010)
[2] KRÁL, Ludvík: Rozovor s bývalým novinářem iDNES o mediální manipulaci [online]. c.2010
[3] Pomineme-li Bartošovu připomínku, že většina novinářů znala Lisabon po dlouhou dobu pouze jako místo, kam pojedou příští rok na dovolenou, a tématu se začala věnovat až poté, co se Irsko vyjádřilo v referendu proti vstupu.
[4] BARTOŠ, Adam, B.: interview (17. 6. 2010)

1 komentář u „REDAKTOR vs. iDNES (díl 1.)

 1. Dobrá práce,

  a právě proto pochybuji, že vás za ni pan Moravec upřímně pochválí.

  Minulý rok jsem se účastnil jeho přednášky na naši univerzitě v Ostravě, kterou jsem po urážkách hlavy státu s nechuti předčasně opustil, jeho invektiva na adresu hradu se opravdu nedala vydržet.

  Pro zajímavost ještě uvedu, že jsem žádal o povolení k pozvání pana Macha (jako vedoucího představitele CEPu, ne jako politika) na stejné pódium, na kterém měl prostor pan Moravec, ale byl jsem odmítnut pro nedostatečnou garanci apolitičnosti pana Macha, celkem ironie, že? Mám to zkusit po volbě nové děkanky, pak by se o tom prý dalo znova pouvažovat…

  Zdraví Tomáš Kupec

  http://tomaskupec.blog.idnes.cz/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s