SCHWARZENBERGOVU TOP 09 SPOLUZAKLÁDAL HAVEL

Očití svědci viděli před rokem exprezidenta Václava Havla na schůzkách v hotelu Hoffmeister spolu s tvářemi nové strany.  24. března 201016:39

Sociální demokracie v úterý objevila Ameriku. Svolala tiskovou konferenci, aby novinářům sdělila, co už většina z nich dávno ví. Že se na vzniku TOP 09 dohodl předseda ODS Mirek Topolánek s tehdejším ministrem financí za KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem dlouho předtím, než byl vznik nové strany loni v létě oficiálně ohlášen.

O vzájemném spojenectví totiž mluvili oba politici celkem otevřeně. Otázkou tak pouze bylo, kdy se takto dohodli. Podle ČSSD, která se odkazovala na vlastní Topolánkovo přiznání z projevu pro americkou obchodní komoru, to bylo už před sedmi lety, kdy takový plán vznikl. Realizován byl ale až loni, kdy preference ODS začaly povážlivě klesat.

Sociální demokraté tak neřekli nic objevného. Méně se ale ví o tom, že na vzniku TOP 09 se podílel i bývalý prezident Václav Havel.

To činí ze strany, médii připisované hlavně Miroslavu Kalouskovi, partaj, kterou – alespoň skrytě a zdálky – může ovlivňovat bývalý prezident a lidé jemu naklonění. Ostatně předsedou této strany je bývalý Havlův prezidentský kancléř Karel Schwarzenberg.

Podle informací redakce Prvnizpravy.cz se totiž Havel účastnil několika schůzek spolu s Miroslavem Kalouskem, Mirkem Topolánkem a Karlem Schwarzenbergem.

Podle svědectví zdroje, který si nepřál být jmenován, byl Havel spatřen ve společnosti výše zmíněných politiků a také finančního magnáta Zdeňka Bakaly na několika setkáních v pražském hotelu Hoffmeister.

Stalo se tak loni v dubnu a v květnu, tedy v době, kdy se ještě o vzniku TOP 09 veřejně nevědělo. Kalousek se Schwarzenbergem totiž stranu představil až v červenci.

„Plán TOP 09 se zrodil na dvou dubnových a květnových schůzkách v Hoffmeisteru v sestavě Havel, Topolánek, Schwarzenberg, Kalousek,“ řekl zdroj pro Prvnizpravy.cz.

Schůzek se účastnil i uhlobaron a mediální magnát Zdeněk Bakala, který je Schwarzenbergovým známým a patří k ohruhu příznivců exprezidenta Havla. Schwarzenberg sám později přiznal, že se Bakala nabízel, že pomůže novou stranu finančně podpořit. Bakala je také zakladatelem prohavlovského sdružení Lípa.

Havlova tajemnice: Schůzky byly, ale ne kvůli TOP 09

Tajemnice prezidenta Havla Sabina Tančevová sice popřela, že by se Havel na vzniku strany podílel, potvrdila ale, že schůzky proběhly.

Podle Tančevové Havel v Hoffmeisteru ve zmíněné době byl, důvod byl ale odlišný. „Václav Havel byl na jaře dvakrát na společenské večeři v hotelu Hoffmeister se svou chotí a manželi Bakalovými, protože pan Bakala je předsedou správní rady Knihovny Václava Havla,“ odpověděla.

„Na druhé večeři byl přítomen i pan Schwarzenberg, který je mimo jiné zakladatelem Knihovny Václava Havla. Pan Kalousek přítomen nebyl ani v jednom případě,“ dodala Havlova mluvčí.

Odmítla ale, že by Havel stranu spoluzakládal. „Václav Havel se na vzniku strany TOP 09 nepodílel. Vůbec v té době o vzniku strany netušil,“ řekla.

Dotaz rozlítil Karla Schwarzenbega. „To jsou pitomosti, pohádky. Jak to může vědět? Byla u toho? Pokud nebyla, jak to může tvrdit?“ zlobil se v telefonu na slova tajemnice.

„To tvrdila něco úplně blbýho. Mluví o něčem, o čem nic neví. Protože, jak známo, já s Havlem podpořil ještě zelené ve volbách do Evropského parlamentu a pak jsme se rozdělili. Havel zůstal u zelených, já se vydal jinou cestou,“ řekl Schwarzenberg pro Prvnizpravy.cz. „S odpuštěním to jsou kraviny. Ať mi zavolá a řekne mi, odkud ty informace má. To je s odpuštěním blbost. Nic takového nebylo,“ dodal.

Schwarzenberg řekl, že se o nové straně s Havlem vůbec nebavil. Věděl prý, že jeho srdce patří zeleným a nechtěl ho proto novou stranou obtěžovat. „Kdo tohle vymyslel? To jsou všechno pohádky,“ uzavřel rozzlobeně.

Schůzky popřel i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „Mohu vám s naprostou jistotou říci, že žádná taková schůzka nebyla, ani v hotelu Hoffmeister, ani nikde jinde. Jsem si tím absolutně jist. Pokud vám to řekla tisková mluvčí kohokoli, kousla ji pravděpodobně tarantule,“ řekl Kalousek.

„Je to lež a provokace,“ ohradil se pro Prvnizpravy.cz předseda ODS Mirek Topolánek.

www.prvnizpravy.cz

1 komentář u „SCHWARZENBERGOVU TOP 09 SPOLUZAKLÁDAL HAVEL

  1. Ještě trochu snahy a dostanete – vy, Petřík, Semín aj. – konzervativní pohled na svět tam,kde byl marxismus v 80. letech: do tak hluboké krize, že se z ní už neprobere. Tento článek byste mohl nazvat podle Jana Vodňanského – Ej, moja paranoia.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s