ŠVEJNAROVY DLOUHÉ PRSTY

Jan Švejnar. Jméno, které před prezidentskou volbou u nás slyšel jen málokdo. Přesto je nyní vytahováno jako králík z klobouku, kdykoli je třeba najít nějakého kandidáta. Čeští politici přitom netuší, s kým mají tu čest.

O Švejnara už měli zájem zelení, lidovci i sociální demokraté. Jednou ho chtějí vyslat do Senátu, jindy ho nominují jako eurokomisaře, aby ho později tlačili do vlády jako ministra.Naposledy se se Švejnarem-ministrem vytasila před týdnem sociální demokracie. Prý s ním vyjednává, zda by byl ochotný převzít resort školství, pokud Jiří Paroubek vyhraje volby a sestaví vládu.

Švejnar, jak je jeho zvykem, mlží a dělá, že přílišný zájem nemá. Nakonec ale možná kývne. Proč by také ne, když už pracoval pro tolik jiných zemí…

Protože tak možnost Švejnarova angažmá v české politice stoupla, není od věci si něco málo o panu Švejnarovi připomenout.

Švejnar je typický kosmopolita, člověk levicového smýšlení, napojený na vlivné americké kruhy. Zná se například dobře s Madeleine Albrightovou a dalšími lidmi politického směru, který Albrightová představuje.

Je šéfem ústavu mezinárodních vztahů na Michiganské univerzitě. Pracoval pro Rockefellerovu Council of Foreign Relations (CFR, Rada pro mezinárodní vztahy), elitní skupinu se světovládnými sklony, která spolu s Trilaterální komisí, skupinou Bilderberg či Římským klubem tvoří jakousi „stínovou globální vládu“, známou pod tajným názvem Kulatý stůl.

Pravidelně se účastní přísně utajovaných schůzek skupiny Bilderberg, která už od padesátých let plánuje vznik jednotného evropského superstátu a následnými politickými kroky ho také uskutečňuje.

Už před pádem komunistického režimu Čechoameričan Švejnar vypracovával ekonomické analýzy zemí východního bloku. Dobře věděl, kdy, co a kde praskne.

V Česku spoluzaložil organizaci CERGE, financovanou maďarským finančním spekulantem (a ředitelem CFR) Georgem Sorosem a mnoha nadnárodními firmami, nadacemi a společnostmi.

Švejnar byl dlouholetým poradcem exprezidenta Václava Havla. Kupodivu ale radil i dalším českým politikům a to napříč politickým spektrem – Zemanovi, Špidlovi, Paroubkovi, Topolánkovi, Sobotkovi, Urbanovi, Bursíkovi či Kalouskovi.

Švejnar nepůsobil jen v celé řadě dozorčích rad (ČSOB, Telecom, GE Capital Bank), ale je i poradcem nejrůznějších mezinárodních institucí, vlád a velkých podniků.

Pracuje tak například pro Světovou banku, Mezinárodní měnový fond či Evropskou banku pro rekonstrukci a rozvoj.

Když kandidoval na prezidenta, sliboval, že bude usilovat o rozvoj naší země. Zkušenosti na to má – pracoval totiž i pro Costa Ricu, Turecko, Jugoslavii, Maďarsko, Polsko, Rusko, Vietnam, Litvu. Radil či radí politikům Brazílie, Chile, Guyany, Mexika, Číny, Jižní Koreje, Nepalu, Srí Lanky, Ghany, Senegalu, Tuniska, Slovinska či Srbska.

Švejnar otevřeně mluví o Novém světovém řádu, který přichází a ve kterém už státy a hranice ztrácí svůj význam. Je velkým zastáncem globalizace.

Co to vše znamená? Že Švejnar mnohem více pracuje pro mezinárodní zájmy, především zájmy USA, ale i zájmy bankéřů a různých nadnárodních korporací, než zájmy České republiky.

Švejnarovo napojení na CFR je důležitou indicií, že jeho snaha proniknout před dvěma lety na post hlavy státu nebyla jen jeho osobní ambicí, jako spíše plánem vlivných mocenských struktur a mocných institucí, které si chtěly posílit vliv na dění v Česku.

Že se to tehdy nepodařilo, byl malý zázrak. Švejnara bychom ale neměli podceňovat. I jako případný ministr by mohl být pro Českou republiku rizikem.

www.prvnizpravy.cz

1 komentář u „ŠVEJNAROVY DLOUHÉ PRSTY

  1. Svatá pravda! Zajímavá je také Švejnarova studie, která sugeruje privatizaci iráckého ropného průmyslu do rukou nadnárodních koncernů, kterou sepsal v roce 2003. Jeho věrnost „věci“ je zřejmá. Studii lze stáhnout zde: http://www.ulozto.cz/4371063/a-strategy-for-the-economic-reconstruction.pdf
    Jeho kontakty na Marshallovu nadaci pro kterou dělal i Vondra je dalším zádrhelem v jeho příkladném působení…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s