Jsem homofob? Podle příručky ano

Nikdy jsem si to o sobě nemyslel, ale říká to o mně příručka pro učitele základních a středních škol. Publikace „Homofobie v žákovských kolektivech“, která vzešla z dílny – koho jiného než – Michaela Kocába, mne cele usvědčila.

Stojí to tam černé na bílém. Trpím předsudky, jsem nenávistný, bojím se, zkrátka – musím být homofob. Jinak to ani nejde.

Jsem homofob nejspíše už proto, že knížku samu o sobě shledávám jako špatnou. Ne pouze zbytečnou, ale vyloženě škodlivou. Přirozené chování a názory perzekvuje, odchylné (úchylné) chování a myšlení naopak povyšuje na něco přirozeného. Homosexualitu prezentuje jako zdravý životní styl.

Asi budu homofob, protože se směji teoriím o genderu. Věřím v přirozené rozdíly mezi muži a ženami, na rozdíl od příručky, která biologické i další odlišnosti mezi pohlavími popírá.

Z homofobie mne asi usvědčuje i to, že nepřijímám v brožuře běžně prezentovaný názor, že homosexualita je vrozená a nic se s tím nedá dělat. Není vrozená, často je naučená, a tato příručka pomáhá učit další a další mladé lidi, aby s homosexuální úchylkou experimentovali.

Mám zřejmě homofobní názory, neb jsem zásadně přesvědčen, že heterosexuální chování je nadřazené všem ostatním (příručka tomu říká heteronormativita). Jakékoli jiné než heterosexuální projevy považuji za úchylku. To je ale podle publikace právě jádro homofobie.

Podle příručky trpím homofobií, protože jsem se našel v některých příkladech, na kterých brožura homofobii popisuje. Například i já bych se začal stranit spolužáka-gaye, pokud bych poznal, že ho přitahuji. Podle příručky ale i to, že člověk ignoruje a přehlíží homosexuálně orientovaného a nechce se s ním sprchovat ve společné sprše, je homofobie.

Podle příručky nemohu nebýt homofobem, protože homosexualitu nepovažuji za normální, zatímco příručka o normálnosti homosexuality mluví téměř na každé stránce. Nemohu si pomoci, mně na tom nepřijde normálního vůbec nic.

Homofobie je u mne jasná věc, protože jsem muž. Příručka tvrdí, že homofobické předsudky jsou silnější mezi muži než mezi ženami. Že by autoři uznávali rozdíly mezi pohlavími?

Další příklad mé homofobie podle příručky je rovněž zdrcující – používám homofobní jazyk. Když jsem například s kamarády, s manželkou nebo s jinými normálně uvažujícími lidmi, homosexuálové pro mne nejsou GLBT komunita, ale říkám jim asi tak, jako Marek Benda.

Budu nejspíše označen za homofoba, protože mi připadají úchylná cvičení, která příručka na konci doporučuje. Při představě, že v roce 2085 budou kluci chodit jen s klukama, se musím oklepat.

Že mne asi postihla homofobie, poznám i z toho, že nemohu překonat vrozený odpor ke všemu, co homosexualitou zavání. Cokoli je s homosexualitou spojené, je mi nepříjemné. Například mám-li napsat nějaký článek a potřebuji-li si za účelem informací kliknout na stránky gay a lesbických skupin, ostýchám se, musím se překonávat. Nechci, aby si někdo myslel, že k nim patřím. Vadí mi obrázky líbajících se mužů. Připadá mi to odporné. Nejraději bych pro ten závadný obsah zmáčknul Kocábovo červené bezpečnostní tlačítko.

Homofobie je ve mně hluboce zažraná, jak jinak si vysvětlit, že příručkou doporučovaný postup, aby se o homosexuálech běžně mluvilo ve všech učebnicích, mi přijde zvrácený. Nechtěl bych své děti posílat do školy, kde si matematiku budou cvičit na příkladech Petra s Matějem, kteří si vybírají společnou pohovku.

A takto bych mohl pokračovat.

Pokud je toto vše homofobie, pak jsem homofob. A nestydím se za to.

www.prvnizpravy.cz

14 komentářů u „Jsem homofob? Podle příručky ano

 1. nevadi vam, ze si Vas text prebral znamy neonacista, zidobijec, konspiracni teoretik a popirac holocaustu, nejaky Stwora a vydelava na nem tim, ze ho umistil na svem konspiracnim serveru zvedavec.cz kde prodava reklamu? Fakt chcete spolupracovat s deprivovanymi antisemity a konspiracnimi teoretiky?

  • Milý pane Silbersteine, kdybyste byl pozornější(a poněkud informovanější), tak byste si mohl všimnout, že pan Stwora na svém webu tento text uveřejnil pod jménem autora tzn. pana Bartoše a zároveň k němu přidal i odkaz na páně Bartošův blog. Nebuďte tak hrrrr…..-))

 2. Vážený pane Bartoši,

  právě jsem dočetl Váš článek a musím říct, že mi vyloudil úsměv na rtech. Nikoli proto, že by byl vtipný, ale z důvodu, že jsem se pro jistotu podíval na kalendář, abych zjistil, zda jsem se náhodou nepohnul v čase a neocitl se kdesi hluboko v minulosti.
  Vaše názory Vám nelze brát, jelikož na ně máte právo.
  Ovšem nic nemění na tom, že jsou pro můj podle Vás úchylný homosexuální mozek téměř neandrtálské. Nejde o to, že bych si Vašimi výroky připadal nějak napadený či dotčený, protože já osobně si s podobně smýšlejícími lidmi hlavu ani v nejmenším nelámu. Jsem homosexuál, ale rozhodně ne žádná princezna, tak že ve chvíli, kdy se ke mně chová někdo výrazně netolerantně a považuji-li jeho jednání za urážlivé, vyřídím si to s takovým člověkem čistě „heterosexuálním“
  způsobem – normálně mu dám přes tlamu.:-)
  Naštěstí se pohybuji mezi inteligentními a tolerantními lidmi s názory odpovídajícími současnému letopočtu, tak že k žádným inzultacím docházet nemusí. Nerad bych však působil, jako člověk, který své problémy řeší pažemi. Není tomu tak a z toho důvodu momentálně používám ruce při psaní na počítačové klávesnici.

  Vezmu to postupně.

  To, že ona příručka shledává homosexualitu zdravým životním stylem, považuji za naprosto logické. A to proto, že homosexualita je věcí VROZENOU. Tím si můžete být jist. A váš názor, že ….“Není vrozená, často je naučená“…., je jeden z největších blábolů, co jsem měl za svůj 31 letý život možnost slyšet. Zajímalo by mě, jak si představujete, že někdo někoho učí být homosexuálním.-))))) To prostě nelze. Každý člověk se rodí s jednoznačně danou orientací, jejíž projevy přicházejí dříve či později v závislosti na prostředí, ve kterém daný člověk dospívá. Já jsem se například celé dětství pohyboval výhradně v heterosexuálním prostředí a přesto si uvědomuji první rysy své „úchylné“ orientace již v předškolním věku. A vězte, že mne mí rodiče, ani rodinní příslušníci, ani ve škole a ani kamarádi – zkrátka nikdo – nic neučil.
  Laicky řečeno – pokud Vás jednou vzrušují ženy, nelze, abyste se stal homosexuálním a stejně tak je to s lidmi, které vzrušují muži. Mohu dát ruku a klidně celé tělo do ohně za to, že by ze mě heterosexuála neudělala ani ta nejlepší „učitelka“..-))
  Víru v přirozené biologické rozdíly mezi ženami a muži Vám nikdo nebere, ale to nemá se sexuální orientací nic společného.
  Sex. orientace je věcí genetiky a s tou se zkrátka nic dělat nedá.

  …….“Tato příručka pomáhá učit další a další mladé lidi, aby s homosexuální úchylkou experimentovali.“…….
  To je opět totéž – ani kniha, ani film, ani sebesmyslnější našeptávání nemůže nikoho přimět k jakýmkoli experimentům, pokud je tyto nevzrušují a nemají touhu něco vyzkoušet.

  Píšete zde, že jste zásadně přesvědčen, že heterosexuální chování je nadřazené všem ostatním (příručka tomu říká heteronormativita). A jakékoli jiné než heterosexuální projevy považujete za úchylku.

  Právě přesvědčení o tom, že cokoli je nadřazeno čemukoliv jinému, přivedlo svět k mnohým fatálním konfliktům a bohužel to zdaleka nekončí.
  Jediná nadřazenost, kterou jsem ochoten v této věci připustit, je fakt, že k plodnému pohlavnímu spojení může dojít pouze mezi mužem a ženou. Věřte, že fungovala-li by oplodnění i mezi stejným pohlavím, asi byste se divil, jak by dneska svět vypadal.-))

  Dále

  „Například i já bych se začal stranit spolužáka-gaye, pokud bych poznal, že ho přitahuji. Podle příručky ale i to, že člověk ignoruje a přehlíží homosexuálně orientovaného a nechce se s ním sprchovat ve společné sprše, je homofobie.“

  No to bych řekl, že je! Kdybyste se začal stranit svého spolužáka odlišného etnického původu, ignoroval ho a nechtěl se s ním sprchovat ve společné sprše….co by to bylo? Dle mého projev rasismu.

  A o to právě jde. Tato příručka má učitelům pomoci k tomu, aby své žáky od ranného mládí přiváděla k toleranci, která tolik ve společnosti chybí. Ne k tomu, aby se heterosexuální děti „učili“ stát se homosexuálními.:-)

  ……“Homofobie je u mne jasná věc, protože jsem muž.“…… Další to blábol. Mírně mi to také zavání diskriminací žen. Copak ženy nemají právo na homofobii?.-)))

  Dále bych Vás rád vyvedl z jednoho omylu, kterým trpí většina podobně smýšlejících mužů, jako jste vy.
  A to: mylně se domnívají, že díky své heterosexualitě a tím pádem „mužnosti“ se automaticky stávají cílem homosexuálů a tito nemyslí na nic jiného než jak je dostat.-) Naprosto vedle, pane Bartoši, naprosto vedle.
  Zvláště pak v ČR. Jak ze svých vlastní tak z bohatě ověřených zkušeností jiných, Vás mohu ujistit, že to mu tak zdaleka není. Proč? Protože bohužel stále obrovské množství heterosexuálních mužů, je řekněme poněkud pozadu v péči o sebe samého.
  Ověřit se to dá téměř kdekoli. Nejlepší je jít do jakéhokoli prostředku hromadné dopravy a nemít rýmu. Vím, že tyto typy mužů si tak připadají o to heterosexuálnější, což jim nikdo nebere, ale o „toto“ homosexuálové skutečně příliš zájem nemají. To mi věřte.

  …..“Další příklad mé homofobie podle příručky je rovněž zdrcující – používám homofobní jazyk. Když jsem například s kamarády, s manželkou nebo s jinými normálně uvažujícími lidmi, homosexuálové pro mne nejsou GLBT komunita, ale říkám jim asi tak, jako Marek Benda.“……

  O Vašem vyjadřování ve smyslu titulování homosexuálů netřeba hovořit….to si dovedu představit a Vy máte právo si říkat co chcete.
  Navíc homosexuálové se mezi sebou titulují zdánlivě daleko homofobněji, než si dovedete představit. Vy se svou manželkou, kamarády a panem Bendou se můžete klidně „ubuzerantovat“, ovšem do školy nic takového nepatří!!

  Dále nevím, proč lezete na stránky s gay a lesbickou tématikou, když je Vám to tak odporné. Zdůvodňujete to tím, že je tomu v případě, kdy na toto téma musíte něco napsat. Nemusíte, pane Bartoši. Respektive byste ani neměl, jelikož Vaše názory na dané téma jsou řekněme mírně mimo a příliš věci nerozumíte. Ale to už je tady u nás tak nějak zvykem – mluvit a psát o věcech, o kterých mám málo znalostí, ale mám na ně vyhraněný názor, tak píšu. Při ctení tohoto článku mi taktéž ono zmiňované červené tlačítko přišlo na mysl.

  …….“Homofobie je ve mně hluboce zažraná, jak jinak si vysvětlit, že příručkou doporučovaný postup, aby se o homosexuálech běžně mluvilo ve všech učebnicích, mi přijde zvrácený. Nechtěl bych své děti posílat do školy, kde si matematiku budou cvičit na příkladech Petra s Matějem, kteří si vybírají společnou pohovku“…..

  To že je hluboce zažraná, je dost zřetelné. Zkuste Ariel…třeba to pomůže:-))

  V učebnicích by se mělo mluvit o všem, co je součastí světa, ve kterém žijeme.
  Vám přijde zvrácené, aby se mluvilo o gayích v učebnicích a mně přijde zvrácené, že se z učebnic postupně začíná vytrácet spousta historických faktů a událostí, které mají sloužit k tomu, aby si děti a studenti uvědomovali, co za zvěrstva se v historii děla a z čeho sa mají poučit. A bohužel jsem měl možnost si sám ověřit, jak spusta dnešních lidí kolem 18 roku věku má naprosto omezené znalosti takových prasáren, jako je fašismus, komunismus, bigotní formy náboženství, omezování lidských svobod a projevů apod.
  To je zvrácené, pane Bartoši. A to jestli si budou cvičit matematiku na přikladech Petra s Matějem nebo Anči a Marušky nebo Filomény a Kryšpína, je vzhledem k tomu, že by z nich měli vyrůstat svobodně smýšlející lidé se schopností vytvářet si vlastní názory a úvahy a ne se řídit tím, co jim doma napovídá jejich homofobní otec, zcela zanedbatelné.

  Vy jste homofob, já jsem buzna jako víno, ale každopádně jsme lidi, žijící na jedné planetě, navíc v jedné zemi a měli bychom se respektovat a tolerovat.
  A z toho by měla vycházet jakákoli školská příručka.

  S úctou
  Lukáš Kumpricht

 3. Milý pane,
  buzeranti byli na světě od nepaměti, a tak tomu bude dál. Většinová společnost civilizovaného světa totiž postaví mimo zákon zlomyslné nácky spíš, než neškodné buzeranty. Buzeranti se totiž nechlubí svou nenávistí a nemají idealistické představy o světě. Čímž lidi spíš baví, než jim vadí. Narozdíl od vás. Být hrdý na to, že jste homofob je být hrdý na svou slabost. Buďte trochu víc chlap.
  Nepřál bych vám aby se vám narodilo homosexuální dítě, protože byste z něj udělal duševního mrzáka a sám zažil jaké to je být nenáviděný.

 4. Hodně heterosexuálů, kteří se považuji za „tvrdé“ chlapy, trpí homofobií jen proto, že se bojí, že by při kontaktu s homosexuály nebo buzním prostředím zakolísali ve své mužnosti a prostě by se jim třeba postavil. Toho se musí vyvarovat a proto všude rozhlašují nenávist.

 5. Pane Bartoši,
  palec nahoru, konečně někdo říká věci které si většina mužů myslím, ale aby nebyli „nekorektní“ držej hubu.

  A pane Kumprichte – já chápu že vám vaše orientace přijde „normální“ Ale současný trend dělat z toho normální stav, tedy že by měli bejt homosexuálové skoro všichni mě opravdu vadí. protože je proti společnosti a její podstatě.
  Jsem ochoten tolerovat jako jsem toleroval celý život. Ale systém má vychovávat k normálnímu udržitelnému chování, tedy k chování zajištující reprodukci společnosti. Ne k tomu aby nezralí co mají v pubertě starosti sami se sebou a formují se, byli vystaveni tlaku „hodných teplých strýčků“

 6. Homosexualita je u někoho vrozená a u někoho naučená. Homofobii bych definoval jako takové chování heterosexuála k homosexuálovi, které je založeno na předsudku, čili aniž bych o daném člověku věděl, jak na tom je právě on, zařadím si ho do škatulky „naučená homosexualita“. Problém to činí zejména lidem s tou naučenou homosexualitou, resp. lidem, kteří svou sexuální orientaci pociťují jako měnitelnou, nestabilní. Funguje tu jednoduché „podle sebe soudím tebe“. To, co pociťuji u sebe, musí být fakt obecně platný pro všechny. Klasický příklad nepokory před poznáním vesmíru.

 7. Andreas: Jste paranoidní ohledně „hodných teplých strýčků“. I oni mají širší rodinu, mají sourozence, synovce, neteře. Není jim lhostejná budoucnost planety. Sounáležitost s lidstvem se nerealizuje pouze na základě vztahů rodič-dítě. A nepovažujte homosexuála za duševně nemocného člověka, který trpí chorobnou představou, že všichni by měli být homosexuální.

 8. Šimek: Podívejte se, možná jsem paranoidní a možná mi to jen vkládáte. Já cítím silný společenský tlak, zvláště na dospívající, ve smyslu homosexualita je tak moooc noromální, že se neboj to zkusit s kamarádem, třeba se ti to bude líbit. Netvrdím že tento trend vyvíjejí jen Homosexuálové, pravděpodoně si na nich hřeje polívku i spousta „multikulti korekních“
  žvanilů. Každopádně ho nepovažuji za správný pro rozvoj společnosti. A budu dělat maximum proto aby tudy vývoj nešel. Přesto jsem ochoten tolerovat.

 9. Já to vidím asi takhle. Pokud je člověk jaksi inteligentní, tak prostě nebude řešit, že někdo má jinou sexuální orientaci než většina. Vadí mi spíše ta věc, když vůbec řvoucí menšině většina ustupuje.
  Ať si homosexuálové mají registrovaná partnerství, ať se můžou informovat o zdravotním stavu druhého, ať po sobě ze zákona dědí, ale nemusí se chvástat a vytrubovat na ostatní.

  • Kdyby to nedělali ještě pořád by je zavírali do blázinců. Ať si mají svá registrovaná partnerství, dobře e to říkáš, ale už tě nenapadlo jak k nim přišli viď. Promiň, že ti zkazím iluze, ale nebylo to tak, že přišel nějakej tolerantní heterák a řek „Hele a co kdyby se mohli vzít dva chlapi?“ Nejdřív musela být slyšet poptávka…

 10. jste latentni homosexual jako z ucebnice, tady si to muzete precist http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8772014 pro anglicky nemluvici: je to vyzkum University of Georgia v USA, kde vedci 2 skupinam chlapu (homofobum, kteri odpovidaji popisu tohoto pana a ne-homofobum) promitali eroticke obrazky s gay-tematikou a jejich penisy byly pripojeny k falometru (lze najit i jine pojmenovani tohoto pristroje, ktery na zaklade zvyseni prutoku krve v penisu detekuje vzruseni chlapa), no a ejhle, homofobove reagovali, rozumej vzrusili se a nehomofobove byli v klidu,

  obecne ti nejvetsi „buznobijci“ jsou casto bi-curious (vnitre touzi po intimite s chlapem), viz katolicti knezi, nebo kdyz se zjistilo, ze nejvetsi navstevnost gaypornostranek vykazuji Texasane (silne konzervativni a homofobni stat) atd. atd.

  rada pro zensky: jestli nechcete, aby vas chlap potaji v noci cumel na jiny chlapy, nebo aby vas s nejakym rovnou nepodvadel, hledajte vyrovnaneho jedince, ktery nemusi gaye uznavat, ale jsou mu v podstate u prdele a nevypisuje podobne clanky

 11. Jsi homofob a asi je to vrozené, sorry, nedá se to léčit. Jsem možná jen úchylná lesba, ale radši se s tím nikde nechlub, dobrá rada. Je to asi jako vytahovat se tím, že máš doma černýho otroka, protože je prostě přirozený, že černý patří do otroctví. Užij si svůj malý svět a doufej, že nejsi teplej. Pa.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s