Intriky lékařů: Klause chtěli prohlásit za blázna

EXKLUSIVNĚ – Prohlásit prezidenta Václava Klause za psychicky nemocného a neschopného zastávat svůj úřad. Takový byl plán několika lékařů a politiků, jak loni zajistit podpis Lisabonu.

Vyplývá to z osobní korespondence mezi několika lékaři a politiky blízkými exprezidentu Václavu Havlovi. V sérii dopisů tento plán vzájemně cizelují. Redakce Prvnichzprav.cz má korespondenci k dispozici.

„Ano, jsem autorem,“ potvrdil pro Prvnizpravy.cz ambulantní specialista a publicista Jan Hnízdil, hlavní strůjce plánu.

„Už delší dobu mne a některé kolegy znepokojují názory, postoje a činy Václava Klause. S kolegy jsem o tom na podzim v uzavřeném kruhu komunikovali mailem,“ potvrdil.

„Praxi zavírat politické oponenty do blázince zavedl už Stalin. Jeho dnešní pokračovatelé prostě nejsou schopni pochopit, že může existovat člověk s jinými názory, než které oni považují za jedině možné,“ řekl pro Prvnizpravy.cz tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Hnízdil odmítá, že by šlo o plán, jak se zbavit prezidenta. „Nespřádali jsem žádný plán jak odstranit Václava Klause, nešlo o žádnou nátlakovou skupinu nebo akci sledující urychlení podpisu Lisabonské smlouvy,“ tvrdí.

Korespondence ale mluví jinak.

Jak se zbavit Klause

Plán lékařů zatím probleskl pouze v Lidových novinách, kde proběhla polemika mezi Hnízdilem a tajemníkem prezidenta republiky Ladislavem Jaklem.

Hnízdil zde svůj plán načrtl jen v obecné rovině, redakce Prvnichzprav.cz má ale k dispozici emaily, ze kterých je jasné, že Hnízdil svůj plán myslel zcela vážně a chtěl ho realizovat na konci října.

Například 17. října napsal Hnízdil email psychiatrovi Václavu Mikotovi, ve kterém chce znát názor na svou iniciativu.

Přiložil k němu koncept dopisu určeného vědecké radě a etické komisi České lékařské komory. „Dovolujeme si Vás oslovit v otázce týkající se zdravotního stavu pana prof. ing. Václava Klause (…) Jsme svědky toho, jak charakter i obsah jeho projevů a názorů sklouzává do pozice, která je, z čistě lékařského hlediska, čím dál více nestandardní,“ píše v návrhu dopisu, který později skutečně odeslal.

Hnízdil se odvolává na Klausovu nečinnost při jmenování soudních čekatelů, odsuzování mezinárodních organizací, jako je Evropská unie, „ideologický boj s ochránci životního prostředí“ či „popírání demokratických principů“ v případě odmítání podpisu Lisabonské smlouvy.

„Máme důvodné podezření, že pan prezident Klaus jedná pod vlivem závažných, možná patologických, změn duševního stavu nebo poruchy osobnosti, které nejsou jen přechodného rázu. Dostává se tak pod značný tlak médií a mezinárodní politiky, se svými názory se izoluje, což ještě více prohlubuje zmíněný proces a jeho projevy v jednání. Jako lékaři se obáváme, že může být nebezpečný jako sobě, tak, vzhledem k úřadu který zastává, celé České republice,“ píše ČLK Hnízdil.

Navrhuje zdravotní stav prezidenta odborně zkoumat. „Za indikované považujeme především znalecké posouzení jeho poznávacích a ovládacích funkcí, včetně struktury svědomí a hodnotové orientace. Máme pochybnosti o tom, zda je za těchto okolností schopen plnit Ústavou ČR daný slib, že svůj úřad bude zastávat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, v zájmu lidu této země.“

Mikota odpovídá, plán se mu líbí

Mikota odpověděl 19. října. Ne že by se konspirativního plánu lékařů zhrozil, radí jim naopak, že tak, jak ho koncipují, by byl kontraproduktivní.

„Také si myslím, že pan president naší zemi i celé EU škodí svým postojem k Lisabonské smlouvě. Ten návrh na úplné zbavení způsobilosti k právním úkonům však považuji za nešťastný. Takový postup by z něj mohl udělat mučednického proroka všech zavilých euroskeptiků,“ odpovídá Mikota.

Upozorňuje, že existuje i možnost částečného zbavení způsobilosti k právním úkonům. „K tomuto opatření se sahá například u kverulantů, notorických sudičů. Soud, na doporučení dvou psychiatrů a jednoho nebo více psychologů, shledá kverulanta nezpůsobilým podávat stížnosti. Předpokládám, že by se v tomto případě mohla omezit způsobilost například na účast v politickém životě. To už by bylo věcí expertů a právníků, jak tuto nezpůsobilost vymezit tak, aby pan president nadále mohl být občanem této republiky, aniž by jí škodil,“ radí Mikota.

Hnízdilovi se Mikotův nápad na pouze částečné zbavení právní působnosti zalíbil.

Dnes přitom tvrdí, že se lékaři na žádném návrhu nedokázali sjednotit. „Rozhodli jsme se proto naši soukromou korespondenci ukončit bez jakéhokoliv závěru,“ řekl pro Prvnizpravy.cz.

To ale není pravda. Rozhodli se právě pro Mikotův návrh. „Jednoznačně jde o omezení způsobilosti vztahující se na účast v politickém životě. Jsem si jistý, že pokud by se návrh v tomto duchu přepracoval, podpořila by jej řada kolegů. S jistotou psychosomatik Šavlík, velmi pravděpodobně psychoanalytik Pothe a další. Podstatné ovšem je, zda byste byl ochoten se na přepracování návrhu podílet a poté jej podpořil,“ vybízí Hnízdil Mikotu.

Hnízdil byl navíc ochoten plán realizovat za každou cenu. „Já bych do toho šel určitě, mám další dvě kolegyně, pokusím se získat další. Myslím, že by stačilo tak deset lidí. Mohli bychom se tomu přes víkend věnovat a po neděli případně podat,“ napsal také v dopise z 13. října.

Dokonce kvůli dotažení plánu byl ochoten změnit svůj pracovní program. „V medializaci určitě problém nebude, ani u nás, ani v zahraničí. S ohledem na zájem návrh urychleně realizovat jsem změnil program a zůstávám o víkendu v Praze. Můžeme návrh finalizovat mailem a pak se v sobotu nebo v neděli sejít k podpisu konečné verze. Tu by měl ještě shlédnout právník. Máte nějakého?“ zjišťuje Hnízdil.

Zapojil se i Stránský

V celé záležitosti hraje podstatnou roli také Martin Jan Stránský, politik řadící se k okruhu příznivců exprezidenta Václava Havla. Předloni s Havlovou a Švejnarovou podporou neúspěšně kandidoval na senátora za volební obvod Praha 1. „Jedním z diskutujících byl i neurolog Martin Jan Stránský,“ potvrdil Prvnimzpravam.cz Hnízdil.

Stránský svou roli nepopírá, tvrdí ale, že původní myšlenka je Hnízdilova. „Ani nevím, jak se to ke mně dostalo, nebyl jsem autorem té myšlenky. Ta myšlenka vznikla u kolegů lékařů. Zformulovali dopis, který poslali ČLK,“ řekl Stránský Prvnimzpravam.cz. Na dotaz, kdo další byl do plánu zapojen, jmenoval Stránský například psychologa Slavomila Hubálka.

Podle něj šlo spíše o teoretickou debatu, která pak skončila. „Byly obavy, jaký by byl praktický dopad. Někteří si mysleli, že se v očích veřejnosti zesměšníme,“ přiznal Stránský.

Hnízdil se Stránským řadu svých návrhů konkrétně konzultoval. „Motivem našeho návrhu musí být výlučně zájem pacienta – V.K., který se v důsledku dekompenzace osobnostní poruchy dostává pod drtivý tlak médií a mezinárodní politiky, se svými názory je izolován, což ještě více prohlubuje jeho poruchu a vede k eskalaci patologického chování. Jako lékaři jsme si vědomi jeho ohrožení a považujeme za povinnost podniknout kroky k ochraně jeho zdraví. Tím bychom se elegantně vyhnuli riziku přímé konfrontace s V.K., neboť jednáme v jeho zájmu a jakékoliv politické motivy vylučujeme. Vše musí být korektní a medicínsky zdůvodněné,“ píše Stránskému Hnízdil.

Návrh podle něj může být stručný, se stanovením přesné diagnózy. „Je to jistě nestandardní postup, podle mého názoru se ale nestandardní situace jinak řešit nedá. Jsem si jistý, že by to mělo velký ohlas doma i v zahraničí,“ uvedl v dopise.

Hnízdil také sehnal vyjádření několika lékařů a připravil i pracovní verzi návrhu zbavení způsobilosti. Emailem pak oslovil své známé z řad lékařů, aby mu poslali připomínky a zároveň pomohli získat další kontakty. „Na dalších signatářích intenzivně pracuji, bez Vaší pomoci to nepůjde, moje kontakty v oboru psychiatrie a psychoterapie jsou limitované. Zkuste prosím s návrhem seznámit své spolehlivé kolegy,“ prosí Stránského.

Plán se zrodil už na jaře

Hnízdil začal plán připravovat už na jaře. Redakce Prvnichzprav.cz získala také část korespondence z května 2009. Hnízdil v ní oslovuje Právní oddělení České lékařské komory a dožaduje se konzultace ve věci nucené hospitalizace.

Nechtěl být tehdy ještě určitý a proto názor lékařů sonduje pouze v obecné rovině. „Člověk, který není mým bezprostředním pacientem, zastává vysokou manažerskou funkci. V průběhu výkonu funkce u něj došlo k dekompenzaci hluboké osobnostní poruchy, svým chováním se stal nebezpečným sobě i spolupracovníkům, zpřetrhal všechny kontakty s rodinou a na svoje patologické chování ztratil náhled,“ napsal už v květnu Hnízdil.

Od ČLK chce vědět, zda jako lékař může nějak intervenovat, zda se může obrátit na soud s žádostí o nucenou hospitalizaci a jak by takový návrh mohl vypadat.

ČLK mu odpověděla dopisem z 22. května. Její právníci navrhují postup, který pak Hnízdil rozvíjí v korespondenci z podzimu. Odpověď vypracoval právník Miloš Máca.

„Nepřijde mi to divné, protože osobní aktivity pana Hnízdila mne nezajímají,“ řekl Prvnimzpravam.cz na dotaz, co si o plánu Hnízdila myslí. „Využil zákonné právo zeptat se komory, obrátil se s dotazem, kdyby to udělal znovu, jednal bych stejně,“ dodal.

(Adam B. Bartoš, foto: arch.)

12. února 2010 – 13:03, www.prvnizpravy.cz

23 komentářů u „Intriky lékařů: Klause chtěli prohlásit za blázna

 1. Hnízdil musí být okamžitě vyšetřen. Jeho duševní stav se blíží nepříčetnosti. Jen nepříčetný člověk může považovat za duševně nemocného člověka, který má snahu nepoškozovat Českou republiku.

 2. Pingback: Intriky lékařů: Klause chtěli prohlásit za blázna

 3. Hnízdil a jemu podobní blázni, co se považují za doktory nemusí být vůbec vyšetřován. Vše je jasné. Patří do blázince pro velmi nebezpečné idioty !

 4. Jsem v šoku a přeji panu prezidentovi pevné zdraví a nervy a také okolo hodně lidí s pozitivní energií.Je to hrdina, který se nebojí oponovat a já mu nesmírně fandím a věřím mu.

 5. jedno reseni situace je to, ktere napsal vyse david. jine a domnivam se mnohem lepsi, je iniciativa podporujeme vaclava klause, jedineho evropskeho a jednoho z minima svetovych politiku, v jeho svetovem tazeni k PRAVDE. vaclav klaus nepodlehl zamerne sirenym: lzim, falsovani, pozmenovani, manipulaci a zamerne vyvolavane panice ve vecech: lisabonska smlouva=ZTRATA SAMOSTATNOSTI CR=TIM ROVNEZ ZTRATA SVOBODY JEDNOTLIVCE, globalni oteplovani=POZMENOVANE=FALSOVANE ZPRAVY (priznani a publikace techto samotnymi vedci na go)A SOUCASNY STAV POCASI VE SVETE, mexicka chripka=MANIPULACE, ZASTRASOVANI A MUTACE DNA LIDSKE POPULACE=dolozena=zrejma kontaminace globalnich ockovania FARMAKOKONCERNY. VAZIME SI ODVAHY A OSOBNI CESTNOSTI V JEDNANI NASEHO PREZIDENTA A TIMTO CHCEME VYJADRIT PODPOTU V JEHO PRACI A VYJADROVANI JEHO SVOBODNYCH NAZORU/SVETONAZORU. OBCANE CESKO+SLEZSKO+MORAVSKE REPUBLIKY

 6. Víte co nechápu? Jak může Hnízdil říct, že jeho motiv není politický, že jedná v zájmu zdraví, když se předtím celou dobu mlelo o tom, že to začali pozorovat u podpisu Lisabonu? – Když je teda Klaus nemocnej, jakto že si toho nevšimli už dřív? – To je mi ale náhodička.
  Takže každý kdo má jiný názor než stádo půjde na léčení a zbaví ho svéprávnosti???
  Jak může Hnízdil říct, že je Klaus nemocný, aniž by se s ním osobně setkal? – A co má co strkat rypák do Klausovy rodiny? – Co je mu vůbec co tom? – Kolik je na světě lidí, kteří odejdou od rodiny a mají jiné názory než společnost… to jsou jako všichni blázni?
  Hnízdila by měli zavřít, ne Klause.

 7. Intriky na každém kroku a to pro blaho nas všech, je videt ze dejiny se opakuji, ale nic vazneho se nestalo vždyt i irské referendum, by se mohlo opakovat stale az by dav po masazi jednou rekl ano

  • v tuhle chvili opravdu nejde o zhasnuto pri privatizaci. jedna vec byl plan a myslenka a druha provedeni a lide, kteri ji provadeli. urcite se nam to mnohym nelibilo, ale to co se deje dne se nam libit NESMI.

 8. Snaha zničit zárodky dobra a opravdového svobodného myšlení, které se obětuje skutečně pro národ a ne pro peníze, číhá všude, ale věřím, že dobrý zárodek na té správné půdě, může jednoho dne vytvořit velké úrodné pole.

 9. Pokus o vlastizradu, pravděpodobně psychická porucha, navrhuji Hnízdilovi doživotní umístění do PL Bohnice.

 10. Obavy pana prezidenta o další vývoj demokracie v Evropě jsou zcela na místě a spění k její totalitarizaci a fašizaci má již našlápnuto a již jsou tu i ochotní slouhové, schopní čehokoli – oblíbené stalinistické metody zavírání režimu nepohodlných lidí do blázinců zažívají svou renesanci. Jak se ukazuje, pan prezident se nemýlil ani v otázce globálního oteplování, takže je jasno, kdo tu škodí – ten kdo stojí v pozadí a ten kdo se propůjčí ke špinavé práci.

 11. Bola tu zmienka o vytvorení podpory Vášho prezidenta. Myslím, že by bolo veľmi dobré toto urobiť nech p. Klaus vidí, že pre skutočných občanov je dobrý prezident a nech takýto „lekári“ a im podobní tiež vidia, že ľudia až tak veľký blbci za akých nás majú zase nie sú. Mám radosť z Vášho prezidenta a neskutočne mu fandím a držím palce.

 12. V tomto Kocourkově, který tady nastal po vstupu do EU, se již nedivím vůbec ničemu. Pan president je jediný, který má o tom přehled a může republice pomoci, aby se nestala hračkou v rukách EU.Připadá mi všechno jako okupace, také jsem do toho vlezli bez boje se sklopenou hlavou pod vedením a sfanatizovaní Havlem a spol.

 13. To je vrchol!Jak mu to může beztrestně projít,takovemu vlezdoprdelkovi?Stejně si myslím,že mu za tuto iniciativu byla nabídnuta pěkně kulatá sumička.A kdo to vůbec je? Jak si dovoluje stanovovat diagnozu,taková nula!!!Hajzl Liška od zelených to dokonce hlásal v televizi!Mělo by se zjistit,kdo za tím stál.Podle mě je to vlastizrada,čili trestný čin a státní žalobce by měl konat.

 14. Děkuji za zajímavý článek. Vždycky se zasměju, když někdo považuje Václava Klause za duševně zdravého heterosexuála.

  Ještě byste měli napsat, že stanoviska Václava Klause opravdu, ale opravdu nejsou v souladu se stanovisky a zájmy vlády Ruské federace.

  • smich je nejlepsi medicina na svete :o)
   a to jestli je vaclav klaus heterosexual, gay nebo bisexual je opravdu, ale opravdu celkem jedno…
   jinak, i kdyz ma cr za sebou jednu z dob temna v podruci ruska je celkem pravdepodobne, ze v soucasnosti a hlavne v nejblizsi, ale i daleke budoucnosti, jeste budeme radi za starou dobrou ruskou/slovanskou moudrost a jednotu…

 15. Za pravdu se dnes běžně zavírá do blázince i proti vůli.Je to
  hrůza co se tady děje a jak doktoři zneužívají moci!!!!!!!!!!!
  Zbavují se zdravých a nepohodlných lidí a to zcela beztrestně…
  POdporuji Václava Klause.Myslí to s tímto národem dobře.Psychiatrie je opět zneužívána jako za bolševiků.Psychiatři jsou nebezpeční sobě a okolí.

 16. Nejsem si jist, jestli lidé, kteří psali tyto komentáře mají tak krátkou paměť a nebo jsou tak zaslepení. Patrně zapoměli, že Klaus je otcem divoké privatizace tedy největší defraudace peněz v našich dějinách. Podle hesla kapitalismus za každou cenu i za cenu likvidace našeho průmyslu, zemědělství a morálky. To vše bez zákonné a právní základny. To se mu a jeho nemravné, asociální a mafiánské ODS dokonnale podařilo. Jen si laskavě vzpomeňte na jeho větičku o neexistenci špinavých peněz a o tom, že bychom potřebovali více takových pánů Kožených. Ještě, že byl jen jeden. Kdyby jich bylo více, tak bychom dnes již požírali pravděpodobně trávu, ta jěště zbyla. Jen pro zajímavost, nezávislí finančníci páčí sumu vytunelovaných peněz na 1-1,5 bilionu Kč, tedy 1000-1500 miliard Kč. Pěkná sumička což? Kolik dostal pan Klaus za cílenou destrukci republiky zaplaceno? Jeví se mi, že nyní se s tím již nedá nic dělat. Když naši osvícení politici položili tuto republiku k nohám Severoatlantické mesaliance, tak pravděpodobně jiné řešení, než přijmout Lisabonskou smlouvu, je za dané situace kontraproduktivní. V tomto smyslu se mi aktivity našeho prezidenta zdají jako nebezpečné a kdyby se podařily, tak by nás mohly zahnat do izolace jako např. Bělorusko. Osobně si myslím, že Klaus je nejen škůdce, ale, že je i krajně nebezpečný, což několikrát i dokázal. Považuji ho za druhého největšího škůdce v našich novodobých dějinách, hned po Gottwaldovi. Myslím, že on ale i mnozí další by měli být souzeni za velezradu a zničení nepředstavitelných hodnot. Myslím tedy, že není nutné, aby byl osobně vyšetřen, stačí jen nezaujatě pozorovat jeho chování a aktivity. Domnívám se, že Klaus je narcistní psychopat a že již dávno měl být odstraněn z naší politické scény. Jak dlouho ještě potrvá, než si to lidé uvědomí?

 17. Ad: „Klaus bláznem“aneb zázračné schopnosti redaktora Bartoše.

  V uplynulých dnech byl v řadě médií (www.prvnizpravy.cz, http://www.parlamentnilisty.cz, Reflex, Medical Tribune, Neviditelný pes…) zveřejněn pod titulky „Intriky lékařů: Klause chtěli prohlásit za blázna“, „Klaus bláznem“ apod., text redaktora A. B. Bartoše, resp. text převzatý jinými autory. Protože se nás informace uvedené v těchto textech dotýkají, považujeme za nezbytné se k jejich obsahu vyjádřit.

  Většina zmíněných textů je uvedena slovy: „na veřejnost nedávno unikla mailová korespondence českých lékařů“. Klademe si otázku jak unikla a jaký cíl sleduje její bulvarizace. Podstatnou skutečností je, že ona mailová korespondence byla přísně soukromá a uzavřená, odehrávala se na úrovni úvah lékařů, týkala se obav o zdraví pana prezidenta a zvažování možností, jak na tento ryze medicínský problém profesionálně reagovat, aby nedošlo k porušení lékařské etiky. Účastníci nedospěli k žádnému závěru a korespondenci proto již v říjnu uplynulého roku uzavřeli. Nikdo z lékařů zmiňovaných v textu ji nezveřejnil, ani k tomu nedal souhlas, k dispozici ji nedostal ani pan Bartoš. Tím, že ji nyní opakovaně zveřejňuje, porušuje nejen novinářskou etiku, ale především ochranu poskytovanou takové korespondenci minimálně ustanovením § 182 trestního zákona. Orgány činné v trestním řízení se již podáním v této věci zabývají, tentýž podnět směřoval i k Etické komisi Syndikátu žurnalistů ČR.
  Korektní diskuzi, týkající se osobnostní integrity některých našich politických představitelů a míry jejich schopnosti odpovídat za svoje činy, považujeme za naprosto legitimní a nanejvýš aktuální. Proti textu redaktora Bartoše se však důrazně ohrazujeme. Je totiž postavený na konstrukci citátů dotčených lékařů, které jsou vytrženy z kontextu, účelově zmanipulovány nebo lživě interpretovány tak, aby odpovídaly autorem vykonstruované teorii spiknutí a navodily zdání „útoku lidí spojených s bývalým prezidentem Václavem Havlem“. Pan redaktor například cituje z údajné korespondence mezi MUDr. Hnízdilem a Českou lékařskou komorou: „Máme důvodné podezření, že pan prezident Klaus jedná pod vlivem závažných, možná patologických změn duševního stavu nebo poruchy osobnosti, které nejsou jen přechodného rázu,“ píše v dopise komoře. „Domníváme se, že by zdravotní stav pana prezidenta měl být odborně zkoumán,“ dodává (Dr. Hnízdil). Skutečností je, že tento text nikdy lékařské komoře zaslán nebyl a je snadno ověřitelné, že komora ani takový text nikdy neobdržela. Tak by bylo možné vyvracet jedno tvrzení za druhým. Kde a jak ale pan Bartoš citované informace získal? Má snad magické schopnosti vstupovat do počítačů a mozků lékařů, kontrolovat jejich myšlenkové pochody? Vládne snad možnostmi Orwellova Velkého bratra? Vždyť se žádným lékařem, účastníkem mailové korespondence, se osobně nesetkal a schůzku nabídnutou mu Dr. Hnízdilem označil za „naprosto zbytečnou“. Ze strany autora se tak jedná, eufemisticky řečeno, o fabulaci, kterou nelze než s pozvednutým obočím odmítnout. Redaktor Bartoš si vysnil politický komplot rozměrů hodných postsovětského Ruska a v důsledku zdiskreditoval především sám sebe a své přátele. Kteří to jsou lze zjistit po nahlédnutí na webové stránky https://abbartos.wordpress.com/ a kliknutí na rubriku fotografie „s politiky, s přáteli“. Politováníhodné je, že do svojí špinavé hry zavlekl celou řadu jinak korektních médií..

  MUDr. Martin Stránský
  MUDr. Jan Hnízdil

 18. děkuji pane Bartoši za Vaši práci
  je to velmi dobře vyváženě podané
  hodně to pomůže k probuzení

 19. Pingback: Intriky lékařů: Klause chtěli prohlásit za blázna(převzato) | MariaPRO

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s