Země se ochlazuje? Nevadí, grafy trochu upravíme

Mělo to být velkolepé představení. Na prosincový kodaňský summit se apoštolove globálního oteplování těšili podobně, jako děti na dárky pod vánočním stromkem. Však si také chtěli nadělit jeden pořádný – globální dohodu o tom, jak dál kupčit s emisními povolenkami. Show, které hrálo do karet i to, že do kin ve stejný čas vtrhly filmy AVATAR a 2012, se ale posléze zvrhla ve frašku a skončila naprostým fiaskem. Z dohody všech zemí sešlo, výsledkem dosud historicky největšího ekologického summitu je jen jakési právně nezávazné prohlášení, které nikomu nevadí.

Zajímavější než samotný krach kodaňského klimatického reje je událost, která mu předcházela. Klimatologický ústav CRU na Východoanglické univerzitě totiž přiznal, že mu hackeři ukradli e-mailovou korespondenci, která se poté objevila na internetu. Přední klimatičtí vědci OSN si v ní vyměňují triky, jak falšovat grafy, či se přiznávají k zamlčování nepohodlných údajů.

„Právě jsem použil Mikův trik, který publikoval v Nature, abych zakryl pokles teplot,“ hlásí vedoucí CRU Phil Jones v roce 1999 v soukromém e-mailu svému kolegovi. Prozradil tak zároveň, že Mike (Michael Mann), autor proslulého „hokejkového“ grafu z roku 1998, který měl dokázat strmý nárůst teplot ve dvacátém století, při jeho publikování sám podváděl.

„Bylo by skvělé, kdyby se nám podařilo,zneškodniť středověké teplé období,“ píší si zase klimatologové na jiném místě; fakt, že ve středověku bylo tepleji než dnes, se jim totiž nehodí. „Absenci oteplování v posledních letech nedokážeme vysvětlit a je to ostuda,“ přiznávají se zase jinde. „Snažil jsem se balancovat mezi zásadami vědy a mezi požadavky IPCC (Mezivládního panelu OSN ke klimatické změně), které jsou často protikladné,“ čteme v dalším kompromitujícím dopisu. Některé e-maily také ukazují na snahy zabránit publikování zjištění těch vědců, kteří se ke globálnímu oteplování staví skepticky.

Aféra, která ihned dostala jméno Climategate, tedy odhalila, že vědci pracující pro IPCC bez skrupulí švindlují, jak se dá, aby zakryli prostý fakt, že planeta se už několik let neotepluje, ba naopak. Na politickou objednávku vytvářejí taková čísla, která mají dokázat, že oteplování v posledních desetiletí je abnormální.

Uniklá korespondence tak notně kompromituje nejen celý Mezivládní panel, ale i veškerá politická rozhodnutí na jeho základě učiněná. Najednou totiž není jasné, který graf je pravý a který nikoliv. Američtí republikáni už proto například požadují prošetření celé aféry a přehodnocení některých schválených směrnic, protože mohou být založeny na zfalšovaných údajích.

Ukazuje se i neobjektivita médií, která o celém průšvihu loajálně mlčí. Ta jsou totiž spolu s podplacenými vědci vedle politiků dalším nosným pilířem tohoto novověkého náboženství. A protože do oteplovací hysterie bylo investováno už tolik politického a mediálního kapitálu, málokdo má odvahu přiznat pravý stav věcí.

Třebaže má aféra potenciál rozbít mýtus globálního oteplování, nejspíše se ale zase nic nestane. Skandál s falšováním grafů se podaří ututlat, a přestože se planeta už několik let ochlazuje (což pěkně potvrdil i mráz, který na Kodaň i celou Evropu v době konání summitu udeřil), média a politici budou stále tvrdit opak. Vlak je už příliš rozjetý na to, aby se z něj dalo vyskočit.

Agenda globálního oteplování není ničím jiným než gigantickým podvodem. Jejím pravým cílem je umožnit politickým elitám vydělávat miliardy na lidském strachu z budoucnosti.

Vyděsit západní svět, zpohodlnělý dlouhotrvajícím mírem a neustále rostoucím blahobytem, totiž není nikterak těžké. Rádi se bojíme, vyžíváme se v katastrofických scénářích. Nudíme se, jsme přecitlivělí a ztrácíme schopnost rozpoznat skutečné problémy od těch virtuálních. Panika z globálního oteplování nás zkrátka baví a bavit bude.

Al Gore a jemu podobní to dobře vědí. A třebaže se jim večírek v Kodani příliš nevyvedl, jejich výnosný byznys bude ještě pár let pokračovat. S grafy i bez nich.

XANTYPA, leden 2010

Reklamy

2 thoughts on “Země se ochlazuje? Nevadí, grafy trochu upravíme

  1. Milý pane, jen trocha vědomostí: tuhá zima nutně neznamená, že se zěmě otepluje nebo ochlazuje, může (a podle mě) znamená, že je počasí víc rozkmitané, tj. extrémy se zvyšují. I KDYŽ PRŮMĚR STOUPÁ. To je taky jedno z možných vysvětlení, a je dětinské se na tom točit. (Připomínáte mi krásný proslov Boha Klase na nějakém náměstí – přijel jsem něam a bylo tam o 20°C víc, a nic mi to neudělalo).
    Navíc – i kdyby „zelení“ vydělávali na klimatických změnách miliardy, ty coty změny velice pravděpodobně dělají, na nich vydělávají stovky miliard. A to je špatně? hm…

  2. No, tak Váš příspěvěk – myslím tu reakci – je typická ukázka argumentace globálních oteplovačů. Vážený pane pokud by byla extrémní jedna zima, pak by se ještě dalo uvěřit tomu že je to omyl v rámci globálního oteplování, ale ona nebyla jedna, na severní polokouli byly už dvě a na té jižní už tři, nás ta třetí čeká a už se blíží. Já nevím jak Vy, ale já mám radši teplo, než zimu a tak nadávat stále na to, že se otepluje v době, kdy jsou mrazy co nikdo už dlouho nepamatuje je důkaz zavařeného mozku, který asi taky máte. Sluneční aktivita klesá, klesá i síla Golfského proudu. Věřte mi, že se vrací malá doba ledová. Kdo má rozum, tak si zateplí barák a zásobí se dřevem, teplým oblečením a koupí si generátor pro případ výpadku proudu na delší dobu. Kdo rozum nemá, může jít ven až bude -30 vyřvávat že se otepluje…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s